14 травня 2013, 14:10

Механізм вирішення спорів у рамках СОТ

Процедурні питання

Опубліковано в №19-20 (361-362)

Денис Вергелес «BEITEN BURKHARDT, МЮФ» Юрист

З приєднанням у 2008 році до Світової організації торгівлі (далі – СОТ) Україна стала стороною укладених у її рамках угод, однією з яких є Домовленість про правила та процедури вирішення спорів (Dispute Settlement Understanding; далі – DSU). Відповідно, для України набрав чинності існуючий у СОТ механізм вирішення спорів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


DSU характеризує створений нею механізм вирішення спорів як центральний елемент гарантування безпеки і передбачуваності багатосторонньої торгівельної системи. Водночас цей механізм не є типовим для міжнародного права, оскільки суттєво відрізняється від інших відомих інституційних механізмів, наприклад, Міжнародного суду ООН чи Суду ЄС. Щодо його природи й досі точаться жваві наукові дискусії, оскільки він поєднує в собі як юридичні, так і політичні риси, причому перевага залишається на боці останніх. Проявляється це вже у назвах складових даного механізму, що свідомо уникають тотожності з судовими органами, у його структурі, порядку формування і прийняття рішень, а також забезпечення їх виконання. Насамперед рішення органів вирішення спорів СОТ за юридичною природою відрізняються від рішень національних та міжнародних судових органів. По-перше, вони мають назву «звіт» (report), по-друге, містять рекомендації сторонам спору, остаточне затвердження й імплементація яких залежить, у кінцевому підсумку, від волі членів СОТ. Механізм DSU також ставить акцент на знайденні взаємоприйнятного для сторін спору рішення, що є проявом принципу суверенної рівності держав. Тому його можна охарактеризувати як квазі-юридичний чи квазі-судовий.

 

Сфера застосування

Єдиний механізм вирішення спорів СОТ застосовується до спорів між членами СОТ за усіма угодами СОТ (т. зв. covered agreements), серед яких Генеральна угода про тарифи і торгівлю (GATT) і Генеральна угода про торгівлю послугами (GATS). Щоправда, деякі з угод передбачають спеціальні правила, які мають перевагу щодо механізму DSU.

 

Структура механізму вирішення спорів

Інституційний механізм вирішення спорів СОТ складається з трьох органів: груп експертів (panels), Апеляційного органу (Appellate Body) та Органу вирішення спорів (Dispute Settlement Body, далі – DSB).

1.         Групи експертів

Групи експертів є свого роду першою інстанцією механізму вирішення спорів СОТ за встановленою DSU процедурою. Однак вони не є постійно діючими органами і створюються в кожному окремому випадку для розгляду конкретного спору. Підставою для створення групи експертів є рішення DSB, яке приймається на запит сторони-позивача.

Група експертів складається, як правило, з трьох, у виняткових випадках  – п’яти висококваліфікованих осіб, котрі можуть бути як державними службовцями, так і приватними особами, які мають відповідний досвід у сфері міжнародної торгівлі. Наявність у них юридичної освіти не вимагається. Експерти у складі груп працюють у своїй особистій якості, а не як представники уряду чи будь-якої іншої організації, котрі не мають права чинити на них будь-який вплив.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати