15 серпня 2018, 15:23

Як правильно інвестувати в агросферу?

Опубліковано в №32-33 (634-635)

Україна є потенційно перспективною для інвестування з огляду на економіку, яка розвивається. Серед різноманітних сфер економіки окремо слід розглянути агропромисловий комплекс нашої держави. Продукція цієї сфери має один з найвищих показників експортування за кордон. Також про перспективність інвестування в агросферу свідчить практика ALEXANDROV&PARTNERS. Зокрема, до нас неодноразово зверталися вітчизняні та іноземні інвестори, які хотіли інвестувати/придбати аграрне підприємство.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однак у процесі супроводження інвестування ми спостерігали проблеми й недоліки всередині аграрного підприємства, які значно ускладнювали інвестування або взагалі інвестор відмовлявся від угоди та розпочинався пошук нового контрагента. Для того, щоб уникнути розвитку подібних сценаріїв, з якими можливо зіштовхнутися під час залучення інвестування, власнику аграрного підприємства важливо здійснити due diligence, який виявить всі наявні недоліки та допоможе їх вирішити.

Таким чином, можемо говорити, що одним з недоліків аграрного підприємства є обрання організаційно-правової форми, яка унеможливлює здійснення залучення інвестицій шляхом набуття частки у статутному капіталі юридичної особи. Зокрема, фермерське господарство унеможливлює залучення інвестицій, оскільки нормами ст. 3 Закону України «Про фермерське господарство» встановлений чіткий перелік осіб, які можуть стати членами фермерського господарства (а саме особи, які мають родинні відносини).

Тобто фермерське господарство, яке зацікавлене у залученні інвестицій, має здійснити реорганізацію в іншу організаційну форму. При цьому варто зазначити, що найбільш сприятливою організаційно-правовою формою для залучення інвестицій є товариство з обмеженою відповідальністю.

Як недолік у процесі залучення інвестицій, необхідно вказати наявність можливих обмежень у статутних документах аграрного підприємства щодо набуття частки в статутному капіталі та механізм реалізації переважного права іншими учасниками юридичної особи. Для вирішення цієї проблеми підприємство зобов’язане викласти окремі пункти статуту в новій редакції, які усувають цю проблему, а також переробити або навіть створити нові посадові інструкції для співробітників.

Окремо слід приділити увагу договорам оренди земельних ділянок. Недоліки договорів оренди земельних ділянок є ризиком для інвестора, оскільки вони можуть призвести до зменшення земельного банку підприємства. В договорах оренди найчастіше зустрічаються недоліки, що стосуються невідповідності вищезазначеного договору вимогам законодавства України в частині неправильного зазначення відомостей, які ідентифікують земельну ділянку, строків оренди, орендної плати, а також відсутності державної реєстрації.

Окрім того, варто зазначити, що внаслідок останніх рейдерських захоплень аграрних підприємств, необхідним є здійснення превентивних заходів щодо таких захоплень. Таким чином, з одного боку, власник аграрного підприємства захистить свій бізнес на період до продажу підприємства, а з іншого боку інвестор буде впевнений, що після набуття ним підприємства у власність воно не втратить активи.

Насамперед, для запобігання рейдерству потрібно здійснити врегулювання відносин між учасниками, оскільки в майбутньому не виключений корпоративний конфлікт, який може стати інструментом для рейдерської атаки та ускладнить процес відчуження частки у статутному капіталі. Зауважимо, що потенційний інвестор не буде зацікавлений у набутті частки у статутному капіталі підприємства, в якому існує конфлікт.

Що стосується антирейдерства, тут доречно згадати про захист активів, які знаходяться у власності підприємства, а також про законність підстав їх набуття. Зокрема, недоліки у цивільно-правовому договорі, за яким набувався актив, є потенційним ризиком для підприємства (як загалом, так і в частині залучення інвестицій), оскільки в інвестора існує ризик втрати цього активу після набуття частки у статутному капіталі аграрного підприємства. Тому потрібно вчинити всі необхідні дії для усунення недоліків щодо активів ще до початку процедури залучення інвестицій, тому що усунення недоліків може тривати дуже довго. Отже, одним з важливих аспектів залучення інвестицій є впорядкування внутрішніх процесів, правовстановлюючих документів та корпоративних відносин ще до початку пошуку потенційного інвестора.

Додатково зауважимо, що неодмінною перевагою в залученні інвестицій є впровадження та використання інноваційних технологій і техніки. Це може позитивно вплинути загалом на підприємство шляхом зменшення витрат, зловживань працівників підприємства, а також облегшити залучення інвестицій в майбутньому. Також варто зазначити, що впровадження інновацій не просто зменшує витрати підприємства, але й підвищує його ефективність та прибутковість. Як свідчить практика ALEXANDROV&PARTNERS, ефективне та прибуткове підприємство, яке не потребує модернізації, є набагато привабливішим для інвестора, ніж об’єкт, на якому необхідно здійснювати модернізацію.

Як приклад, впровадження інновацій можемо навести технології аналізу Bіg Data і дрони. Вказані інновації можуть підвищити продуктивність обробки земель підприємства та зменшити витрати паливно-мастильних матеріалів і добрив. Зокрема, деякі дрони можуть здійснити аналіз ґрунтів на предмет рівня вологості та створити прогноз на кілька днів, що дозволить розробити планування поливу полів. Окрім того, дрони можуть здійснити точне розпилення добрив за встановленим маршрутом, що підвищить врожайність та ефективне використання добрив. Також дрони можуть використовуватися як засоби системи контролю за безпосередньою роботою техніки на землях, що обробляються аграрним підприємством, для уникнення зловживань з боку співробітників.

Всі вищенаведені результати діяльності дронів можуть бути зроблені на підставі аналізу за допомогою технології Bіg Data, яка узагальнює інформацію для обліку та планування господарської діяльності підприємства. Варто зауважити, що траплялися випадки, коли запроваджені інновації на аграрному підприємстві значно підвищували вартість підприємства, оскільки вони зберігають час інвестора у процесі досягнення того рівня прибутку, який бажає отримати інвестор від аграрного підприємства.

Експертний висновок

Підсумовуючи, слід зазначити, що більшість перепон, з яким зіштовхується аграрне підприємство під час залучення інвестицій та інвестор при інвестуванні – це недоліки та проблеми, які виникли вже у процесі здійснення аграрним підприємством своєї діяльності.

Тому, насамперед, необхідно здійснити повний та якісний due diligence, а також превентивні заходи щодо рейдерства для виявлення та впорядкування внутрішніх недоліків аграрного підприємства. Це значно покращить привабливість аграрного підприємства в очах інвестора. Також додатковим інструментом покращення привабливості слугує впровадження інноваційних технологій, що може зменшити витрати, підвищити ефективність і прибутковість, збільшити його вартість у процесі залучення інвестицій.

Отже, здійснення due diligence, заходів антирейдерства та впровадження інноваційних технологій може значно полегшити залучення інвестицій в аграрне підприємство.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати