19 листопада 2013, 12:10

Оренда сільськогосподарських земель

Проблемні питання

Опубліковано в №46-47 (388-389)

Анатолій Косован
Анатолій Косован «Kosovan Legal Group, ЮФ» керуючий партнер, адвокат

В Україні історично неабияка увага з боку бізнес­структур приділяється сільськогосподарському виробництву. Звісно, основним засобом для ведення сільського господарства є земля. Однак п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України (далі – ЗК України) встановлений мораторій на будь­яке відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але в будь­якому випадку до 1 січня 2016 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У зв’язку з цим єдиним способом отримання земельних ділянок для власного обробітку лишається їх оренда. Саме договори оренди земельних ділянок на сьогодні є найважливішим і найнестабільнішим активом сільськогосподарських підприємств, за який подекуди розгортається жорстка боротьба. Це пояснюється складністю та мінливістю регулюючого національного законодавства, у нюансах якого подекуди складно розібратися навіть юристам.

 

Особливості та слабкі місця договору оренди землі

Стаття 15 Закону України (далі – ЗУ) «Про оренду землі» встановлює вичерпний перелік істотних умов договору оренди, відсутність однієї з яких у договорі може стати підставою для визнання договору недійсним. Тим не менш наявність або відсутність вказаних вимог не є однозначною підставою для відповідно відмови або задоволення судом позовної заяви про недійсність угоди. У такій ситуації важливішою буде суть викладеної істотної умови та її врегулювання чинним законодавством України. Так, наявність у договорі строку оренди земельної ділянки, який перевищує максимальний строк, зазначений у ст. 19 вказаного Закону, може стати підставою для визнання договору недійсним. Водночас відсутності в договорі умови про індексацію орендної плати може бути недостатньо для задоволення судом позовної вимоги у зв’язку із тим, що ст. 21 того ж самого Закону зазначає, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати