Відповідно до наявних документів клієнта Адвокатського бюро, гр-н К., 29.10.1967 року народження, до досягнення ним граничного віку перебування в запасі — 29.10.2012 р. (45 років), перебував на обліку увійськкоматі м. Житомир із 1993 року. У 1986-1988 роках проходив строкову службу в лавах радянської армії, має звання сержанта та військовий квиток зразка СРСР.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Клієнт вважає, що він не є військовозобов’язаним і не повинен ставати на облік знову, як того вимагає ТЦК та СП. Представляючи інтереси клієнта, адвокат склав заяву до ТЦК та СП щодо надання громадянину підтверджуючого документу (довідки) про виключення його з військового обліку за часів СРСР, на підставі архівних даних, а також внесення актуальних даних до військово-облікового документу та відповідних державних Реєстрів.
Усі чоловіки повинні мати при собі військово-обліковий документ
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX встановлює для всіх категорій громадян, і, що важливо — зокрема і невійськовозобов’язаних, певні обов’язки, а саме відповідно до ч. 3 зазначеного закону, у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Закони не мають зворотної дії в часі, а права і свободи людини не можуть бут обмежені
Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» в редакції, яка діяла станом на 29.10.2012 військовозобов`язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:
1) перший розряд — до 35 років;
2) другий розряд:
- рядовий склад — до 40 років;
- сержантський і старшинський склад:
- сержанти і старшини — до 45 років;
- прапорщики і мічмани — до 50 років.
Згідно з ч. 4 вказаного Закону граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 зазначеного закону, військовозобов’язані, які досягли граничного віку перебування в запасі, а також визнані військово-лікарськими комісіями непридатними для військової служби, виключаються з військового обліку і переводяться у відставку.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України.
Якщо запис про виключення з військового обліку відсутній у військовому квитку
У військовому квитку гр-на К. відсутній відповідний запис про виключення з військового обліку, незважаючи на те, що виключення з військового обліку відбулося автоматично за досягненням ним граничного віку перебування у запасі, проте це не спростовує факту набуття ним у 2012 році статусу особи, яка не є військовозобов’язаним — виключена з військового обліку та переведена у відставку.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники — особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
- призовники — особи, які взяті на військовий облік;
- військовослужбовці — особи, які проходять військову службу;
- військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
- резервісти — особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Гр-н К. не належить до жодної з зазначених у ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» категорій, зокрема не є військовозобов’язаним, не перебуває в запасі, оскільки виключений з обліку у 2012 році за досягненням граничного віку перебування в запасі, і підтверджуючих документів про взяття його на облік знову немає.
У ст. 28 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлено розряди запасу та граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі. Проте, за законами формальної логіки, не можна вести мову про граничний вік перебування у запасі щодо особи, яка не перебуває в запасі та не є військовозобов’язаною.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», який був чинним на момент досягнення граничного строку перебування в запасі гр-на К., існує лише дві категорії військового обліку — облік призовників і облік військовозобов’язаних. Гр-н К., по досягненню ним гранічного віку перебування в запасі, перестав відноситися до жодної з цих двох категорій, тож перестав перебувати на військовому обліку автоматично.
Отже, після виключення з військового обліку особа перестає бути військовозобов’язаним, а тому на неї не поширюються закони про військовий обов’язок та військову службу. Зокрема, така особа не може бути призвана під час мобілізації, не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, їй не можна вручити повістку. Рішення про виключення з військового обліку є остаточним — особа не повинна знову ставати на військовий облік, окрім випадку, коли вона робить це добровільно. Заяву на взяття його на військовий облік гр-н К. до ТЦК та СП не подавав. Обов’язку самостійно оновити персональні дані для виключених з військового обліку осіб нормативно-правовими актами не встановлено.
«Зняті», «звільнені», але не «виключені» з військового обліку
Згідно з п. 2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають громадяни, які були зняті, звільнені, але не виключені з військового обліку.
Оскільки гр-н К. був саме виключений з військового обліку, то повторному взяттю на такий облік він не підлягає.
Згідно з ч. 6 ст. 37 зазначеного Закону, у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до п. 4 цієї частини (досягли граничного віку перебування в запасі), військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Відповідно до 3.10 Наказу міністра оборони України від 15.12.2010 № 660 «Про затвердження інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах, організаціях і навчальних закладах» (втратив чинність згідно з наказом міністерства оборони України від 28.02.2018 № 118, діяв на час виключення гр-на К. з військового обліку, є в загальному доступі в Liga.закон, в особових картках на військовозобов’язаних, які досягли граничного віку перебування в запасі, після проведення чергової звірки з відповідними військовими комісаріатами викреслюються дані про військовий облік і робиться відмітка: «Виключений з військового обліку за віком».
Відповідно до ч. 3 п. 35 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі — Порядок), у разі неприбуття військовозобов’язаного та резервіста, який досяг граничного віку перебування в запасі, до відповідного районного (міського) територіальних центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу для виключенняз військового обліку, таке виключення здійснюється без участі зазначених осіб 1 січня наступного року після року досягнення граничного віку перебування в запасі.
Відповідно до ч. 2 п. 81 Порядку, особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.
Відповідно до п. 79 Порядку, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Додатково варто зазначити про судову практику, що склалася останнім часом у справах про проставлення відмітки в військово-облікових документах про виключення осіб з військового обліку. Зокрема, Вінницький окружний адміністративний суд у рішенні від 03.07.2024 справа № 120/2772/24 зазначив, що непроставлення відмітки про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Так, оскільки в п. 3.1 рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29.06.2010) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право громадянина на виконання щодо нього встановлених законом гарантій, а саме на проставлення в його військово-обліковому документі відмітки про виключення його з військового обліку, тобто на належне документальне оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов`язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.
Тут слід нагадати що, відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Висновки Європейського суду щодо «зворотної дії закону в часі»
Європейський суд з прав людини зазначає, що принцип унеможливлення зворотної дії закону в часі не застосовується, коли нове законодавство ставить особу в сприятливіший стан (Scoppola v. Italy, заява № 126/05, п. 102-111).
Конституційний Суд України також висловив позицію, згідно з якою закріплення принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп).
У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018 зазначено, що звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини є їх обмеженням.
Тож повторне взяття на військовий облік гр-на К. на підставі нових законів, який вже був виключений з обліку остаточно в 2012 році, є дією, яка погіршує його існуюче становище, та буде обмеженням його конституційних прав і свобод.
Функції та обов’язки ТЦК та СП щодо ведення спеціального обліку
Відповідно до абзацу 9 п. 11 Постанови КМУ від 23.02.2022 № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у п. 9 цього Положення: оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов’язаних.
Відповідно до абзацу 18 п.11 — забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Відповідно до Постанови КМУ від 30.12. 2022 № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», а саме:
- п. 8. в окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які були виключені з військового обліку районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів, крім тих, які досягли граничного віку перебування в запасі.
- п. 29 — у разі виключення призовників, військовозобов’язаних та резервістів з персонально-первинного військового обліку виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у картках первинного обліку ставляться відповідні відмітки.
Картки первинного обліку громадян (крім призовників), виключених з персонально-первинного військового обліку, зберігаються до досягнення такими громадянами віку 65 років, генералів, адміралів — 70 років, після чого картки первинного обліку знищуються із складенням акта.
Примітки до Додатку 5 — разі виключення громадянина з персонального військового обліку робиться відмітка «Виключено з обліку». У Додатку 4 «Повідомлення про зміну облікових даних» передбачено для ТЦК та СП заповнення цієї форми, в якій містяться, зокрема графа 7. Зміна облікових даних та графа 8. Підстави для зміни облікових даних.
Відповідно до п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.12.2022 № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого, виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Отже, за рекомендацією адвоката, шляхом надсилання Заяви щодо внесення даних (на підставі архівних даних) про виключення з військового обліку до військового квитка та відповідних реєстрів, якими є Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів «Оберіг» та «Резерв+», клієнт — гр-н К. вчинив активні дії щодо врегулювання свого статусу невійськовозобов’язаного, на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX, який встановлює для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років обов’язок мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою уповноваженої особи.
Висновок
Отже, деякі територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відмовляючи в наданні громадянину довідки, на підставі архівних даних про виключення його з військового обліку за часів СРСР, неправильно застосовують норми законів щодо військового обов’язку, зокрема й норму щодо «зворотної дії закону в часі».
Вимога ТЦК та СП до виключеної з військового обліку особи стати на облік знову, або навіть включення такої особи до обліків військовозобов’язаних без згоди громадянина посадовими особами, є незаконною та такою, що порушує її конституційні права і свободи.