У грудні 2013 року на о. Балі (Індонезія) відбулася дев’ята Міністерська конференція Світової організації торгівлі (далі – СОТ), яка ознаменувала черговий етап переговорного процесу щодо ключових питань регулювання та розвитку світової торгівлі. Значення конференції та досягнутих домовленостей для окремих держав – членів та СОТ у цілому є досить вагомим, оскільки після напружених дванадцяти років переговорів у рамках Дохійського раунду СОТ держави – члени СОТ нарешті досягли бажаного консенсусу з низки ключових питань порядку денного. Утім, багато найважливіших питань все ще залишаються невирішеними.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У результаті Міністерської конференції був прийнятий так званий пакет Балі, у рамках якого можна виділити чотири групи питань, а саме: сприяння торгівлі, сільське господарство та бавовна, питання розвитку і рішення щодо процедурних питань роботи СОТ.
Сприяння торгівлі
Найважливішим досягненням проведеної Міністерської конференції стало погодження тексту Угоди про сприяння торгівлі (далі – Угода), підготовка якої тривала понад дев’ять років.
Основною метою Угоди є впровадження дієвих механізмів пришвидшення митного оформлення товарів, зменшення корумпованості та бюрократизму, збільшення обсягів торгівлі й помітне здешевлення руху товарів.
Нагадаємо, що статті V, VIII та X Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 містять загальні положення щодо сприяння торгівлі. Проте вони занадто широкі та не конкретизовані, а тому недостатні на практиці, щоб забезпечити реальне спрощення процедур митного оформлення товарів.