05 січня 2023, 15:17

"Це ж було вже". Наскільки новим є порядок військового обліку, який затвердив КМУ 30 грудня 2022 року

ГО "Юридична сотня"

30 грудня 2022 року Уряд затвердив новий порядок ведення обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів і скасував порядок від 2016 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У засобах масової інформації піднялась хвиля обурення новими обов’язками військовозобов’язаних та посиленням контролю в цьому процесі. 

Варто розібратися: ці обмеження є дійсно новелою чи  вже були встановлені раніше. 

Найбільше невдоволення викликав обов’язок військовозобов'язаних та резервістів ставати на консульський облік у разі виїзду за кордон та повноваження закордонних дипломатичних установ сприяти їхньому поверненню в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період). Варто звернути увагу, що це вже було встановлено порядком від 2016 року, а саме в пункті 57 та абзаці 2  пункту 1 додатку 1 до постанови, де визначені обов’язки призовників і військовозобов’язаних. Отже, це не новела, а переписані положення зі старого порядку.

Обов’язок військовозобов’язаного, резервіста та призовника особисто протягом семи днів з дня прибуття до нового місця проживання прийти до відповідного районного (міського) ТЦК та СП для взяття на військовий облік не є новиною, адже він вже давно визначений на рівні Закону “Про військовий обов’язок і військову службу”, а саме в частині 3 статті 37.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти не можуть змінювати місце проживання без дозволу керівника ТЦК та СП з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час. Зазначимо, що таке ж зобов’язання було і в попередній редакції постанови.

У ЗМІ також згадується про побудинковий обхід для уточнення даних. Проте подвірний обхід і раніше був у повноваженнях виконавчих органів сільських, селищних та міських рад у силу пунктів 24 та 31 старого порядку.

Чи міг військовозобов’язаний до початку 2023 року влаштуватися на роботу чи вступити до закладу освіти без пред’явлення військового квитка? Ні, адже в пункті 37 порядку від 2016 року було вказано, що під час прийняття на роботу (навчання) державні органи, підприємства, установи та організації повинні перевірити наявність військово-облікових документів (у військовозобов’язаних — військових квитків або тимчасових посвідчень, а в призовників — посвідчень про приписку до призовних дільниць). Призовник і військовозобов’язаний міг влаштуватися на роботу чи вступити до закладу освіти лише після взяття його на військовий облік у районних (міських) ТЦК та СП (військкоматах). Отже, це не “закручування гайок”, а вже давно встановлені зобов’язання.

До того ж, як визначено в деяких джерелах, нова постанова покладає на керівників підприємств обов’язок повідомляти працівників про призов. Так, порядок від 2022 року встановлює, що керівники підприємств повинні сповіщати призовників, військовозобов’язаних та резервістів про виклик до  районних (міських) ТЦК та СП і забезпечувати їхнє своєчасне прибуття. Проте керівники підприємств мали таке зобов’язання ще з 2016 року.

Серед реальних змін, що визначені новим порядком, можна виділити такі:

  • визначення порядку військового обліку жінок, зокрема встановлено, що освітні заклади, які навчають жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання подають списки студенток  до районних (міських) ТЦК та СП, на території відповідальності яких вони розташовані. За цими списками жінкам видаються тимчасові посвідчення військовозобов’язаного на 30 діб. Не пізніше ніж через сім днів після отримання посвідчення жінка має прибути до ТЦК та СП за місцем проживання для визначення придатності до військової служби та взяття на військовий облік. Жінки, які мають іншу професію або спеціальність, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, можуть стати на облік військовозобов`язаних добровільно за такою ж процедурою;

  • центри зайнятості протягом семи днів після запиту ТЦК та СП повинні надавати інформацію про зареєстрованих безробітних;

  • виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають:

  • проводити роз’яснювальні роботи щодо виконання правил військового обліку;

  • протягом семи днів інформувати ТЦК та СП, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які змінили місце проживання без зняття з персонально-первинного військового обліку за місцем зареєстрованого проживання;

  • військовозобов’язані, призовники та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки тощо.

Отже, більшість положень, які наразі обговорються ЗМІ, не є новелами порядку від 2022 року. Вони були встановлені раніше. А військовозобов'язані мають виконувати обов'язки щодо уточнення облікових даних, лікарських оглядів та мобілізації, як це визначено нормативно-правовими актами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати