28 травня 2020, 10:36

COVID-19: ВОІВ впроваджує моніторинг політики держав-членів у сфері інтелектуальної власності

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) впровадила 5 травня новий інструмент, що дозволяє відстежувати зміни в політиці в області інтелектуальної власності (ІВ) в умовах COVID-19, а також інші заходи, що вживаються державами - членами Організації в контексті боротьби з пандемією. Це ще один крок в рамках зусиль, що вживаються ВОІВ на тлі пандемії коронавірусної інфекції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Механізм моніторингу політики в галузі ІВ ​​в умовах COVID-19 - це інформаційна база, за допомогою якої всі зацікавлені сторони зможуть знайти інформацію про зміни, які впроваджуються світовою спільнотою інтелектуальної власності у контексті адаптації до реалій пандемії COVID-19, - заявив Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі. - Наша організація покликана очолювати зусилля по створенню збалансованої та ефективної міжнародної системи ІВ, тому цілком логічно, що ВОІВ має в ініціативному порядку запропонувати інструмент, що забезпечує максимально повне розуміння важливих політичних та інших заходів в області ІВ у міру їх появи».

Багато національних та регіональних відомств ІВ вживають заходів щодо підтримки заявників і власників прав інтелектуальної власності, наприклад, передбачають можливість продовження термінів або відстрочки сплати мит. Більш того, ряд держав-членів впровадили спеціальні заходи, наприклад, примусове ліцензування, на випадок виявлення потенційно необхідної продукції та технологій або розглядають можливість такого впровадження. Багато суб'єктів приватного сектора вживають заходів із надання допомоги в ініціативному порядку; розробляються численні технології і ведеться активна проектна робота. На момент появи механізму моніторингу політики в галузі ІВ ​​в умовах COVID-19 в базі представлені дані 12 країн, проте контент буде систематично оновлюватися. Інформація знаходиться у відкритому доступі і доступна через інтерфейс бази.

Заходи реагування ВОІВ на ситуацію з COVID-19

В умовах пандемії COVID-19 ВОІВ продовжує функціонувати практично на повну потужність, незважаючи на те, що персонал переведений на дистанційний режим роботи. У прагненні допомогти широкій аудиторії зрозуміти вплив пандемії на діяльність ВОІВ була впроваджена нова панель індикаторів, яка дозволяє представникам держав-членів та іншим зацікавленим сторонам стежити за динамікою щомісячних змін, що стосуються глобальних послуг ВОІВ в області ІВ і результатів фінансової діяльності Організації. ВОІВ також ввела в експлуатацію новий механізм пошуку, інтегрований в глобальну патентну базу даних PATENTSCOPE для зручності пошуку і отримання інформації з опублікованих патентних документів, яка може бути корисна розробникам нових технологій для боротьби з пандемією COVID-19.

24 квітня Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі поширив підготовлений ним документ «Деякі міркування щодо інтелектуальної власності, інновацій, доступу і COVID-19» (Some Considerations on Intellectual Property, Innovation, Access and COVID-19). Викладемо основні положення цього документу.

Резюме. Головною проблемою на даному етапі є не проблема доступу до вакцин, лікарських засобів і методів лікування COVID-19, а проблема відсутності будь-яких дозволених для застосування вакцин, лікарських засобів або методів лікування, про доступ до яких можна було б вести мову. Тому політика урядів в даний час має бути спрямована перш за все на підтримку наукової роботи та інновацій, які дозволять розробити вакцину, лікарські засоби або методи лікування. Якщо ж говорити про доступ, то задача номер один - це виявлення факторів, що перешкоджають доступу. Таких факторів багато, зокрема відсутність потужностей для виробництва життєво важливих товарів і устаткування медичного призначення, перешкоди, що заважають транскордонним постачання таких товарів та обладнання, імпортні мита, відсутність національних механізмів транспорту і постачання, а також адекватних систем охорони здоров'я та відповідної інфраструктури. Усунення цих перешкод - завдання урядів. Перешкодою для доступу може стати і інтелектуальна власність (ІВ); це відбувається в тих випадках, коли за допомогою інновацій вдається досягти ефективних результатів, але країни виявляються не в змозі отримати доступ до інновацій на адекватних і розумних із фінансової точки зору умовах. Для таких випадків на національному та міжнародному рівнях передбачені положення, покликані полегшувати доступ в тих випадках, коли йому перешкоджає ІВ. Такі положення повинні застосовуватися цілеспрямовано і в чітко визначених часових рамках, іншими словами - в конкретній прив'язці до виниклих перешкод для доступу до ІВ, в ході пандемії COVID-19, і з урахуванням того, що за відсутності інновацій отримувати такий доступ буде ні до чого.

У випадку з культурним і творчим сектором в системах ІВ передбачені винятки та обмеження, які полегшують доступ до книг, публікацій та інших результатів творчої діяльності за певних обставин і умов. Такі результати творчої діяльності покликані відігравати ключову роль в поширенні даних, інформації та знань, які можуть мати життєво важливе значення для інновацій або ж для вирішення проблем, пов'язаних з обмеженнями пересування і заходами суворої ізоляції, необхідність яких диктується кризою, викликаною інфекцією COVID-19. Застосування подібних гнучких механізмів в умовах кризи COVID-19 також має бути обумовлено явною відсутністю доступу, а його масштаби мають бути обмежені метою усунення будь-якого такого дефіциту на період кризи. Слід зазначити, що багато правовласників із різних країн світу в добровільному порядку зробили кроки з метою забезпечення вільного доступу до величезних обсягів відповідного контенту в період кризи за допомогою застосування новаторських ліцензійних механізмів і прийняття інших заходів.

Заява

1. В умовах, коли основною рушійною силою світової економіки дедалі більшою мірою стає науково-технічний прогрес, все сильніше зростає і значення інтелектуальної власності (ІВ).

2. Однією з основних функцій ІВ є створення механізмів, що стимулюють інновації, а також сприяють успішному подоланню ними численних і часто пов'язаних із труднощами етапів шляху від створення винаходу до його втілення в комерційний виріб або послугу. Аналогічним чином у творчих галузях ІВ є центральним елементом бізнес-моделі, яка винагороджує авторів і композиторів, виконавців, видавців, продюсерів музичної та аудіовізуальної продукції, мовні компанії, а також дистриб'юторів, включаючи, зокрема, бібліотеки, і різні електронні дистриб'юторські платформи, стимулюючи формування відносин між ними і укладання угод з їх участю.

3. У рамках добре налагоджених систем ІВ відбуваються зусилля з метою збалансованого врахування різних конкуруючих між собою інтересів, які виникають в контексті технологічних і комерційних інновацій, а також створення творів культури і мистецтва. У сфері технологій мова, зокрема, йде про інтереси компаній - стартапів, державних і приватних науково-дослідних установ, університетів і корпорацій, державних і приватних фінансових установ, а також широкої громадськості, на благо якої в кінцевому рахунку і спрямовані інновації. Якщо ж говорити про творчі галузі, то різні інтереси включають, зокрема, інтереси письменників і журналістів, композиторів, фотографів, авторів творів образотворчого мистецтва, музикантів, акторів, видавців, продюсерів музичної та аудіовізуальної продукції та засобів масової інформації, а також інтереси творців, розробників і продюсерів відеоігор, мовних компаній, бібліотек, архівів, музичних і відеоплатформ і споживчої аудиторії.

4. Пандемія COVID-19 викликає масові потрясіння і глибокі страждання людей в усьому світі. Неминучим побічним ефектом прийнятих урядами заходів по боротьбі з пандемією, полегшення страждань населення і припинення подальшого поширення вірусу є серйозна дезорганізація економічного життя, яка в свою чергу призводить і буде призводити до широкомасштабних негативних наслідків для населення в результаті припинення роботи компаній, розпаду глобальних виробничо - збутових ланцюжків, а також втрати джерел засобів до існування працівниками, підприємцями і численними представниками економіки вільного заробітку.

5. У рамках системи ІВ як на національному, так і на міжнародному рівнях існує розуміння того, що надзвичайні ситуації та лиха можуть вимагати прийняття заходів, які порушують звичайний порядок функціонування механізмів стимулювання, які лежать в основі системи ІВ, в період надзвичайних ситуацій та лих.

6. Серед політичних заходів, передбачених національними та міжнародними законами з ІВ для цілей пом'якшення наслідків надзвичайних ситуацій та катастроф, - примусове ліцензування та видача ліцензій на використання запатентованих технологій, що стоять за життєво важливими предметами медичного призначення та лікарськими засобами; а також виключення щодо культурних і освітніх творів із метою забезпечення доступу до життєво важливих даних, інформації та знань для цілей боротьби з вірусом і його поширенням, мінімізації людських страждань і сприяння переходу таких установ, як школи та університети, які не можуть функціонувати в штатному режимі, на віртуальну або віддалену роботу. За умови цілеспрямованості і своєчасності, такі заходи вкрай корисні і навіть необхідні в тих випадках, коли виявлені відповідні потреби.

7. Факт відсутності доступу і заходів політики слід також оцінювати в контексті численних дій, що добровільно вживаються організаціями, корпораціями та іншими правовласниками як прояв громадянської відповідальності перед обличчям кризи COVID-19. У сфері технологій такі дії включають укладення договорів про ліцензування інновацій, публікацію наукової інформації для вільного використання, публікацію технічних характеристик життєво важливого обладнання, як, наприклад, апаратів ШВЛ, щоб їх могли виробляти й інші підприємства, а також відмова від захисту прав на певні патенти в певних юрисдикціях. Що стосується культури, то багато правовласників вжили заходів щодо забезпечення простого доступу до своїх робіт для шкіл, університетів, бібліотек, науково-дослідних інститутів і широкої аудиторії. Такі заходи включають укладення договорів про ліцензування інновацій, вільний доступ до досліджень з SARS-CoV-2 - штаму, що викликає COVID-19, - вільний доступ до статей з COVID-19 в газетах та інших ЗМІ, вільний доступ до великої навчальної літератури, онлайнових навчальних платформ і електронним книг, а також вільну трансляцію концертів, оперних вистав та інших творів культури.

8. Стратегічні заходи і добровільні ініціативи в галузі ІВ ​​можуть доповнити заходи, прийняті в інших областях економічної політики, які також впливають на технології та відповідну продукцію, такі як збільшення виробничих потужностей, використання механізмів державних закупівель або вливання капіталу, а також забезпечення спрощеної процедури кредитування для стартапів і малих і середніх підприємств із метою підтримки інновацій під час економічного спаду, який наростає по всьому світу.

9. Криза COVID-19 розвивається надзвичайно швидкими темпами, і так само швидко оновлюється і стає доступною інформація про нього. Варто відзначити, що в даний момент немає підстав вважати, що права ІВ перешкоджають доступу до життєво важливих медичних профілактичних заходів, таких як вакцини, або до лікарських засобів і методів лікування. Проблема радше полягає в тому, що поки не існує вакцин або лікарських засобів і методів лікування, які були б схвалені або ефективність яких була б доведена і до яких потрібно було б відкрити доступ. Таким чином, на даному етапі основна стратегічна задача полягає в заохоченні інновацій, які потенційно приведуть до розробки вакцин, методів лікування або ліків, а також інновацій, спрямованих на пом'якшення наслідків кризи, таких як розробка додатків для моніторингу ситуації, що працюють на основі даних про вірус і моделях поширення інфекції, або на оптимізацію роботи або процесу виробництва апаратів ШВЛ і іншого життєво важливого обладнання. На цьому етапі зміщення уваги з заохочення таких необхідних інновацій на забезпечення доступу до неіснуючих вакцин, методів лікування і лікарських засобів може загрожувати не тільки збоєм причинно-наслідкового ланцюжка інновацій і доступу до них, а і зниженням мотивації до інвестицій в необхідні інновації.

10. Як було зазначено вище, існує безліч інших політичних перешкод для боротьби з кризою COVID-19, що не мають безпосереднього зв'язку з ІВ та інноваціями. В першу чергу урядам необхідно виявити перешкоди для ефективного контролю кризової ситуації в інтересах здоров'я, благополуччя і безпеки населення і працювати над подоланням таких перешкод. Як уже зазначалося, такими перешкодами, зокрема, служать недостатні потужності для виробництва необхідного медичного обладнання, наприклад, апаратів ШВЛ і індивідуального захисного обладнання; утруднене пересування і транспортування предметів медичного призначення та обладнання; відсутність належних медичних приміщень; наявність медичного персоналу; відсутність доступу до широкосмугового зв'язку; і неефективність систем охорони здоров'я та відповідної інфраструктури. Жодна з цих проблем не обумовлена ​​тим, що права ІВ блокують доступ до життєво важливих вакцин, лікарських засобів або методів лікування.

11. Екосистема інновацій надзвичайно складна: вона включає безліч різних державних і ринкових суб'єктів і складається з безлічі заходів політики, програм і починань. Так, Глобальний інноваційний індекс складається з більш ніж 80 показників, які використовуються для оцінки інноваційного потенціалу та ефективності інноваційної діяльності та охоплюють такі області, як системи і установи освіти, витрати на НДДКР, наукові публікації, реєстрація прав ІВ, доступ до ринків капіталу, нормативно - правові основи і рівень розвитку бізнесу та ринків. Перед обличчям кризи, пов'язаної з COVID-19, яка справляє надзвичайно сильний вплив на здоров'я і добробут людей, на продуктивність економіки і економічний добробут, світу необхідно задіяти всі наявні інноваційні стратегії, стимули і системи для створення вакцин, розробки методів лікування і лікарських засобів. При всій складності інноваційного процесу було б помилкою приділяти всю увагу якійсь одній стратегії або якомусь одному варіанту вирішення проблем або занадто спрощено сприймати досить складні інноваційні системи. Необхідно відзначити, що науково-дослідні і дослідно-конструкторські розробки (НДДКР), як правило, майже на 70% фінансуються приватним сектором, а держава фінансує близько 30% витрат на ці цілі. Ефективна стратегія або підхід до стимулювання інновацій повинен забезпечувати наявність належних стимулів, здатних зацікавити найбільших спонсорів і тих, хто займається НДДКР, в досягненні бажаних результатів. Одним з головних таких стимулів є ІВ.

12. Є безліч заходів, які можуть бути прийняті урядами країн і учасниками ринку для підвищення ефективності інноваційної діяльності, зокрема для досягнення більш високих результатів цієї діяльності, які будуть сприяти пом'якшенню, а в кінцевому підсумку - і подоланню кризи, пов'язаної з COVID-19. Багато людей, установи та корпорації по всьому світу невпинно докладають зусилля, спрямовані на досягнення таких результатів. Після того, як світ дізнався про SARS-Cov-2, в світі ініційовано понад 360 клінічних випробувань у пошуках потенційних способів лікування. Для того, щоб домогтися успіху, необхідно задіяти всі можливі заходи політики, методи і механізми підприємницької діяльності, включаючи збільшення обсягу державного фінансування дослідницької діяльності, співпрацю між науково-дослідними установами та вченими і обмін результатами наукових досліджень, державно-приватні партнерства та використання ринкових стимулів для залучення інвестицій в інноваційну діяльність у відповідних областях.

13. ВОІВ завжди готова допомогти будь-якій державі-члену, що потребує матеріальної допомоги, в тому числі сприяти і надати рекомендації щодо політики в галузі інновацій, цілеспрямованого застосування винятків і обмежень, належного використання гнучких можливостей для забезпечення доступу до результатів інноваційної діяльності в тих випадках, коли існують факти, що свідчать про те, що права ІВ перешкоджають такому доступу, а також щодо внесення змін до правил щодо утилізації в області ІВ для пом'якшення шкоди, завданої кризою, пов'язаною з COVID-19, і її економічних наслідків. Ми вважаємо, що вжиті заходи повинні бути спрямовані на подолання кризи і вирішення проблеми обмеженого доступу до результатів інноваційної діяльності, якщо очевидно, що цей доступ обмежується правами ІВ, а не якимись іншими факторами, такими як нестача необхідних виробничих можливостей або низька ефективність виробничо-збутових ланцюжків, тобто проблемами, для вирішення яких необхідні заходи іншого характеру. Ми вважаємо, що заходи також повинні бути спрямовані насамперед на те, щоб полегшити страждання людей в якості першочергового завдання, але водночас необхідно мати на увазі потреби і інтереси винахідників, авторів, творчих працівників, виконавців, стартапів та інших суб'єктів економічної діяльності в контексті культурно-технологічного співтовариства - всіх тих, хто опиняється в непростій ситуації внаслідок вжиття заходів, необхідних для боротьби з поширенням вірусу. Підтримка їх життєздатності матиме вирішальне значення для відновлення і подальшого розвитку економіки і добробуту суспільства, в той час як ми намагаємося подолати цю кризу і відновити нормальне функціонування економіки і суспільства.

14. Серед заходів, прийнятих ВОІВ для стимулювання інноваційної діяльності, можна назвати:

- створення інформаційно-аналітичного центру, або механізму моніторингу політики, для поширення інформації про заходи, що вживаються відомствами ІВ на підтримку інновацій шляхом заохочення потребуючих допомоги суб'єктів економічної діяльності, яким буде дозволено продовжити термін погашення платежу або надано відстрочку по сплаті мит. Крім цього, такий механізм моніторингу політики дозволить отримати інформацію про будь-які передбачені або прийняті директивні заходи щодо винятків, обмежень чи примусового ліцензування;

• функціонування бази даних PATENTSCOPE, що нараховує більше 80 млн розкритих технологій, що володіє можливістю багатомовного пошуку, оснащеної системою автоматичного перекладу і спеціально створеним механізмом пошуку та отримання інформації в контексті боротьби з COVID-19, покликаним розширити доступ до технічної інформації, розкритої в опублікованих патентах на винаходи, що мають відношення до виявлення, попередження та лікування нової коронавірусної інфекції. Це безцінне джерело спеціальної інформації щодня широко використовується сотнями тисяч науково-технічних організацій і комерційних підприємств по всьому світу;

• створення спільно з науковими, медичними та технічними видавництвами партнерства під назвою «Програма забезпечення доступу до результатів досліджень в інтересах розвитку і інновацій» (ARDI), в рамках якого забезпечений безкоштовний або пільговий інтерактивний доступ до провідних науково-технічних журналів для, відповідно, національних некомерційних організацій з найменш розвинених країн і організацій з країн, що розвиваються із середнім рівнем доходу;

• створення по всьому світу близько 900 центрів підтримки технологій та інновацій, на базі яких дослідникам з найменш розвинених і країн, що розвиваються, а також країн з перехідною економікою надається доступ до патентної та наукової інформації, публікацій та об'єктів допоміжної інфраструктури.

Будучи спеціальним закладом системи Організації Об'єднаних Націй, що відповідає за надання послуг в області ІВ, вироблення відповідної політики, поширення інформації та співробітництво у профільній області, ВОІВ має в своєму арсеналі все необхідне для вирішення питань, що виникають в контексті ІВ і інновацій, включаючи знання і досвід роботи з політичними, економічними і правовими аспектами ІВ, накопичені з моменту заснування Організації в XIX столітті.

15. Слід визнати, що одним з численних наслідків кризи, обумовленої COVID-19, є порушення усталеного порядку вироблення політики на міжнародному рівні. Цей порядок, як правило, передбачає проведення загальних засідань за участю усіх членів Організації, що практично неможливо в даний момент в умовах пандемії COVID-19. Тому ці рекомендації виносяться під відповідальність Генерального директора і не можуть розглядатися як обов'язкові для будь-якої з держав-членів.

Джерела

COVID-19 IP Policy Tracker

WIPO Launches Tool to Track IP Policy Information in Member States during COVID-19 Pandemic

Francis Gurry Some Considerations on Intellectual Property, Innovation, Access and COVID-19

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати