Оскільки Україна підписала Угоду про Асоціацію з ЄС, то українському виробнику, якщо він бажає торгувати з країнами Союзу, необхідно щоб його товар відповідав вимогам ряду європейських деректив, положень, розпоряджень та інших нормативних документів. Серед вимог – наявність Сертифікату походження товару. Без такого сертифікату товар на кордоні з ЄС, прийнятий не буде.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Про сертифікацію продовольчих продуктів, як одного з основних документів йдеться, йдеться у розпорядженні ЄС №853/2004, п. 15 «у продукції має прослідковуватися її походження, яке підтверджується сертифікатом походження продукту».
ЄС
Сертифікат походження товару підтверджує, що сировина та виготовлений продукт походить з України.
Регламент Комісії (ЄС) №1063/2010 «про внесення змін та доповнень до Регламенту (ЄЕС) №2454/93, що визначає правила застосування Регламенту Ради (ЄЕС) №2913/92 про створення Митного кодексу Співтовариства».
Стаття 75 Перелік товарів повного походження:
– живі тварини, народжені і вирощені у країні;
– продукти, отримані від цих тварин.
Стаття 76 Товари, достатньо оброблені/перероблені/Товари, виготовлені із застосуванням без похоходження (імпортних) матеріалів, визначаються як достатньо оброблені/ перероблені.
Стаття 78 Перелік обробок, які вважаються недостатніми для отримання товаром статусу походження:
– операції зі збереження для забезпечення того, щоб продукція залишалася у хорошому стані під час транспортування та зберігання;
– розбирання та збирання упаковок;
– миття, очищення, усунення пилу, окису, олії, фарби або інших покриттів;
– просте поміщення у пляшки, жерстяні банки, мішки, ящики, коробки, закріплення на картоні або дошках та усі інші прості операції з пакування;
– прикріплення або нанесення друком позначок, ярликів, логотипів та інших подібних розрізняльних знаків на продукції або її упаковці;
– просте змішування продуктів, різних або однакових видів; змішування цукру з будь-якими матеріалами;
– просте складання частин товарів для створення закінченого товару або розбирання продукції на частини;
У разі визначеня походження, може застосовуватися принцип двосторонньої кумуляції (ст. 98, п. 2,3). Якщо сировина не українська, а походить з ЄС і має сертифікат EUR.1, то великі шанси, що отримають українське походження методом кумуляції.
Кумуляція – це можливість використання у виробництві товару матеріалів, що походять з ЄС, які при визначенні походження прирівнюються до українських матеріалів. До того ж перероблення має бути глибше, ніж недостатні операції, що зазначені у ст. 78.
Етапи підтвердження походження с/г продукції
1. Надати документальне підтвердження походження.
2. Подати заявку та документи на проведення робіт з визначення походження та оформлення сертифіката походження
Документи для підтвердження походження товарів (рекомендований перелік)
Документи, що підтверджують реєстрацію експортера (акредитація підприємства на митниці) і факт експорту товару українського походження (залежно від виду відправки):
– контракт;
– митна декларація з відмітками митниці (у разі видачі сертифіката з часом);
– товаросупровідні документи (коносамент, рахунок-фактура, інвойс, штурманська розписка тощо);
– специфікація;
– договір на експедиційні послуги, доручення експортера для експедитора, згідно з яким він має право подавати заявку-декларацію, надавати необхідні документи і підписувати сертифікати;
– вантажна інструкція;
– здавальний акт порту;
– свідоцтво про реєстрацію платника податку (для експортера);
– картка реєстрації – обліку зовнішньоекономічного договору/контракту (в разі підпорядкування реєстрації зовнішньоекономічні договори/контракту в Міністерстві економіки та з питань європейської інтеграції України або в уповноважених ним органах).
Слід також враховувати такі обовʼязкові вимоги ЄС:
1) правило прямого постачання (стаття 107);
2) предʼявлення єдиного транспортного документа, який супроводжує товар з України через країну транзиту;
3) на товари, які користуються преференціями, має бути оформлений сертифікат EUR-1
Винятки з правил
Звільняються від підтвердження походження товари, що:
– не імпортуються шляхом торгівлі;
– невеликі пакети, відправлені від однієї приватної особи до іншої;
– особистий багаж мандрівника
Вимоги до сертифікату походження товару
Українське походження товарів підтверджує Сертифікат з переміщення товару форма EUR.1
1. Розмір форми має бути 210Ч297 мм; допускається похибка 5-8 мм у довжину. Папір білий, вага якого не менше 25 г/м2. Сертифікат повинен мати друкований зелений фон з захисним гільошированим візерунком. (зразок на малюнку) Сертифікат має бути на одній з офіційних мов ЄС. Згідно з положенням про застосування в ЄС сертифікатів EUR.1, EUR-MED, A. TR .
2. На сертифікаті має міститися така інформація:
– Назва і адреса органу, уповноваженогох видавати сертифікати EUR.1.
– завірений печаткою уповноваженого органу;
– Назва і адреса державних органів, уповноважених контролювати видачу сертифікатів EUR.1 та декларацій рахунків-фактур (Міндоходів і зборів України, Львівська пл. 6-8, Київ-53, 04655)
3. Розгляд запитів про верифікацію сертифікатів походження.
Митниці Міндоходів будуть здійснювати верифікацію сертифікатів EUR.1 за запитами митних адміністрацій ЄС у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002, №1861 «Про затвердження Порядку верифікації сертифікатів про походження товарів з України».
Для визначення походження товарів з України будуть застосовуватися правила походження товарів відповідно до Регламенту ЄК №2454/93, яким введено в дію імплементаційні положення Митного кодексу ЄС (Регламент Ради №2913/92).
Декларація-інвойс видається у випадку, якщо вартість поставки не перевищує 6000 євро і є уповноваженим експортером.
Хто видає сертифікат походження?
До 2015 р. видають відділення ТПП України, а після митні органи України.
Ризики фальсифікації
Частиною 4 ст. 37 Угоди про асоціацію передбачено можливість тимчасового призупинення митної преференції (до 6 місяців), якщо Україна:
– не забезпечує адміністративну співпрацю при розслідуванні митних правопорушень або шахрайства;
– не припиняє незаконні дії або шахрайство;
– якщо наявна системна помилка в діях державних органів, що призводить до відмови надавати преференцію;
– якщо Сторони провели консультації у межах Комітету з питань торгівлі та не змогли домовитися про прийнятне рішення впродовж трьох місяців після першого засідання Комітету з питань торгівлі.
Продукти тваринного походження можуть бути імпортовані на територію ЄС тільки якщо вони вироблені на атестованому підприємстві країни, що експортує та має відповідну атестацію.
Однак в Україні вже ведеться робота з вирішення питання атестації. «Прийнято два революційні законопроекти: про ідентифікацію і реєстрацію тварин та підвищення якості харчових продуктів, завдяки яким у жовтні 2014 р. успішно пройшло інспектування вітчизняних молочних підприємств Європейською комісією з питань охорони здоров’я та захисту прав споживачів (DG SANCO), у результаті чого будуть відкриті нові ринки збуту вітчизняної молочної продукції.
Крім того, нагадаємо, що для забезпечення стабільної цінової ситуації на ринку молока та молочних продуктів 15.05.2014 р. підписано Меморандум про узгодження дій між Міністерством аграрної політики та продовольства України, Спілкою молочних підприємств України, що представляє професійні громадські організації на ринку молока, та молокопереробними підприємствами.