05 липня 2023, 15:12

Фінансова допомога Єврокомісії та EUIPO у сфері інтелектуальної власності

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Фонд Ideas Powered for Business SME Fund — це програма грантів, призначена для допомоги малим та середнім підприємствам (МСП) у ЄС у захисті їхніх прав на інтелектуальну власність (ІВ). Фонд МСП є ініціативою Європейської комісії, що реалізується Відомством інтелектуальної власності Європейського союзу (EUIPO), і діятиме з 23 січня 2023 року до 8 грудня 2023 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Український малий і середній бізнес (МСП), так само як і європейський, може суттєво заощадити на реєстрації обʼєктів інтелектуальної власності. Відтепер для українців доступні послуги «Фонду МСП задля сприяння бізнес-ідеям» (2023 Ideas Powered for Business SME Fund).

З 26 червня 2023 року українські малі та середні підприємства (МСП) мають можливість подати заявку на отримання фінансування через 2023 Ideas Powered for Business від SME Fund — Фонду підтримки малого та середнього бізнесу — ініціативи Європейської комісії, яку реалізує Відомство інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO). Українському підприємництву буде надано безпрецедентну можливість отримати доступ до фінансових ресурсів для захисту своєї інтелектуальної власності. Єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон зазначив: «Розширення діяльності SME Fund на український бізнес є ще одним кроком до успішної інтеграції України в Єдиний ринок. Фінансова допомога у сфері інтелектуальної власності надає цінну підтримку українським інноваційним МСП, які відіграватимуть важливу роль у відбудові економіки».

SME Fund 2023 спрямований на підтримку інновацій та підприємництва серед суб’єктів малого та середнього бізнесу. Фінансова підтримка, яку українським МСП надають Єврокомісія та EUIPO, включатиме: захист торговельних марок і промислових зразків у межах Європейського Союзу (на національному, регіональному рівнях та на рівні ЄС) в обсязі 75% від усіх зборів до максимальної суми 1000 євро; захист патентів або пов’язаної з ними діяльності в межах Європейського Союзу (для національних і європейських патентів, у тому числі унітарних) в обсязі 75% від загальної суми зборів – до 1500 євро; захист сортів рослин на європейському рівні в обсязі 50% від зборів до 225 євро.

На початку цього року між Європейською комісією та Україною було досягнуто безпрецедентної угоди, яка дозволяє останній брати участь у заходах, що фінансуються Європейським Союзом у рамках Програми єдиного ринку (SMP). Угода передбачає підтримку бізнесу в Україні, полегшення доступу до ринків, створення сприятливого бізнес-середовища, стале зростання та інтернаціоналізацію. Цей нещодавно оголошений додаток базується на цій угоді, відкриваючи шляхи для розширення співпраці та економічного зростання.

Це фінансова підтримка від Європейської комісії та EUIPO для українських підприємців. Вона містить:

  • відшкодування 75% витрат, необхідних для сплати зборів щодо отримання правової охорони на торговельні марки та промислові зразки на території Європейського Союзу (національний, регіональний рівні та на рівні ЄС), але не більше максимальної суми в 1000 євро;
  • відшкодування 75% суми зборів, необхідних для реєстрації винаходів у межах Європейського Союзу (національні патенти та європейські патенти, включаючи унітарні патенти), але не більше 1500 євро;
  • відшкодування 50% розміру зборів, але не більше 225 євро, необхідних для охорони сортів рослин на європейському рівні.

Як отримати фінансування?

Процедура проста і складається з кількох етапів:

1. Створення облікового запису користувача та профайлу самого МСП: відповідна реєстрація здійснюється в електронному вигляді за посиланням й передбачає надання наступної інформації у PDF форматі:

  • виписка з банківського рахунку МСП (IBAN, BIC/SWIFT, дата відкриття банківського рахунку, найменування власника рахунку – реквізити рахунку);
  • свідоцтво платника ПДВ (витяг з реєстру платників податку на додану вартість), видане компетентним національним органом;
  • якщо МСП користується послугами “зовнішнього” представника (у ході реєстрації IP-об'єкта чи комунікації з Фондом), який діє від імені МСП, - необхідно подати "Декларацію честі" (шаблон), підписану уповноваженим власником або працівником МСП;
  • подання заявки на грант: її може подати власник, працівник або уповноважений зовнішній представник МСП, який діє від їхнього імені.

2. Підтвердження отримання заявки щодо створення облікового запису користувача та заявки на отримання гранту (ваучеру для реєстрації торговельної марки, промислового зразка, винаходу).

3. Зворотний зв'язок за результатами розгляду заявки буде надано протягом 15 робочих днів (гранти розподіляються у формі ваучерів, які можуть бути використані для сплати визначених видів зборів):

  • надання гранту;
  • запит на отримання додаткової інформації;
  • відмова у наданні гранту.

4. Позитивна відповідь щодо надання гранту – отримання ваучера. Ваучер підлягає обов’язковій активації протягом 2-х місяців. Відповідний строк можливо продовжити на 2 місяці, попередньо подавши відповідне клопотання до збігу перших 2-х місяців.

Для активації необхідно виконати дві умови:

  • сплатити збір (за який передбачено покриття за рахунок гранту, відповідний перелік зборів, що підлягають відшкодуванню, зокрема, подання заявки, проведення експертизи, реєстрація, публікація, відстрочка оплати за публікацію);
  • сформувати запит на компенсацію цієї суми.

Після активації починається період реалізації (implementation period):

  • для заявок на торговельні марки та промислові зразки – 6 місяців,
  • для заявок на патенти – 12 місяців.

Кожне МСП може подати заявку на один і той самий ваучер лише один раз.

У разі виникнення додаткових питань, звертатися на електронну адресу: customercare@euipo.europa.eu.

5. Заповнення в особистому кабінеті форми на відшкодування коштів (необхідно здійснити до закінчення терміну дії ваучера) та надання документа про сплату збору (за винятком заявок на торговельні марки та промислові зразки, поданих до EUIPO).

6. Перевірка запиту щодо відшкодування коштів.

7. Повідомлення про підтвердження повернення коштів (як правило, протягом 30 днів з моменту подання заявки на відшкодування коштів) на банківський рахунок МСП.

Довідково: Фонд підтримки МСП – грантова програма, мета якої фінансово підтримати малий і середній бізнес у реєстрації об‘єктів інтелектуальної власності. Ініціатива актуалізує цінності IP-активів для МСП, як рушійної сили інноваційного розвитку та інвестиційної привабливості нашої держави.

Програма є ініціативою Європейської комісії та реалізується EUIPO та триватиме з 23 січня 2023 року по 8 грудня 2023 року.

Інформація щодо Фонду, а також посилання для подання грантової заявки разом із необхідними роз’ясненнями, доступні за посиланням.

Джерела:

SME Fund extended to support Ukrainian businesses. https://eu4ukraine.eu/en/whats-happening-en/news-en/sme-fund-extended-to-support-en.html

SME Fund 2023. https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/online-services/sme-fund

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати