16 липня 2019, 11:02

Які новації дозволять покращити інститут приватних виконавців?

Опубліковано в №30-31 (684-685)

Олексій Шевченко
Олексій Шевченко начальник Головного територіального управління юстиції у Київській області

Одним з важливих компонентів реформи правосуддя в Україні є зміна системи виконання судових рішень. Водночас одне з найбільш суттєвих нововведень у цій сфері стосується запровадження професії приватного виконавця, якому держава делегувала функції виконання рішень судів та інших органів влади. Головна мета — підвищити показники виконання рішень шляхом більшої мотивації приватних виконавців, адже їхня винагорода залежить не від встановлених окладів, а виключно від ефективності роботи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фактично перші приватні виконавці з'явилися в Україні на початку 2017 р. та станом на сьогодні лави професії поповнили понад півтори сотні осіб. При цьому, за оцінками експертів проекту Pravo-justice, для суттєвих зрушень у відповідній сфері необхідно близько двох тисяч фахівців.

Очевидним аргументом на користь впровадження змішаної системи виконання судових рішень є показники ефективності приватних виконавців. Частка виконавчих документів, повністю завершених приватними виконавцями, не опускається нижче ніж 80% щорічно, що свідчить про необхідність розширення цієї практики, а це вимагає залучення додаткових кадрів. В широкому плані досягнення цієї мети передбачає популяризацію професії приватного виконавця, у вузькому і конкретному — подолання будь-яких штучних бар'єрів та покращення доступу до професії для тих, хто має намір тут працювати.

З огляду на зазначене, Мін'юст ініціював перегляд порядку допуску до професії приватного виконавця. Зокрема, кандидати отримають можливість навчатися дистанційно, в онлайн-режимі, з подальшим складанням заліку у вищому навчальному закладі. Якщо раніше стажування проводилося лише в органах державної виконавчої служби, то тепер у кандидатів з'явиться можливість стажуватися в офісі приватного виконавця. Це цілком логічно, оскільки компетенції у них не тотожні, до того ж у такий спосіб майбутній фахівець буде ближчим до специфіки своєї діяльності. Вже з осені планується повністю автоматизувати практичне завдання кваліфікаційного іспиту, щоб виключити з нього суб'єктивні чинники та втручання ззовні. Таким чином, всі етапи доступу до професії (навчання, стажування, кваліфікаційний іспит) буде змінено в напрямку розширення можливостей для кандидатів та підвищення об'єктивності процесу відбору.

Свого часу, коли обговорювалася ідея приватних виконавців, існувало побоювання, що подібне нововведення створить додаткову групу колекторів з державними функціями. Для того щоб подібного не сталося, був створений комплексний інститут приватного виконання судових рішень, який складається з відповідного законодавства, самоврядних і контролюючих структур. Насамперед, мова йде про Асоціацію приватних виконавців, а також Кваліфікаційну та Дисциплінарну комісії, які діють при Мін'юсті. На жаль (хоча це не рідкість у процесі становлення будь-якого інституту), дисциплінарні провадження ще мають суттєві недоліки. Зокрема, двом приватним виконавцям вже вдалося оскаржити рішення комісії в суді.

Для вирішення проблеми в роботу Дисциплінарної комісії імплементовано інститут дисциплінарного уповноваженого як дорадчого органу в системі органів самоврядування професійної спільноти приватних виконавців. Головне завдання уповноваженого — формування висновків за конкретними дисциплінарними справами та узагальнення дисциплінарної практики. Таким чином, приватні виконавці отримали важливий інструмент захисту своїх професійних прав у дисциплінарних провадженнях.

Окрім того, з метою вдосконалення якості роботи комісій, були внесені зміни до їх персонального складу. Відтепер до цих органів входять рекомендовані міжнародними партнерами фахівці у галузі права, а представникам міжнародних організацій надано право брати участь у засіданнях.

Звісно, багато проблем залишаються невирішеними: взаємодія, обмін інформацією між державними та приватними виконавцями, вирівнювання їхнього статусу з приводу окремих повноважень тощо. Однак крок за кроком цей інститут успішно розвивається. Якщо позитивна динаміка змін буде збережена, то реформа неодмінно наблизить країну до вирішення вкрай значущої проблеми — хронічного невиконання рішень суддів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати