15 серпня 2017, 18:38

Аграрний бізнес. Антирейдерський аспект

Опубліковано в №31-32 (581-582)

Оксана Куманська
Оксана Куманська юрист, спеціально для "Юридичної газети"

Сьогодні сільське господарство – це одна з найперспективніших галузей нашої економіки, яка забезпечує понад третину ВВП і дає тисячі робочих місць нашим громадянам.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Оскільки однією з основних ознак інвестиційної привабливості економіки будь-якої держави є рівень захищеності прав власності, її захист є одним з головних завдань влади.

Рейдерство, боротьба з ним, антирейдерське законодавство – актуальні та поширені теми для обговорення. Слід зазначити, що протягом останнього року наша держава доклала максимум зусиль, для того щоб сьогодні ми з упевненістю констатували про існування реальних та дієвих механізмів захисту права власності з боку органів державної влади.

Так, ще у 2016 р. міністр юстиції України та керівник Національної поліції підписали Меморандум про співпрацю у сфері боротьби з рейдерськими захопленнями майна та бізнесу. Також 02.11.201н6 р. набув чинності Закон України №1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності», так зване «антирейдерське законодавство». На сьогодні для боротьби з аграрним рейдерством Уряд прийняв рішення про створення на місцях оперативних штабів для захисту аграріїв від рейдерів, який очолять голови обласних державних адміністрацій, керівні посадові особи територіальних підрозділів Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ, Держгеокадастру та аграрні асоціації.

Також, для прикладу, у Львівській області 03.01.2017 р. голова Львівської ОДА своїм розпорядженням створив робочу групу з питань запобігання злочинності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, усунення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень і захисту прав власності, до складу якої увійшли органи прокуратури, національної поліції та органи юстиції.

Варто звернути увагу на той факт, що «Антирейдерським законом» доповнено диспозицію ст. 206 Кримінального кодексу України та визначено як злочинні діяння, зокрема, такі як захоплення цілісного майнового комплексу, його частини або будівель, споруд, земельної ділянки, об’єктів будівництва, інших об’єктів, а також незаконне припинення або обмеження діяльності на цих об’єктах та обмеження доступу до них.

Оскільки в аграрному секторі рейдерству характерні форми фізичного, силового захоплення врожаю, техніки, перешкоджання проведення робіт на земельних ділянках, віднесення діянь, визначених диспозицією ст. 206 КК, до кримінально караних, як таких, що перешкоджають господарській діяльності, є надзвичайно важливим кроком.

nima-izadi-58263

Очевидно, що аграрії у таких випадках зацікавлені в ефективній охороні свого майна та потребують рішучих дій органів національної поліції у разі настання рейдерських атак, а також належної охорони свого майна як превентивного способу захисту від можливого рейдерства. Я переконана, що антирейдерські штаби, які за рішенням Уряду до 15.08.2017 р. почнуть свою діяльність в усіх областях України, відіграють надзвичайну важливу роль в оперативному та дієвому реагуванні всіх органів державної влади на факти будь-яких незаконних посягань на власність чи законну господарську діяльність аграріїв.

Нижче наведу основні, на мою думку, зміни «Антирейдерського закону», які посилюють захист, зокрема, агробізнесу:

  • нотаріальне посвідчення підписів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, на установчих документах, передавальному акті та розподільчому балансі;
  • обов’язкова перевірка державним реєстратором інформації про наявність чи відсутність вже зареєстрованих речових прав на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації прав, що виникли до 01.01.2013 р.;
  • обов’язок використання державним реєстратором відомостей, зокрема, Державного земельного кадастру;
  • державна реєстрація прав на підставі судових рішень виключно у спосіб інформаційної взаємодії між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень (до запровадження такої взаємодії реєстраційна дія на підставі судового рішення проводиться за зверненням заявника з обов’язковим використанням відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, а у разі відсутності такого реєстру – з обов’язковим скеруванням запиту до відповідного суду);
  • контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації, який відбувається у спосіб розгляду скарг, поданих відповідно до закону України «Про звернення громадян» (функціонування Комісій з розгляду скарг у сфері державної реєстрації), обґрунтованих подань територіальних органів Мін’юсту (проведення камеральних перевірок реєстраційних дій), а також моніторингу реєстраційних дій у реєстрі;
  • додатковий спосіб зупинення реєстраційної дії безпосередньо власником свого майна шляхом пред’явлення ним заяви про заборону вчинення реєстраційних дій щодо власного об’єкта нерухомого майна. Факт подачі такої заяви державному реєстратору передбачає обов’язкове зупинення проведення будь-яких реєстраційних дій терміном у 10 днів;
  • інформування власника про початок і перебіг реєстраційних дій з майном (послуга смс-маяк);
  • система смс-інформування власника про будь-які зміни, які відбуваються в реєстрі, з його майном, що дозволяє окрім інформації про реєстраційні дії отримувати інформацію про те, хто цікавився їхньою власністю.

До того ж, на мою думку, як превентивний спосіб захисту від можливих рейдерських посягань аграріям слід приділяти окрему увагу грамотності юридичного супроводу ведення аграрного бізнесу. Своєчасна реєстрація договорів оренди земельних ділянок, відсутність формального підходу до умов договорів, які повинні враховувати інтереси селян, насамперед, мова йде про таку істотну умову договору як розмір орендної плати, що повинен мати ринковий характер та відіграє велику роль у стабільності аграрного бізнесу. Будь-які прогалини в юридичній площині ведення бізнесу лише сприяють рейдеру. Також, вважаю, що єдність аграріїв, взаємодія останніх з органами державної влади на місцях є запорукою мінімізації, а у майбутньому – викорінення явища рейдерства. Знаючи, що на будь-які дії буде належна та негайна реакція органів державної влади, рейдер ніколи не піде на зухвалі захоплення врожаю чи перешкоджання веденню робіт на земельних ділянках.

Єдність органів державної влади та аграріїв на місцях, порядність останніх, юридична грамотність ведення агробізнесу, вміння своєчасно користуватися своїми правами, гарантованими державою, ефективність якісного та швидкого реагування органами державної влади на факти, що містять ознаки рейдерства – це запорука захищеності наших аграріїв та впевненості у непорушності їхньої власності!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати