Наприкінці 2017 р. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України вирішило зробити «приємний» сюрприз вітчизняному бізнес-середовищу, оприлюднивши Проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1756 та від 23.12.2004 р. №1716». У проекті документа з такою непримітною назвою регулятор запропонував у 2‑6 разів збільшити розміри офіційних зборів за реєстрацію прав на об'єкти інтелектуальної власності. Професійне співтовариство відреагувало миттєво — за кілька днів проект набрав таку велику кількість дизлайків, що МЕРТу довелося тихенько покласти його під сукно.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Минуло трохи більше ніж рік і вже без жодного публічного обговорення під час традиційних літніх відпусток Кабмін своєю Постановою №496 від 12.06.2019 р. затвердив зміни до розмірів зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності. Цього разу підвищення не було аргументоване представниками влади, тож дозволю собі процитувати фрагменти пояснювальної записки до попередньої версії постанови, серед яких особливо цікавими є такі причини підвищення зборів:
- застарілість нормативно-правових актів у сфері правової охорони інтелектуальної власності в Україні, що потребують суттєвих змін та адаптації до законодавства країн Європейського Союзу (потрібно розуміти, що за рахунок заявників МЕРТ планував та, можливо, планує стимулювати активність законотворців);
- відсутність належних умов для досягнення європейських стандартів якості послуг, відкритості та прозорості діяльності відповідних органів і структур у сфері інтелектуальної власності (виходить, що саме малі розміри зборів гальмують «відкритість та прозорість» вітчизняної патентної системи та є причиною «недовідкритості» інформаційних баз експертизи).