Земельне та аграрне право – це ті галузі, які використовуються переважно у діяльності аграрних компаній. Тому юридичні послуги, які замовляються у цих галузях, ми аналізуємо через наявні потреби та замовлення аграрних компаній, що адресуються юридичному ринку.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Послуги, за якими звертаються клієнти юридичних компаній, відображають тенденції та процеси того бізнесу, де працює відповідний клієнт. Агробізнес не є винятком та, мабуть, найкраще відповідає цьому тезису.
Зміни, що відбулися у країні, активний розвиток агробізнесу та особлива увага до нього з боку держави протягом останніх років суттєво вплинули на аграріїв, сформувавши для них і для юридичних компаній, що їх обслуговують, власні унікальні завдання, виклики, проблеми та підходи до їх вирішення.
Якщо говорити про те, які тенденції ми бачимо для себе, які послуги є актуальними сьогодні, а які відходять у минуле, слід зазначити, що сьогодні агробізнес шукає рішення, котрі дозволять активно розвиватися й конкурувати всередині України та на глобальних ринках, ефективно вирішуючи проблеми, що виникають під час цих процесів.
Згадавши про розвиток агробізнесу, варто відзначити, що агрокомпанії – це чи не єдиний бізнес, який сьогодні розвивається, у тому числі завдяки активному інвестуванню, придбанню та створенню нових активів. У зв’язку з цим юристи отримують замовлення на послуги з супроводження інвестиційної діяльності, зокрема на перевірки (Due Diligence) тих об’єктів, у які інвестують їхні клієнти. Серед особливе місце посідають перевірки земельних банків, що купують клієнти. Наразі ця послуга стала набагато складнішою та увібрала в себе не лише перевірку наявності документів на землю, а й комплексну перевірку організації управління земельними ресурсами попереднім власником, тобто перестала бути суто юридичною, підвищивши вимоги до компетенції тих, хто цю послугу надає.
Взагалі, сьогодні для більшості агровиробників земля є найціннішим активом кожного аграрного підприємства, а тому збереження та збільшення земельного банку – це дві основні задачі, які передаються на вирішення до юридичних компаній. І якщо раніше звернення стосувалися переважно правових питань, пов’язаних з регулюванням земельних відносин в цілому, то нині послуги стосуються і питань ефективної організації управління земельним банком клієнта. Це пов’язано з дефіцитом земельних ресурсів та жорстокою конкурентною боротьбою за них.
Активна робота законодавця щодо приведення національного законодавства у відповідність до європейського права створила попит на консультування з питань законодавчих змін в Україні та законодавства Європейського союзу, а також законодавства тих країн, що розглядаються конкретною компанією як перспектива для виходу на їхній ринок. Однак у більшості випадків цей попит закривають внутрішні юристи компаній, зовнішнім консультантам надходять для вирішення більш складні питання (зокрема, щодо організації моделей експорту, фінансування і податкової оптимізації зовнішньоекономічної діяльності).
Мають попит послуги зі структурування груп компаній (холдингів) на кшталт європейських або ж успішних національних холдингів. Це викликано тим, що кредитори, які сьогодні можуть надати фінансування такій групі, у більшості випадків вимагають прозорої та зрозумілої структури корпоративного управління. Також замовлення послуг зі структурування груп компаній часто вмотивовано бажанням власників оптимізувати систему управління бізнесом, що пов’язано з еволюцією національного бізнесу та зі зміною підходів до організації роботи складних корпоративних груп.
Традиційно для агробізнесу зберігається попит на представництво у судах. Найпоширенішими потребами клієнтів є представництво у спорах щодо земельних ділянок (щодо укладення, розірвання та пролонгації договорів оренди), а також спори з державними органами (зокрема, з органами податкового контролю).
Захист від рейдерства, на жаль, також є тим напрямком, в якому продовжують надходити замовлення від клієнтів. Практика довела, що високоякісний правовий захист – це ефективний елемент протидії злочинним посяганням на бізнес. Причому більш обачливі підприємства вживають упереджувальні заходи, замовляючи послуги, направлені, перш за все, на протидію рейдерству ще до замаху на підприємство. До речі, якісне структурування бізнесу, що згадувалося вище, є одним із класичних елементів антирейдерського захисту. Якщо ж рейдерські дії все-таки відбулися, то юристи надають правові послуги з відновлення порушених прав компанії або власників бізнесу.
Таким чином, не зменшується попит і на послуги у кримінальних справах. І мова йде не лише про рейдерство. Наприклад, все частіше аграрії звертаються за правовою допомогою від незаконних арештів їхніх активів в рамках кримінальних справ, порушених щодо осіб, які до конкретного клієнта не мають жодного відношення. Також у нашій практиці вже є декілька проектів, коли конкуренти, які не можуть конкурувати чесно, вдавалися до злочинних дій (приміром, підпал врожаю). Потерпіла сторона вимушена ініціювати кримінальне провадження та захищати власні права через кримінальну справу, для чого також потрібна кваліфікована правова допомога адвоката, який одночасно володіє компетенцією у веденні кримінальних справ та розуміється на питаннях діяльності сільськогосподарського підприємства.
Шукаючи шляхи фінансової оптимізації, бізнес починає боротися не лише із зовнішніми втратами, а й активно створювати системи протидії внутрішньокорпоративному шахрайству, тому юридичні компанії отримують замовлення на розробку та впровадження подібних систем. Реалізувавши таке замовлення для одного зі своїх клієнтів, вже за 3 місяці ми отримали позитивний зворотній зв'язок та інформацію про те, що поставлена ціль була досягнута. Отже, можна робити обережний прогноз, що кількість таких замовлень найближчим часом зростатиме.
Прогресивні сучасні технології – це те, що вже сьогодні використовується бізнесом. Якщо відкинути високотехнічні галузі, то аграрії в Україні є найбільш прогресивними підприємцями у плані застосування останніх наукових і технічних досягнень. Тому юридичні компанії, які мають відповідну компетенцію, впроваджують для своїх клієнтів ті рішення, які включають останні досягнення наукового й технічного прогресу.
Важливо розуміти, що крім самих послуг, які замовляють клієнти, змінюються і вимоги, які ставляться клієнтами до юридичних компаній. Фірми-універсали, тобто ті, які декларують надання усього спектру послуг в усіх практиках, за нашими спостереженнями, не задовольняють тих, кому потрібен консультант, сфокусований на одній або декількох суміжних практиках. У сьогоднішніх реаліях ринку унікальна спеціалізація стала конкурентною перевагою, оскільки клієнти чудово розуміють, що для переважної більшості юридичних компаній якісно охоплювати всі напрямки просто неможливо.
При цьому, крім вузької спеціалізації, клієнти бажають, щоб проблеми їхнього бізнесу вирішувалися юристами за допомогою комплексних рішень. Вже давно спостерігаються процеси мінімізації передачі правових питань зовнішнім консультантам. Тренд виглядає так, що клієнти ставлять перед залученими правниками найскладніші завдання, очікуючи, що останні нададуть їм не лише консультації чи пропозиції правового змісту, а й запропонують управлінське бізнес-рішення, яке комплексним, тобто охоплюватиме юридичні, організаційні та управлінські аспекти однієї проблеми.
Зі звуженням спеціалізації пов’язана й інша характерна вимога сучасного клієнта – глибина цієї спеціалізації. Клієнт прагне, щоб його юрист був досконалим знавцем того кола питань, яке постає перед самим клієнтом. Знання виключно нормативної бази нинішнім клієнтам не достатньо. З клієнтом потрібно розмовляти тією мовою, якою розмовляє сам клієнт. Для нас розуміння цієї обставини трансформувалося в те, що усі працівники компанії отримують знання та поглиблюють свою спеціалізацію у прикладних питаннях організації аграрного бізнесу.
Таким чином, останнім часом проекти із земельних та аграрних питань мають переважно комплексний (комбінований) характер та не обмежуються запитами про надання обмежених суто юридичних консультацій. Отже, сучасний юрист має бути готовим до нових ринкових умов і мати кваліфікацію, яка дозволить якісно надавати ті послуги, яких потребують його клієнти.
З повною версією рейтингового дослідження "Лідери ринку: рейтинг юридичних компаній України 2016" знайомтесь за посиланням.