Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Одноразова грошова допомога сім’ям померлих військовослужбовців
Жорстока та кривава війна з окупантом щодня забирає життя найкращих представників української нації. Словами важко загоїти в серцях болючу рану втрати, адже смерть найрідніших людей – велике випробування. Ціною власного життя сотні тисяч військовослужбовців захищають Україну.
У цій статті ми хочемо розкрити питання щодо виплати одноразової грошової допомоги членам сімей загиблих військовослужбовців та надати покрокову інструкцію, як діяти та куди звертатися для отримання коштів. Хоча ця допомога гарантована державою, людям, які зазнали велику втрату, нерідко доводиться виборювати її у судових інстанціях.
Члени сімʼї, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги (далі – ОГД), можуть його реалізувати з дати загибелі або смерті військовослужбовця, вказаній у свідоцтві про смерть.
Зміни у виплаті ОГД
Наказом Міноборони № 45 від 25 січня 2023 року затверджено зміни до порядку виплати одноразової грошової допомоги (ОГД) у разі загибелі (смерті) військовослужбовців ЗСУ. Зміни стосуються оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Одноразова грошова допомога у розмірі 15 000 000 грн розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Призначена сума одноразової грошової допомоги виплачується поетапно: на першому етапі — 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) — щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
Отримувачі можуть звертатися за допомогою впродовж трьох років від дати, коли військовослужбовець загинув або помер.
Хто має право на отримання ОГД?
Стаття 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлює, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що члени сім’ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Отже, право на отримання ОГД мають батько, мати, дружина, неповнолітні діти, також діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття та інші особи, що перебували на утриманні загиблого військовослужбовця.
Слід додати, що виплати виплачується тільки у разі, якщо родичі загиблого не проживали у рф чи в білорусі, а також не були засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність чи пособництво державі-агресору.
Заява про отримання ОГД
Для отримання ОГД особам які мають право на виплату необхідно особисто або через законного представника подати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки незалежно від місця реєстрації
-
заяву про виплату ОГД (зразок заяви міститься в Додатку 1 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану).
У заяві зазначаються дані заявника, дату загибелі, військове звання, прізвище, ім’я та по батькові військовослужбовця та ступінь родинного зв’язку із загиблим. Також заявник зазначає банківські реквізити для здійснення перерахування. До того ж у заяві необхідно зазначити дані інших членів сім’ї та утриманців загиблого.
До заяви додаються наступні документи:
-
документ, що посвідчує особу (паспорт);
-
документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
-
свідоцтво про смерть військовослужбовця;
-
документ, що підтверджує родинні зв’язки із загиблим військовослужбовцем;
-
згода на обробку персональних даних;
-
довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України/ повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;
-
свідоцтво про зміну імені — у разі зміни прізвища, імені, по батькові;
-
рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування, — для законних представників неповнолітніх дітей загиблого (померлого);
-
відмова, заява, інший правочин, ( інших осіб які мають право на виплату) завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності);
-
за наявності рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення ОГД.
Документом, що підтверджує родинні зв'язки може бути: для дружини/чоловіка — свідоцтва про шлюб; для дитини — свідоцтво про народження дитини; для батьків — свідоцтво про народження загиблого (померлого); для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) — документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця.
У разі необхідності замість свідоцтва про актовий запис (свідоцтва про шлюб, народження) може надаватися витяг з ДРАЦС, документ органу державної реєстрації актів цивільного стану громадян, який підтверджує актовий запис в ДРАЦС або його відсутність.
Дії ТЦК СП
ТЦК СП після прийняття заяви та документів, завіряє їх копії та не пізніше 7 робочих днів після їх надходження надсилає їх обласному ТЦСП за підпорядкуванням.
У разі відсутності документів, що підтверджують загибель військового ТЦК СП здійснює їх розшук шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного ТЦК СП, підрозділу персоналу Командування Сухопутних військ ЗСУ.
Обласний ТЦК СП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи. Результати опрацювання документів обласним ТЦК СП зазначаються у висновку та доповіді, які разом з іншими документами, надсилаються до Департаменту соцзабезпечення.
Після надходження документів до Департаменту соцзабезпечення, департамент надсилає запит до Кадрового центру ЗСУ щодо військових, які загинули.
Кадровий центр ЗСУ після отримання підтвердження щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦК СП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
У подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Далі головним розпорядником бюджетних коштів приймається рішення щодо призначення ОГД (або ж відмови у призначенні чи повернення документів на доопрацювання). Департаменту соцзабезпечення не пізніше 3-ох робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ ЗСУ для інформування обласних ТЦК СП.
У разі призначення виплати одноразової грошової допомоги, - готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного ТЦК СП.
ТЦК СП, які оформлювали документи для призначення ОГД, повідомляють заявників про прийняте рішення щодо призначення ОГД (або ж про відмову у виплаті, чи повернення документів на доопрацювання).
Виплата ОГД здійснюється обласним ТЦК СП на підставі наказу шляхом перерахування коштів на рахунок в установі банку державного сектору, який зазначений отримувачем допомоги у заяві.
Якщо виплата затримується, заявник може особисто звертатися із заявою до ТЦК СП, аби з’ясувати, на якому етапі перебуває розгляд заяви. У разі якщо заява перебуває у Міноборони в її структурному підрозділі, то звертатися туди напряму для з’ясування причин невиплати.
Отримання свідоцтва про смерть
Командир військової частини, протягом 24 годин повідомляє Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (військкомат) (далі – ТЦК СП) за місцем проживання родичів загиблого військовослужбовця про дату та причини загибелі військовослужбовця. Також разом із сповіщенням командир військової частини надсилає свідоцтво про смерть.
Представник ТЦК СП протягом 7 днів вручає письмове сповіщення та свідоцтво сім’ї та узгоджує місце та час поховання.
Якщо свідоцтво не було оформлено, його можна оформити самостійно звернувшись до лікаря-патологоанатома або судово-медичного експерта після надходження тіла. Після дослідження тіла загиблого видається лікарське свідоцтво про смерть. На підставі лікарського свідоцтва родичам загиблого необхідно звернутись до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) із заявою про реєстрацію смерті та отримання свідоцтва про смерть (діє принцип екстериторіальності).
Якщо тіло загиблого відсутнє і неможливо отримати жодного документа про смерть, родичі загиблого можуть звернутись до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. Перед зверненням до суду необхідно звернутися з заявою до ДРАЦС та отримати офіційну відмову в державній реєстрації смерті. До заяви, яка подається до суду, додаються документи або матеріали, які підтверджують факт загибелі. Це можуть бути фото, відеозаписи, акт про настання смерті, сповіщення сім’ї, а також відмова ДРАЦС.
Справи про встановлення факту смерті розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Після отримання судового рішення потрібно повторно звернутися до ДРАЦС та вже на підставі рішення отримати свідоцтво про смерть.
Повторне отримання свідоцтва про шлюб чи про народження
Як бачимо з переліку документів, які необхідні для подачі заяви на отримання ОГД, батькам або жінці чи чоловіку потрібно додати свідоцтво про народження чи свідоцтво про шлюб, які так само є документом, що підтверджує родинні зв’язки із загиблим військовослужбовцем.
Досить часто такі документи можуть бути втрачені чи знищені внаслідок бойових дій.
Повторні свідоцтва щодо актів цивільного стану видаються будь-якими відділами реєстрації актів цивільного стану при особистому зверненні. Документи видаються того самого дня за пред’явленням особою паспорту, за письмовим запитом – надсилається протягом 15 днів.
До того ж законодавством передбачена можливість отримання повторного свідоцтва не тільки особою, щодо якої складено актовий запис. Зокрема, повторні свідоцтва про народження дітей незалежно від їх віку можуть видаватися також їх батьками і усиновителями.
Підсумовуючи зазначимо, що звісно жодна грошова допомога не поверне загиблих героїв, не замінять піклування батька або матері, любові чоловіка чи дружини, підтримки брата чи сестри, проте за неї все одно необхідно боротися доступними законними засобами, оскільки це прояв справедливості та поваги держави до захисників та їхніх сімей.