20 вересня 2023, 15:28

Право на відстрочку: основні питання і відповіді

"Юридична сотня"


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


28 червня набув чинності новий закон №3161-IX щодо особливостей військової служби. Після його прийняття на гарячу лінію "Юридичної сотні" надійшло багато дзвінків від військових, які намагаються розібратись у тонкощах нового законодавства. 

Нагадаємо, раніше ми вже писали про основні зміни, які передбачає цей документ.

У цьому матеріалі зібрані відповіді на запитання, з якими найчастіше зверталися до наших операторів.

 1. Хто саме має право на утримання відповідно до закону?

Почнемо з того, що обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України. Крім того, згідно з ч. 1 статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні донька, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними й потребують матеріальної допомоги.

Отже, щоб батьки претендували на утримання, потрібно 

  • довести родинний зв’язок;

  • бути непрацездатними;

  • потребувати матеріальної допомоги. 

Зобов`язання повнолітніх дітей з утримання батьків не виникає за відсутності хоча б однієї з указаних умов.

Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони мають можливість надавати таку матеріальну допомогу (стаття 198 Сімейного кодексу України).

Також батьки зобов’язані утримувати своїх непрацездатних повнолітніх дітей, які потребують матеріальної допомоги, незалежно від того чи перебувають вони в шлюбі чи ні.

2. Якщо матір з І групою інвалідності має повнолітніх сина та доньку, донька проживає за кордоном тривалий час, де доглядає за рідними та не може повернутися. Чи має право на відстрочку син-військовозобов`язаний?

Однозначної відповіді на це запитання немає. Зараз варто почекати на підзаконні регулювання, які б могли запропонувати чіткі норми щодо тієї чи іншої ситуації. Поки цього немає, можна спробувати надати ТЦК та СП підтвердження, що донька перебуває за кордоном (засвідчити цей факт у консульській установі, наприклад). Також взяти підтвердження про спільне проживання матері та сина, свідчення сусідів тощо. Однак для уникнення спорів варто дочекатися деталізації в підзаконних документах.

3. Якщо донька у відпустці для догляду за дитиною, має 2-х неповнолітніх дітей і не може доглядати за матір’ю, чи матиме її чоловік право на відстрочку?

У цьому випадку доцільно також підтвердити стан сімейних обставин, наприклад, надати довідку, що донька перебуває у відпустці, свідоцтво про народження дитини. Підтвердження групи інвалідності тещі та інші документи принести до ТЦК та СП, написати заяву на відстрочку й очікувати відповіді. Якщо чогось не вистачає, співробітники ТЦК та СП повідомлять. Окрім того, якщо ТЦК та СП не надали відповіді, які саме документи треба донести, військовозобов’язаний може написати письмове звернення до ТЦК та СП з проханням надати перелік документів, які потрібні на підтвердження права на відстрочку за потрібною йому обставиною. Однак і в цьому випадку доцільним буде деталізований підзаконний порядок виконання норми закону.

4. Батько має І групу інвалідності, є дружина пенсійного віку та син. Чи матиме син право на відстрочку, адже матір на пенсії?

Зі змін до Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” випливає, що отримати відстрочку можна, якщо особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати. Матір є однією з подружжя, у якої виникає обов’язок утримувати свого чоловіка у випадку його непрацездатності, зокрема І групи інвалідності (ч. 2, 3 ст. 75 Сімейного кодексу).

Отже, матір повинна утримувати свого чоловіка, якщо є працездатною та має можливість надавати матеріальну допомогу.

Згідно з ч. 3 ст. 75 СКУ непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, установленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи. Також відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” “непрацездатні громадяни — особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону” (абз. 17 ст. 1 Закону).

 

Отже, у випадку, якщо матір досягла пенсійного віку, який визначений статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, що підтверджує отримання пенсії за віком, то вона не є працездатною особою, зобов’язаною утримувати свого чоловіка з інвалідністю. У такому разі син має право на відстрочку.

5. Матері військовозобов`язаного встановлено І групу інвалідності, чоловік її має ІІІ групу. Чи має син право на відстрочку?

Так, оскільки, як було сказано вище, група інвалідності вказує на непрацездатність. 

Сину потрібно мати підтвердження групи інвалідності двох батьків, свідоцтво про народження та довідку про спільне проживання. Якщо чогось не вистачає, ТЦК та СП зобов’язані надати перелік документів, що потрібні на підтвердження права на відстрочку. 

Оскільки двоє батьків мають інвалідність, відповідно до ч. 3 ст. 75 СКУ обоє є непрацездатними та не можуть утримувати одне одного.

6. Якщо в родині матір має групу інвалідності, а батько отримав ускладнення після хвороби, проте група інвалідності не встановлена, чи зможе син отримати відстрочку? 

Якщо батько потребує догляду, то можна оформити постійний догляд, це буде інша підстава для надання відстрочки відповідно до статті 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зміни туди не вносилися. 

7. А що з перетином кордону, адже правила перетинання дозволяють виїзд супровідників дружини чи батьків з інвалідністю?

Так, постанова Уряду № 57, яка регулює порядок виїзду за кордон, змін не зазнала. Однак це не звільняє військовозобов`язаного в разі вибуття за межі України на строк понад три місяці перебувати на військовому обліку за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України, а також під час загальної мобілізації не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) ТЦК та СП (військовозобов’язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки без дозволу відповідного керівника) (постанова Уряду № 1487).

8. Якщо хтось із батьків має групу інвалідності, а в родині є 2 дітей, один з яких офіційно не працевлаштований і отримує лише виплату як безробітний, чи буде вважатись, що є інша особа, яка може утримувати?

У такому випадку варто брати довідку про доходи і додавати до інших документів, прямо вказуючи на те, що єдиний утримувач може бути один із дітей.

Один із батьків, що отримує пенсію за віком, тобто досяг пенсійного віку, є непрацездатним відповідно до ч. 3 ст. 75 СКУ, а отже, не може утримувати іншого з подружжя. Однак статус безробітного є тимчасовим, тому для уникнення спорів варто дочекатися детального підзаконного регулювання.

9. Хтось із батьків має групу інвалідності або ІІ, є 2 дітей, один з яких за кордоном, працює там неофіційно. Як бути іншому сину?

Українці мають право перебувати за кордоном на території країн-учасниць Шенгенської угоди до 90 днів протягом 180-денного проміжку часу. Отже, він там перебуває на законних підставах. Просити надати підтвердження, що перебуває за кордоном. Різниці в тому, чим особа там займається, немає. 

10. Що буде з тими, хто має вже відстрочку на підставі наявності батьків з І або ІІ групою інвалідності чи другого з подружжя (незалежно від групи)?

Повістка може прийти повторно.

11. Що буде з тими, хто звільнений зі служби за такою підставою?

Може повторно прийти повістка. Однак звернемо увагу, що підстава для звільнення з військової служби не змінилася: призваний військовий так само має право на звільнення за наявності рідних з інвалідністю, без факту утримання.

12. У родині є син і батько, які перебували на військовій службі, матері (і дружини відповідно) встановлена ІІ група інвалідності. Батько звільнився на підставі наявності дружини з інвалідністю, старший син звільнився по догляду за матір’ю, а найменший син 19 років навчається на стаціонарі. Чи матиме батько та старший син право на відстрочку?

Оскільки старший син звільнився на підставі догляду, то повторно мобілізувати його не зможуть, поки зберігається потреба в постійному сторонньому догляді. Проте може виникнути потреба підтвердити таке право на відстрочку. 

А батьку повістка може прийти повторно, оскільки сам факт наявності рідних з інвалідністю вже не є підставою для відстрочки від мобілізації (якщо відсутні інші обставини, які надають на це право).

13. Чоловік звільнився з військової служби на підставі І групи інвалідності батька. Чи зможе за потреби оформити відстрочку, якщо є матір-пенсіонерка, яка працює (як довести потребу в матеріальній допомозі)?

Непрацездатні громадяниособи, які досягли встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону (абзац сімнадцятий статті 1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Отже, його мати згідно із законом є непрацездатна. Він і надалі єдиний, хто зобов`язаний утримувати батька відповідно до закону. 

Додатково

При встановленні, чи батьки потребують матеріальної допомоги, повинні враховуватися будь-які обставини, які свідчать про необхідність в матеріальній допомозі. При цьому отримання матір'ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги (Постанова Верховного Суду від 05.09.2019 у справі № 212/1055/18-ц).

#Читай! Шукаєте міжнародні документи з прав людини? Або забули, де поклали закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"? Заходьте в книжковий магазин "You-book"!

Книги-2

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати