12 липня 2023, 13:53

Стан захисту брендів у цифровій економіці (за матеріалами глобальних досліджень)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Нині більше половини (3,9 млрд) світового населення підключено до Інтернету, який є найбільш відкритим глобальним  інформаційним суспільством. Нові технології є каталізаторами змін та  пропонують підприємствам надзвичайно широкі можливості. Технології штучного інтелекту (ШІ), розширена реальність і квантові обчислення стають наступним набором нових технологій, які викличуть стрибкоподібні зміни, що дозволять підприємствам переформатовати цілі галузі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Визначальною у цифровій економіці стає роль інтелектуальної власності (ІВ). Роль ІВ та цифрової інфраструктури обороту прав ІВ стає ключовим чинником, що визначатиме зростання національних економік і, як наслідок — вплив країни в світі. Передумови для цього створені розвитком глобальних цифрових мереж, понад 70% трафіку яких становить рух об’єктів ІВ.  

Компанія MarqVision (Массачусетс, США, заснована у 2020 році випускниками Гарвардського юридичного факультету за підтримки DST Global Partners, Softbank, Atinum Investments, Bass Investment та Y Combinator), розробник першої у світі платформи захисту ІВ на базі ШІ. MarqVision допомагає глобальним брендам виявляти та видаляти підробки з більш ніж 1500 інтернет-магазинів по всьому світу. Підробка є масштабною і зростаючою світовою загрозою, і MarqVision прагне захистити творчість та інновації за допомогою технологій, які дозволяють брендам автоматично відстежувати та захищати свою ІВ.  Завдяки розпізнаванню зображень та обробці природної мови ця SaaS-система на базі ШІ дозволяє швидше усувати підробки.

Звіт про стан захисту брендів за 2023 рік (2023 State of Brand Protection Report), опублікований 15 лютого 2023 року MarqVision, показав, що 68% брендів, що продають товари безпосередньо покупцям (DTC), мали підробку своєї продукції. У процесі дослідження було опитано 295 представників брендів DTC по всьому світу. 23% респондентів, які взяли участь в опитуванні MarqVision, заявили, що не мають належних ресурсів для запобігання підробкам. Крім того, 29% опитаних брендів не мали документованої стратегії боротьби з порушенням прав інтелектуальної власності   

У звіті також міститься інформація про те, наскільки бренди DTC стурбовані порушенням прав ІВ та контрафакцією. Згідно з звітом, за останні п'ять років ринок DTC виріс утричі, і у цей час на його частку припадає 1 долар із кожних 7 витрачених доларів. До того ж, MarqVision запитала респондентів опитування, де вони виявили контрафактну продукцію, що продається. Найчастішими винуватцями були підроблені сайти, створені під справжній бренд, та великі торгові майданчики США, такі як Amazon та eBay. Більшість опитаних брендів (88%) змогли видалити підробки після їх виявлення.  Методологія дослідження.  Компанія провела опитування 295 осіб із компаній по всьому світу за допомогою Pollfish. (Enter Pollfish — провідна платформа для проведення опитувань, яка з блискавичною швидкістю надає докладні онлайн-опитування через мобільні програми у глобальному масштабі).  Серед респондентів опитування були директори, керівники, власники та найвище керівництво. Приблизно 70% опитаних представляли фірми США. З опитаних брендів близько половини продають одяг та аксесуари, при цьому товари для дому та товари для здоров'я посідають друге та третє місця за поширеністю серед 295 респондентів. Більшість респондентів були відносно новими брендами, 82% респондентів почали продавати товари після початку пандемії COVID-19. Основна частина продажів респондентів, які брали участь в опитуванні, була зроблена через великі торгові майданчики, такі як Amazon або Alibaba. 28% продажів припало на власні вебсайти компаній. Більшість злочинців, що займаються підробкою, виявлено на підроблених вебсайтах або на великих торгових майданчиках. 

Встановлено, що контрафактні продукти були виявлені в широкому спектрі онлайн-джерел, причому багато респондентів заявили, що виявили контрафактні продукти на кількох вебсайтах. З респондентів, які повідомили, що бачили контрафактну продукцію, 59% виявили підроблені сайти, створені так, щоб виглядати як власні, які продавали контрафактну продукцію. Зайнявши друге місце, 56% респондентів повідомили про виявлення підробок на основних платформах е-комерції США, включаючи Amazon та eBay. Багато опитаних брендів постраждали від підробок на ринках за межами США: 41% респондентів повідомили, що виявили контрафактну продукцію на таких сайтах як Alibaba. Найважче вилучити контрафактні товари із зарубіжних ринків. Соціальні мережі також відіграють важливу роль у продажу та е-комерції, і чверть респондентів виявили, що на сайтах соціальних мереж продаються підробки продукції їхнього бренду. 

Видалення контрафактної продукції. Найбільшою шкодою для більшості компаній була не втрата доходів; 72% з тих, хто підробляв, заявили, що найбільшою шкодою була шкода репутації компанії. Більшості компаній вдалося вилучити контрафактну продукцію. Однак цей процес не завжди був легким. Близько половини респондентів повідомили, що торгові майданчики, розташовані в Азії, такі як Alibaba та Taobao, були найскладнішими сайтами для видалення контрафактної продукції. А з 12% брендів, які не звернулися до суду за видаленням підробок, більшість заявили, що не зробили цього, бо фальшивомонетники перебували за межами їхньої юрисдикції. Крім того, відповідь номер один, яку бренди дали на питання, що є найскладнішим завданням при захисті їхньої ІВ, полягала у виявленні контрафактної продукції на іноземних вебсайтах. 

Чи збільшилася кількість підробок під час пандемії? Одним із факторів, який, можливо, призвів до зростання контрафакції, став вибух електронної торгівлі під час пандемії COVID-19. 74% респондентів, які брали участь в опитуванні, повідомили про збільшення кількості контрафактних товарів з початку пандемії.  

Звіт Відомства інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) за 2022 рік також показав, що кількість контрафактних товарів «різко збільшилась» під час пандемії COVID-19. 

Як бренди можуть захистити ІВ. Відповідно до звіту Відомства з патентів і торгових марок  США за 2020 рік, «контрафакція є найбільшим злочинним підприємством у світі». Але 23% респондентів, які взяли участь в опитуванні MarqVision, заявили, що не мають належних ресурсів для запобігання підробкам. До того ж, 29% опитаних брендів не мали документованої стратегії боротьби з порушенням прав ІВ.   Крім публікації даних свого опитування, MarqVision також надала поради про те, як бренди можуть захистити свою ІВ та запобігти підробкам. Першим і найважливішим моментом, який MarqVision виявила в результаті свого дослідження, була наявність зареєстрованої торгової марки у всіх країнах, де компанія планує вести бізнес. Згідно з результатами опитування, 92% компаній, які подали позови про порушення прав ІВ, виграли, і це було «ймовірно через наявність торгових марок». Додаткові поради включають прийняття глобальної стратегії моніторингу, як ручного, так і автоматизованого, і бути в курсі останніх тенденцій і новин в області ІВ.

У звіті Amazon про захист бренду йдеться, що торік було вилучено 6 млн підробок.  Amazon американська компанія, найбільша у світі на ринках платформ електронної комерції 4 квітня 2023 року опублікувала звіт про захист бренду (2022 Brand Protection Report) , в якому йдеться, що в 2022 році було припинено понад 800 тисяч спроб створити нові акаунти для продажу, порівняно з 2,5 млн спроб у 2021 році  та 6 млн спроб у 2020 році. У звіті також йдеться, що кількість дійсних повідомлень про порушення, подані брендами в реєстрі брендів Amazon, скоротилася більш ніж на 35%, а підрозділ компанії по боротьбі з контрафактом подало до суду або передало для розслідування понад 1300 злочинців у США, Великій Британії, ЄС та Китаї; та, спільно з брендами та правоохоронними органами, ідентифікувало, вилучило та утилізувало понад 6 млн контрафактної продукції.

Міжнародна асоціація торгових марок (INTA) 4 травня 2023 року опублікувала новий звіт Anticounterfeiting Benchmarking Report Published: May 4, 2023 на підтримку зусиль своїх членів по боротьбі з контрафактом у всьому світі. Серед розлогих і детальних висновків, доступних у Звіті, основні моменти включають: найпоширенішими проблемами є підробки, аналоги/копії та сірий ринок/паралельний імпорт; підробки стають все більш серйозною проблемою, пов’язаною з підробкою; проблеми посилюються внаслідок пандемії COVID-19 для понад 60 % компаній; респонденти вказали на економічний спад, зростання онлайн-ринків і прямі продажі споживачам як одну з ключових причин зростаючого виклику; понад 90 % респондентів сказали, що їхня програма боротьби з контрафакцією була дещо помірною або високоефективною за останні п'ять років; більше половини респондентів стверджують, що їхня організація передає основні засоби боротьби з підробками на сторонніх підприємствах діяльності; більшість респондентів вважають, що вони інвестують занадто мало грошей і людські ресурси в ініціативах по боротьбі з контрафакцією, але лише 40% очікують, що інвестиції в боротьбу з контрафактом збільшаться протягом наступних одного–трьох років; близько 40% респондентів використовують технологію автентифікації з технологією маркування є найпоширенішим типом. Лише 2% використовують технологію блокчейн.

Спеціальний звіт 301 за 2023 рікОфіс торгового представника США (USTR) 26 квітня опублікував свій Спеціальний звіт 301 за 2023 рік, підкреслюючи різноманітність і серйозність проблем, з якими стикаються власники ІВ  в юрисдикціях по всьому світу. Звіт «Special 301» є щорічним оглядом глобального стану охорони та захисту ІВ. USTR проводить цей огляд відповідно до розділу 182 Закону про торгівлю 1974 року зі змінами, внесеними Загальним законом про торгівлю та конкурентоспроможність 1988 року та Законом про угоди Уругвайського раунду.  Щороку USTR у координації з партнерськими агентствами з усієї виконавчої гілки влади намагається визначити країни, які не забезпечують адекватний або ефективний захист прав інтелектуальної власності або які встановили бар’єри для доступу до ринку, що негативно впливає на американських правовласників.

 У цьому щорічному звіті після значних досліджень і активізації взаємодії із зацікавленими сторонами детально описано висновки USTR стосовно більш як 100 торгових партнерів. Як і минулого року дослідження Спеціального звіту 301 щодо України призупинені через навмисне та неспровоковане подальше вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року.

Цьогорічний звіт включає загалом 29 країн: 7 були внесені до Списку пріоритетних спостережень USTR, де визначено юрисдикції, які викликають найбільше занепокоєння; ще 22 країни були визначені країнами списку спостереження. 27 із 29 країн, визначених USTR, також фігурували в торішньому звіті. Єдиними доповненнями були Білорусь і Болгарія, обидві включені до списку спостереження. У звіті торговельні партнери зі Списку пріоритетних спостережень висловлюють найбільш серйозні занепокоєння цього року щодо недостатнього захисту прав ІВ чи дій, які іншим чином обмежують доступ до ринку для осіб, які покладаються на захист ІВ. У Списку пріоритетних спостережень знаходяться сім країн: Аргентина, Чилі, Китай, Індія, Індонезія, росія та Венесуела. Ці країни стануть предметом особливо інтенсивної двосторонньої взаємодії протягом наступного року. Двадцять два торговельні партнери перебувають у списку спостереження та заслуговують на двосторонню увагу для вирішення основних проблем інтелектуальної власності: Алжир, Барбадос, білорусь, Болівія, Бразилія, Болгарія, Канада, Колумбія, Домініканська Республіка, Еквадор, Єгипет, Гватемала, Мексика, Пакистан, Парагвай, Перу, Таїланд, Тринідад і Тобаго, Туреччина, Туркменістан, Узбекистан і В’єтнам.

Використані джерела

2023 State of Brand Protection Report. URL: https://marqvision.drift.click/state-of-brand-protection-report

Alec Pronk Report Finds 68% of Respondents Have Seen Products Counterfeited Online. https://ipwatchdog.com/2023/02/16/report-finds-respondents-products-counterfeited-online/id=156785/

 Brand Protection Report. Published April 2023 URL: https://assets.aboutamazon.com/2c/9e/2e907d06477a88c5bc556f95d27c/amazon-brand-protection-report-3rd-annual.pdf 

Anticounterfeiting Benchmarking Report Published: May 4, 2023. URL: https://www.inta.org/perspectives/inta-research/anticounterfeiting-benchmarking-report/

https://ustr.gov/sites/default/files/2023-04/2023%20Special%20301%20Report.pdf?utm_medium=email&_hsmi=255914727&_hsenc=p2ANqtz-9TAuFh8cKfoI1i9texi5f1O3b2j4AJv_FdsJfRVNnEBGadp5qY_SnrGBysZHg90eUYJs4XatoTEwt7HjZoQvO-APdkiAy6PLNRoqBW9rR_cFCHp8I&utm_content=255914727&utm_source=hs_email

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати