27 листопада 2015, 16:40

"Міміно", "Аватар"- вже торгові марки?!

(реєстрація об’єктів авторського права як торгових марок)

Опубліковано в №47(493)

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Я так думаю!


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


(крилата фраза з фільму «Мимино»)

Однією з актуальних проблем правової охорони інтелектуальної власності є «стикові випадки», коли один і той же об'єкт може охоронятися нормами різного виду виключних прав. В умовах, коли ці норми містяться у різних спеціальних законах (зокрема, Про авторське право, з одного боку, і Про товарні знаки, – з іншого) створюється ситуація «необробленості» стиків підгалузей або інститутів цивільного права на доктринальному, законодавчому та, як наслідок, правозастосовчому рівнях.

Одним із завдань є «розведення» окремих видів об'єктів виключних прав. При цьому, виходячи з природи виключних прав, слід дотримуватися таких принципів: жоден з охоронюваних законом видів виключних прав не може бути збитковим щодо будь-якого іншого виду та при зіткненні різних видів виключних прав визначальним є старшинство у часі появи права.

В Офіційному бюлетені «Промислова власність» №14 за 2012 р. опубліковано два зареєстрованих знаки для товарів і послуг, до складу яких входить слово МИМИНО: «КТW МИМИНО» (свідоцтво для знака для товарів і послуг №158829) та «МИМИНО КАХЕТИИ» (свідоцтво для знака для товарів і послуг №158829). Це вже не поодинокий випадок, коли Укрпатент реєструє як знаки для товарів і послуг назви відомих персонажів, що є об’єктами авторського права.  

Нагадаємо, що «Мимино» (груз. მიმინო) – це радянський комедійний художній фільм у жанрі напівказки, створений на кіностудії «Мосфільм» відомим режисером Георгієм Данелієм за сценарієм, написаним ним у співавторстві з Резо Габріадзе та Вікторією Токарєвою. Грузинську частину сценарію писав Данелія, інше – Токарева й Габріадзе. У фільмі розповідається історія провінційного льотчика, який вирішив потрапити до великої авіації. Здійснивши свою заповітну мрію, він усвідомлює, наскільки міцним є його зв'язок з батьківщиною і повертається додому. «Мимино» у перекладі з грузинської – «сокіл». Так називають друзі героя фільму, льотчика Валіко Мізандарі, який з волі режисера постійно потрапляє у смішні, сумні, а іноді й у драматичні ситуації.

 «Мимино» – не просто комедія. У цьому фільмі багато філософії, роздумів про дружбу, про зв'язок різних народів. Недарма пліч-о-пліч ідуть грузин і вірмен. Багато у них спільного: і земля, і культура, й релігія.  

За словами Вахтанга Кікабідзе – виконавцем головної ролі в «Мимино» Данелії «вдалося висловити думку про непорушний зв'язок людини з землею, на якій він виріс, про коріння, без якого неможливо жити».  

Фільм було презентовано 1.07.1977 р. на Міжнародному московському кінофестивалі, а 27.03.1978 р. відбулася прем'єра на великому екрані. Картина була доброзичливо сприйнята критикою, отримала нагороди та мала величезний успіх у глядачів. Зараз її можна було б назвати блокбастером. У радянському прокаті 1978 р. фільм зайняв 17-е місце, зібравши 24,4 млн глядачів. Багато виразів з цього фільму стали крилатими. Режисер-постановник та виконавці головних ролей стали лауреатами Державної премії СРСР.

У Тбілісі в урочисто було відкрито пам'ятник героям фільму Георгія Данелія «Мимино». Це подарунок місту від автора – скульптора Зураба Церетелі. Грузинська столиця стала вже третім містом, у якому з'явився пам'ятник героям «Мимино». Раніше подібне скульптурне зображення було встановлено в Москві, де відбувалися основні події фільму, а також у Діліжане – на батьківщині героя Фрунзіка Мкртчяна, який зіграв у стрічці 1977 р. водія Рубена Хачикяна.

 Назви й персонажі з відомих радянських фільмів і досі користуються великою популярністю, особливо – у сфері громадського харчування. Сьогодні в багатьох містах України можна зустріти цілу низку тематичних кафе та ресторанів: «Кавказька полонянка», «Джентльмени удачі», «Біле сонце пустелі», «Зимова вишня», «Мимино». В основному, це вивіски, а не назви юридичних осіб. Проте, все одно, це є порушенням авторських прав.

На думку маркетологів, прізвисько героя фільму є особливо привабливим для назви алкогольних напоїв. Тому, час від часу, і відбуваються такі метаморфози: кіно – «Мимино» – вино.

Проаналізуємо практику російського патентного відомства щодо реєстрації цього позначення.

1. Палата з патентних спорів Роспатенту відмовила російській компанії «Інтел», що займається оптовою торгівлею напоями та продуктами харчування, у реєстрації товарного знака «Мимино». Компанія намагалася зареєструвати його щодо товарів 32 і 33-го класів МКТП (пиво, мінеральні й газовані води та інші безалкогольні напої, фруктові напої та соки, сиропи й склади для виготовлення напоїв, алкогольні напої). Заявка була подана 4.02.2010, а 30.08.2011 Роспатент виніс рішення про відмову. Воно базувалось на висновку експертизи. «Заявлене позначення являє собою назву радянського комедійного художнього фільму «Мимино» режисера Георгія Данелія», – визнали експерти та зазначили, що воно здатне ввести споживача в оману щодо виробника товарів, а це суперечить суспільним інтересам. Крім того, у висновку експертизи зазначалося і про відсутність згоди правовласника фільму на реєстрацію заявленого бренду.

 У Палаті з патентних спорів визнали обґрунтованим висновок експертизи про те, що реєстрація такого товарного знаку суперечила б суспільним інтересам. «Використання слова «Мимино» наділяє заявника необґрунтованими перевагами перед іншими суб'єктами господарської діяльності в галузі виробництва алкогольних і безалкогольних напоїв, шляхом використання репутації відомого фільму, викликаючи у свідомості споживача позитивні асоціації, пов'язані з героєм цього фільму», – пояснили члени колегії, виносячи рішення про відмову за запереченням компанії «Інтел» (http://www.vashpatent.ru/news/palata-po-patentnym-sporam-otkazalas-sdelat-mimino-brendom.html).

2. Іншому виробнику-компанії «Русьимпорт», найбільшому імпортеру елітного алкоголю в Росії, також було відмовлено в реєстрації товарного знака «Мимино». Роспатент визнав, що така назва алкогольного напою буде тотожною з назвою знаменитого радянського фільму Георгія Данелія.

На рішення відомства про відмову в реєстрації не вплинув і той факт, що продукція мала продаватися в Іспанії, де фільм «Мимино» мало кому відомий, і те, що позначення зареєстровано як товарні знаки у Вірменії, Грузії та Білорусі. Як зазначено у висновку Роспатенту, для реєстрації товарного знака, суголосного з назвою твору мистецтва, необхідний дозвіл власника прав на цей твір.

Комедія «Мимино» входить до золотого фонду радянського кінематографа та є улюбленим фільмом для декількох поколінь глядачів. Особливості фільму – розумний сценарій, тонкий гумор, незабутні діалоги, красива музика та прекрасна гра чудових акторів (Вахтанг Кікабідзе, Фрунзік Мкртчян, Олена Проклова, Євген Леонов та ін.). 

А ось зовсім свіжий приклад. В Офіційному бюлетені «Промислова власність» №1 за 2014 р. опубліковано зареєстрований знак для товарів і послуг «АВАТАР» (свідоцтво №180681).

 Нагадаємо інформацію щодо цього об’єкту авторського права. «Аватар» (англ. Avatar, [ˈæv.ə.tɑɹ]) – американський науково-фантастичний фільм 2009 р. Автор сценарію та режисер Джеймс Кемерон разом із Семом Уортінгтоном і Зої Салдана в головних ролях. Дія фільму відбувається у 2154 р., коли людство видобуває цінний мінерал анобтаніума на Шандорі – жилому супутнику газової планети в зоряній системі Альфи Центавра. За сюжетом ресурсовидобувна корпорація загрожує існуванню місцевого племені людиноподібних розумних істот на'ві. Назва фільму «Аватар» – назва генетично спроектованих тіл, гібридів на'ві й людей, що використовуються командою дослідників для вивчення планети та взаємодії з тубільними мешканцями Пандори.

 Створення «Аватара» почалося у середині 90-х, коли Кемерон написав 80-ти сторінкову концепцію сцeнарія фільму. Передбачалося розпочати зйомки у 1997 р. і випустити «Аватар» у прокат вже в 1999 р., але на той час ще не існувало технологій, здатних втілити його бачення картини. Робота над мовою на'ві почалася влітку 2005 р., а на початку 2006 р. Кемерон приступив до створення сценарію і вигаданого всесвіту.

За офіційними даними, бюджет «Аватара» становить близько 237 млн доларів, за іншими оцінками, витрати на виробництво фільму варіюються від 280 до 310 млн доларів, а вартість рекламної кампанії оцінюється у 150 млн доларів. Фільм вийшов у прокат у традиційному форматі, 3D-форматі (RealD 3D, Dolby 3D, XpanD 3D і IMAX 3D) та в «4D» – форматі в деяких кінотеатрах Південної Кореї.

Прем'єра «Аватара» відбулася у Лондоні 10.12.2009 р. У міжнародний прокат, включаючи США і Канаду, фільм вийшов 16-18.12.2009 р. Картина мала комерційний успіх і здобула схвалення критиків. Вона побила кілька рекордів по зборах, ставши найкасовішим фільмом усіх часів у Північній Америці, Росії та в усьому світі, обігнавши «Титанік», який утримував рекорд протягом 12 років. «Аватар» також став першим фільмом в історії кінематографа, чиї касові збори перевищили позначку в 2 млрд доларів. Фільм був номінований на «Оскар» у 9 категоріях, включаючи «Кращий фільм» і «Краща режисура». Він переміг у трьох з них: «Краща операторська робота», «Кращі візуальні ефекти» і «Краща робота художника-постановника». DVD-реліз фільму побив рекорди продажів, а «Blu-ray видання» стало одним з найуспішніших в історії.

У 2015 р. чи трохи пізніше планується випуск сиквелу (продовження) кінокартини – «Аватар 2». Одночасно знімається і третя частина франшизи, можлива також поява четвертого фільму.

За співпраці режисера й компанії «Ubisoft Montreal» була створена комп'ютерна гра «James Cameron's Avatar: The Game» (Аватар Джеймса Кемерона: Гра). Вийшли книги авторства Д. Камерона, поштові марки, серія іграшок із зображенням персонажів фільму та багато іншої сувенірної продукції.

Зрозуміло, що в інших країнах також з'являються підприємці, охочі заробити на популярності цього фільму та його героїв, але протиправними методами. Ось один з російських прикладів.

Арбітражний суд Москви відмовив російському виробнику парфумів ТОВ «Парфуми XXI століття» у задоволенні позову до Роспатенту про недійсність відмови у реєстрації товарного знака «Avatar» для парфумерних виробів. Йдеться про рішення відомства, яке у квітні 2011 р. відмовило у реєстрації зазначеного товарного знака. Кінокомпанія «20th Century Fox» залучена в якості третьої особи.

Компанія «Парфуми XXI століття» працює близько 10 років, входить до числа найбільших російських виробників парфумерії класу «мас маркет» і «мідл маркет» – зазначено на сайті компанії. Клієнтами підприємства є відомі роздрібні мережі, великі регіональні оптові компанії та роздрібні магазини багатьох міст Росії та країн СНД. Асортимент продукції нараховує понад 200 найменувань. На сайті компанії представлена ​​серія ароматів для чоловіків «Avatar».

На судовому засіданні представник Роспатенту заявив, що підставою для відмови у реєстрації товарного знака «Avatar» стало те, що він відтворює назву відомого фільму режисера Джеймса Кемерона «Аватар».

 Позивач, у свою чергу, вважає, що відомство не довело, які саме суспільні інтереси будуть порушені. Крім того, позивач зазначив, що є заборона на реєстрацію товарних знаків, тотожних назв творів, без згоди власника авторських прав. Але якщо таких прав на назву немає, то така норма непридатна, вважає представник компанії.

  На думку відомства, реєстрація знака «Avatar» буде суперечити суспільним інтересам, оскільки компанія «Парфуми XXI століття» скористається чужою репутацією для своїх цілей: знак асоціюється з виробником фільму, кінокомпанією «20th Century Fox», і буде створюватися враження, що між парфумерною та кінокомпанією є певні партнерські відносини. Такою аргументованою та послідовною є відомча й судова практика щодо спроби зареєструвати згадані вище позначення як товарні знаки.

Висновки. Нагадаємо, що у Законі України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг« (п. 4 ст.. 6) чітко зазначено: «Не реєструються як знаки позначення, які відтворюють: промислові зразки, права на які належать в Україні іншим особам; назви відомих в Україні творів науки, літератури та мистецтва чи цитати й персонажі з них, твори мистецтва та їх фрагменти без згоди власників авторського права або їх правонаступників; прізвища, імена, псевдоніми та похідні від них, портрети й факсиміле відомих в Україні осіб без їх згоди».

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про авторське право та суміжні права» частина твору, яка може використовуватися самостійно, у тому числі й оригінальна назва твору (у нашому випадку «МИМИНО» та «АВАТАР»), розглядається як твір і охороняється відповідно до цього Закону.

Використання позначень «МИМИНО» та «АВАТАР» у якості торгових марок наділяє їх власників необґрунтованими конкурентними перевагами перед іншими суб'єктами господарської діяльності шляхом використання репутації відомих фільмів, викликаючи у свідомості споживача асоціації, пов'язані з героями цих фільмів. Це підтверджується, зокрема, наведеною вище відомчою і судовою правозастосовчою практикою.

Такі дії є проявом недобросовісної конкуренції – неправомірним використанням чужих позначень, паразитуванням на чужій репутації. Відповідно до ст. 42 Конституції України «держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція». Відомство не повинно сприяти недобросовісній конкуренції!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати