29 березня 2016, 15:39

Як вберегтися від ризиків при купівлі аграрного підприємства

Опубліковано в №13 (511)

Олександр Ручко
Олександр Ручко «Alexandrov‑IT Lawyers» партнер

У сьогоднішній українській діловій практиці економічні та службові злочини, а точніше кримінальні провадження щодо їх розслідування, є практично таким самим способом регулювання підприємницької діяльності, як, наприклад, діяльність міністерств чи інших відомств. Хоча це порівняння дещо перебільшую масштаб проблеми, хоча частка правди у цьому є.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У жодному офіційному джерелі ви не знайдете позиції офіційної особи щодо схвалення тієї чи іншої «активності» у кримінальному переслідуванні чесного бізнесу, однак тенденція на збільшення кількості бізнес-справ все ж простежується. При цьому політика «на виведення бізнесу з тіні» реалізовується правоохоронцями з неймовірним завзяттям та самовіддачею, набагато активніше, ніж, наприклад, із вуличною злочинністю, принаймні таке враження створюється від інформації у вітчизняних ЗМІ.

На жаль, достатньо часто негативні наслідки боротьби з економічною злочинністю відчувають підприємці та інвестори, які до злочинних дій не мають жодного стосунку. При нинішньому стані справ вкрай важливо розуміти, що можливість стати фігурантом «економічного» кримінального провадження для підприємства є цілком ймовірною. Цього не потрібно боятися, це потрібно тверезо усвідомлювати та вживати заходів на убезпечення себе та свого бізнесу від такої участі.

За чужі гріхи хочеться відповідати найменше, а специфіка економічних злочинів така, що це цілком можливо, наприклад, у випадку придбання підприємства, попередній менеджмент якого вчиняв дії, котрі зацікавлять правоохоронців. Для прикладу можна розглянути сільське господарство як сферу, де останнім часом проблематика окреслена особливо чітко.

Придбання діючого сільськогосподарського підприємства з вже сформованим земельним банком в сучасних українських реаліях, напевне, є найпоширенішим способом збільшення власних активів аграрними компаніями – покупцями або ж приватними інвесторами, які бажають здійснити інвестування у сільське господарство. Практика доводить, що «підводні камені» в таких угодах є типовими.

Два основних способи придбання, які використовуються, – це придбання корпоративних прав компанії, що продається, та придбання майна такої компанії. Кожен з наведених способів має свої плюси та мінуси, однак ризики покупця майже однакові.

Наприклад, характерною є ситуація, за якої продавець заявляє про те, що в земельний банк входить, умовно, 1 тис. гектарів, демонструючи поля, котрі обробляються, та карти, на яких зображено площі, що відповідають заявленим.

Насправді ж, у переважній більшості випадків, з якими мені та компанії доводилося мати справу, належним чином оформлені договори оренди та реальні площі, які обробляють підприємства, що купувались, не збігалися. У такому випадку важливо пересвідчитись, що у підприємства, яке ви купуєте, прийнятна репутація серед місцевого населення. Надаючи послуги своєму клієнту, я зіштовхнувся з ситуацією, коли виявилось, що люди, земля яких орендувалась продавцями, категорично негативно налаштовані щодо компанії, яку ми мали намір купити. До того ж земельний банк вдавалося утримувати завдяки методам, що м’яко кажучи прийнятними можна назвати лише умовно.

Немає нічого надзвичайно ризикового чи кримінального у тому, щоб використовувати землю приватних осіб без реєстрації права користування, хоча це й не зовсім узгоджується з буквою закону. Однак тут є дуже важлива умова: власник чи спадкоємець земельної ділянки (особливо паю) все ж таки має надати певне документальне підтвердження того, що вашій компанії надано згоду на обробіток землі (на практиці це договори, реєстрація яких з різних причин не проводиться), у зворотному випадку ви ризикуєте дізнатися про тонкощі кримінальних справ щодо самовільного захоплення земельних ділянок.

Варто звернути увагу на той факт, що у податкових відносинах питання щодо статусу незареєстрованих договорів оренди земельних ділянок вирішили шляхом виключення з Податкового кодексу України положень про необхідність державної реєстрації договорів, тобто тепер для визначення податкових зобов’язань матимуть значення фактичні площі аграрного підприємства, що перебувають у його обробітку.

Пам’ятайте, що у будь-якому випадку, придбаваючи підприємство з проблемною землею, ви матимете ризики претензій з боку орендодавців, тому варто особливо прискіпливо перевіряти земельний банк під час підготовки підприємства до купівлі.

Ще одним трендом взаємовідносин між аграріями та правоохоронними органами є справи про фіктивне підприємництво. Що розуміється під фіктивним підприємством у сільському господарстві на практиці. В одній із кримінальних справ, яку нашій компанії доводилося супроводжувати, клієнту-аграрію була висунута підозра у фіктивному підприємництві, яке, на думку правоохоронців, полягало у тому, що компанія нібито продавала неіснуючий товар, завдяки чому отримувала спеціальне сільськогосподарське ПДВ на банківських рахунок.

Іншою «популярною» ситуацією є ініціювання кримінальних проваджень за підозрою у тому, що компанія купує неіснуючий товар у фіктивних фірм, що також є достатнім для порушення питання щодо притягнення менеджменту компанії до кримінальної відповідальності та ініціювання процедур про притягнення до відповідальності й самої компанії, особливо болючим стане арешт коштів та майна компанії, що здійснювала сумнівні операції.

Відтак, бізнес, який купує компанію з негативною історією «фіктивних взаємовідносин», матиме реальні шанси познайомитися з нюансами роботи правоохоронної системи України. Для убезпечення себе від ризиків виявити у майбутньому проблеми з податківцями, як один зі способів, перед придбанням, крім аудиту компанії, ви можете запропонувати продавцю пройти перевірку податкової, надавши вам довідку про відсутність виявлених порушень, а також довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків.

Наприклад, Верховний Суд України в одному зі своїх останніх рішень виклав наступну правову позицію: «Статус фіктивного підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю, навіть за формального підтвердження її первинними документами». Фактично, це означає, що, наприклад, податковий кредит, сформований за наслідками придбання товарів чи послуг у підприємств, які ідентифіковані як «фіктивні», буде зменшений за наслідками першої ж перевірки, а захистити свої права у суді буде вкрай важко, тому наполегливо рекомендую бути вкрай уважним у виборі контрагента або ж при перевірці контрагентів компанії, яку ви хочете придбати.

Як вже зазначалося, для покупця компанії, що була учасником незаконних дій, його придбання містить у собі конкретні ризики у вигляді арештів на банківські рахунки та майно підприємства. Звичайно, у перспективі, довівши, що арештоване майно не належить до діянь, щодо яких у правоохоронців є питання, існують шанси на скасування арештів. Однак про нормальну роботу придбаного підприємства можна забути, поки такі арешти існуватимуть.

Тому поряд із класичними способами перевірки варто також здійснювати специфічну перевірку на предмет причетності компанії, що купується, та її контрагентів до кримінальних проваджень. Так, наприклад, якщо у реєстрі судових рішень ви бачите, що компанія-ціль або її контрагенти фігурують у справах щодо безтоварних операцій (податкові спори) чи у кримінальних провадженнях, то варто ще раз зважити рішення стосовно придбання такої компанії.

Власне, описані проблеми та рекомендації до їх виявлення та усунення є базовими при супроводі угод з купівлі/продажу аграрних підприємств, однак їх врахування вже не раз допомогло нашим клієнтам прийняти вигідне й безпечне рішення.

Вигідних та безпечних угод вам!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати