27 серпня 2019, 14:45

Єдиний патентний суд ЄС: ризики залишаються

Опубліковано в №35 (689)

Переклад підготував Геннадій Андрощук, головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Угода про Єдиний патентний суд (Agreement on a Unified Patent Court) — третя і фінальна складова «патентного пакета» — була підписана ще 19.02.2013 р. державами членами ЄС (за винятком Хорватії, Польщі та Іспанії). Разом із розробленими та схваленими двома іншими складовими «патентного пакета» (Регламент ЄС №1257/2012 про поширення співробітництва у сфері створення єдиної системи патентної охорони та Регламент ЄС №1260/2012 про поширення співробітництва у сфері створення єдиної системи патентної охорони щодо відповідних положень про переклад) був здійснений важливий крок на шляху до створення єдиної патентної системи ЄС. Новий європейський «патентний пакет» принесе дві головні зміни:

  • Можливість звертатися до Європейського патентного відомства (далі — ЄПВ) для отримання єдиного патенту ЄС, який буде діяти в усіх країнах-членах ЄС як єдиний охоронний документ на підставі Регламенту ЄС №1257/2012 з унітарною дією без необхідності його визнання в кожній країні. При цьому єдиний патент ЄС співіснуватиме з національними патентами та європейським патентом.
  • Наявність Єдиного патентного суду (Unified Patent Court (UPC)) (далі — ЄПС), наділеного виключною юрисдикцією щодо розгляду всіх справ про порушення і визнання недійсними (анулювання) європейських та єдиних патентів ЄС, а також справ про порушення і дійсність свідоцтв додаткової охорони — свідоцтв, що видаються на підставі Регламенту ЄС №469/2009 щодо медичних продуктів або Регламенту ЄС №1610/96 щодо фітофармацевтичних продуктів.

Створення ЄПС дозволить усунути паралельні судові розгляди в різних державах-членах ЄС; узгодити матеріальне патентне право, що стосується обсягу та обмежень набутих патентних прав, а також засобів правового захисту у разі їх порушення; підвищити юридичну визначеність щодо використання патентів за допомогою узгодженого прецедентного права у сфері порушення та дійсності патентів; забезпечить простіші, швидші й ефективніші судові процедури та зменшення витрат на вирішення патентних спорів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Після пропозиції уряду Німеччини про те, що він чекатиме Brexit, перш ніж ратифікувати Угоду про єдиний патентний суд, компанії говорять, що новина не впливає на їхні вже заморожені стратегії підготовки. У зв'язку з тим, що їхні плани щодо гармонізованої європейської патентної системи вже якийсь час припинені, компанії, які спеціалізуються на патентах, заявляють, що їх не турбує пропозиція уряду Німеччини про призупинення виконання Угоди про єдиний патентний суд до закінчення терміну дії Brexit.

Відповідаючи на питання парламентської групи «Вільна демократична партія» в цьому місяці, Федеральне міністерство юстиції заявило, що питання про вихід Великобританії з ЄС зіграє «важливу роль» у подальшій реалізації ЄПС. Також воно додало, що реальні та правові наслідки Brexit спочатку мають бути «вивчені та прийняті на європейському рівні». Міністерство заявило, що ця думка залишається, а також що приватні юристи з Kather Augenstein вважають, що запуск ЄПС надалі може бути відкладений.

До того як з'явилася звістка про невпевненість федерального уряду, було прийняте рішення про те, що він ратифікує ЄПС незабаром після того, як конституційна скарга буде вирішена та, мабуть, відхилена, оскільки вона загальмувала процес за наполяганням Федерального конституційного суду. Однак пропозиція уряду, якщо його підтримають, означатиме, що наразі дуже малоймовірно, що ЄПС буде створений до того, як Великобританія залишить ЄС 31.10.2019 р. Оскільки ЄПС вимагає, щоб всі країни, які ратифікують ЄПС, були державами-членами ЄС, то для Великобританії, щоб бути однією з тих сторін, постане питання про терміни ЄПС.

У кращому випадку проєкт потрібно буде відкласти на короткий час: або подумати, чи може Великобританія брати участь, вже ратифікувавши угоду; внести зміни в ЄПС, щоб дозволити Великобританії брати участь як член, що не входить в ЄС; або змінити угоду, щоб дозволити ЄПС запускатися без Великобританії. В гіршому випадку гармонізований патентний проєкт взагалі не буде запроваджений.

Затримка реакції

Ця новина поставила питання про те, чи може відстрочена ратифікація розладнати бізнес-плани для ЄПС, які могли початися після того, як Федеральний конституційний суд заслухав скаргу ЄПС — єдине, що до цього моменту затримувало його створення. У березні 2019 р. інформаційний ресурс «Патентна стратегія» повідомив, що підприємства не дотягують до рішення конституційного суду, перш ніж вони почнуть готуватися до ЄПС, незважаючи на звістку про те, що скарга була внесена до реєстру суду на цей рік.

Однак внутрішні консультанти в кондитерських, виробничих і фармацевтичних компаніях говорять, що вони однаково байдужі до новин про коливання німецького уряду, тому що їхні плани просунулися до останньої точки або дуже близькі до цього, без досягнення абсолютної впевненості у заснуванні ЄПС. Вони додають, що для них значною мірою несуттєво, з позиції підготовки, чи буде проєкт ЄПС відкладений або зірваний, хоча перший варіант набагато кращий.

«Я подумав про нашу стратегію. Враховуючи, що у нас близько 75‑100 європейських патентів, я думаю, що зможу завершити прийняття рішення про те, від яких патентів відмовитися та які патенти продовжити в ЄПС приблизно через місяць, — говорить керівник IP- технологічної компанії. — Це залишає багато часу для реалізації стратегії».

Він додає, що буде важко запустити ЄПС, коли його організаторам доведеться знайти новий будинок для секції наук про життя та хімію центрального підрозділу, що мав базуватися в Лондоні. «Неможливо уявити, що ЄС залишить це у Великобританії. Нідерланди та Італія вже заявили, що претендують на її проведення, — зазначає експерт. — Я очікую, що це займе якийсь час, щоб розібратися. Тому я не поспішаю».

Ларс Келлберг, корпоративний віцепрезидент з патентів у Novo Nordisk в Копенгагені, додає, що його фірма аналогічним чином багато готувалася до ЄПС (4 роки), тому принципово вирішила більше над ним не працювати, поки не буде впевнена, що саме матеріалізувати.

«У нас підготовлено багато документів і проведена робота, в яку ми можемо зануритися. Я не хочу нічого вкладати, аналізуючи або роблячи більше роботи, поки ми не дізнаємося, що прийде ЄПС. Я ще не говорив з моєю командою менеджерів про те, чи вплине це коливання уряду Німеччини на наш підхід. Хоча, ймовірно, так воно і буде. Ми перебуваємо в хороших умовах, але робота була зроблена багато років тому, а для її реалізації потрібен час. Однак нам не потрібно поспішати, ми можемо почекати та подивитися», — повідомив пан Келлберг.

Глобальний керівник відділу політики в галузі інтелектуальної власності у фармацевтичній компанії у Швейцарії зазначив, що його компанія підготувала стільки, скільки може, а також що буде достатньо просто продовжувати підготовку, коли існуватиме повна впевненість у тому, що буде створений ЄПС.

Ймовірні думки

Звичайно, існує невелика ймовірність того, що конституційна скарга незабаром буде розглянута, а уряд Німеччини вирішить не затримувати ратифікацію. Проте внутрішні адвокати стверджують, що ЄПС буде відкладено після цього року, незважаючи на аргументи Кетера Аугенштейн про те, що уряд твердо пов'язаний з волею Федерального парламенту та повинен без зволікання здійснити акт ратифікації з підписом Президента.

«Це логічно. Щоправда, мало хто хоче, щоб ЄПС набув чинності до Brexit та без адаптації. Отже, будь-який можливий юридичний трюк затримуватиме його ратифікацію», — зауважив Олів'є Кортіккіато, провідний фахівець з харчування в Nestlé у Швейцарії.

Глава відділу ІВ фабричної технологічної компанії Катер Огенштейн додає, що уряд, ймовірно, не може чекати, але цей імпульс не означає, що уряд не може відкласти ратифікацію на кілька тижнів або навіть на місяць. «Затримка в один або два місяці навряд чи призведе до судового позову з будь-якою ймовірністю успіху», — говорить він. — Є кілька країн, які здали на зберігання свої ратифікаційні грамоти через кілька місяців після схвалення у Парламенті».

Вірогідно, ЄПС почнеться в цьому році за участю Великобританії. Якщо є воля, проєкт ЄПС цілком може продовжитися без Великобританії (як ми підозрюємо, на підставі попередніх розмов з приватною практикою і внутрішніми практикуючими в Європі). Поки що компанії триматимуть свої плани в очікуванні та готові накинутися, як тільки весь безлад буде розсортований.

Висновки

Формування наднаціональної єдиної патентної системи в межах ЄС, що триває вже понад 40 років, наближається до завершення. Передбачається, що створення інституту єдиного європейського патенту значно зменшить витрати з реєстрації винаходів. Це дозволить підвищити конкурентоспроможність європейських компаній на міжнародній арені.

19.02.2013 р. більшість країн ЄС підписали Угоду про Єдиний патентний суд (UPC). Це важливий крок до створення єдиної патентної системи ЄС, яка здійснить суттєві зміни в патентному ландшафті Європи. Підписання угоди наблизило до єдиного європейського патенту, який має приносити європейській скарбниці заощадження на рівні 150‑290 млн євро щороку.

Нові правила діятимуть для заявників з 25 європейських країн (окрім Італії та Іспанії, які зможуть приєднатися до них у будь-який момент). Вартість єдиного патенту буде на 80% дешевше, ніж американський та японський аналоги, а саме 4725 євро. В нинішньому режимі середня вартість патенту дорівнює 36 000 євро.

Найбільші пільги на реєстрацію винаходів отримають європейські підприємства малого і середнього бізнесу (що дозволить значно підвищити їхню конкурентоздатність на міжнародній арені), а також некомерційні організації, наукові інститути та бюджетні дослідницькі організації. Їм будуть повністю компенсовані витрати на переклад патентної заявки, а також буде скорочене мито на продовження патенту.

Європейський патентний суд зможе повноправно розглядати спори, що стосуються майбутніх єдиних патентів та поточних «класичних» європейських патентів. Це буде єдиний спеціальний патентний суд з місцевою та регіональною присутністю на території ЄС. Замість паралельного судового процесу в національних судах, сторони зможуть отримати швидке рішення для всіх європейських країн, де мав силу патент, що є предметом судового спору. Проте залишаються значні ризики щодо початку його функціонування.

Використані джерела

Patrick Wingrove UPC: businesses unfazed by German government hesitation 

Г. О. Андрощук, Работягова Л. І. Єдиний патентний суд ЄС: організаційні та економіко-правові засади функціонування// Наука технології інновації №2(10)-2019, 34‑43 с.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати