У наш час ЗМІ, зокрема телебачення та Інтернет, багато говорять про інтелектуальну власність як один з найперспективніших інструментів для бізнесу. Тож постає питання: «Як користуватися цим інструментом?». Якщо права на торгові марки, винаходи, промислові зразки та інші об’єкти інтелектуальної власності, які вже себе добре зарекомендували, можна придбати у вигляді ліцензії на використання, то що робити з тими об’єктами, які щойно створено?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Розглянемо, зокрема, такі об’єкти інтелектуальної власності, як винаходи і корисні моделі. Ці об’єкти вважаються найдорожчими, якщо говорити про новостворені. Проте саме вони є найризикованішими. Можливо, саме тому власникам досить складно отримати прибуток від цієї власності.
Отже, власником винаходу або корисної моделі може бути як юридична, так і фізична особа.
У першому випадку власник здебільшого володіє конкретним патентом на винахід (корисну модель) або, можливо, ноу-хау, який було створено в результаті поставленої задачі винахіднику, рідше шляхом укладання договору з власником вже відомого технічного рішення. У випадку створення винаходу (корисної моделі) на замовлення труднощі перед винахідником постають творчі. Це вже справа часу, таланту творця та коштів, вкладених у дослідження проблеми. Ці кошти юридична особа і надає.
Є інший варіант, коли винахід (корисну модель) створено, і начебто основна частина роботи вже виконана... Однак якщо створила цей винахід (корисну модель) людина (винахідник), не маючи бізнесу, виробництва, заздалегідь підготовленого плану дій, що робити тоді? Тут можна говорити про низький рівень обізнаності з процесами комерціалізації у головних суб’єктів – винахідників та розробників науково-технічної продукції (творців інтелектуальної власності).
На сьогодні в цій сфері діяльності це є чи не найбільшими труднощами. Більшість винахідників не знають, що їм робити з їхніми творіннями. Якщо на підприємствах цей процес налагоджено, і група фахівців працює над вказаною задачею, то людина, яка в своєму житті не займалася підприємницькою діяльністю чи бізнесом, не знає, що їй робити з цією новою власністю та як отримати від неї очікуваний прибуток, не кажучи вже про необхідність шукати кошти на доведення винаходу до товару.
Отже, винахіднику доречно знайти покупця патенту. Постає проблема отримання патенту, оскільки залежно від багатьох факторів це може бути досить дорогою процедурою, зокрема якщо йдеться про отримання прав на винаходи в інших країнах, що доречно при плануванні розповсюджувати вже готовий товар чи послугу не лише в Україні.