Із набранням чинності положеннями Закону України «Про утилізацію транспортних засобів» (далі – Закон) та відповідними змінами до Податкового кодексу України екологічним податком було обкладено такий вид діяльності, як ввезення, виробництво та придбавання транспортних засобів, що в подальшому підлягають утилізації.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Отже, з 1 вересня 2013 року майбутні витрати на утилізацію автомобіля доведеться покривати, фактично, ще на етапі його входження до нормативнорегуляторного простору України – одразу після перетину кордону для імпортованих транспортних засобів або ж під час першої реалізації на внутрішньому ринку виробником – для вітчизняних. При цьому українські виробники, які беруть на себе зобов’язання забезпечити утилізацію транспортних засобів власного виробництва та відповідають встановленим Законом вимогам, звільняються від обов’язку щодо сплати екологічного податку, водночас як іноземні виробники такої можливості позбавлені.
Одразу ж після підписання зазначених законів Президентом України Комісар ЄС з питань торгівлі Карел де Гюхт озвучив вимогу привести їх у відповідність до правил СОТ, в інакшому випадку до України можуть бути застосовані відповідні заходи з боку ЄС. За цим відбулася очікувана ланцюгова реакція: Президент дав невідкладне доручення щодо вдосконалення законодавства Прем’єрміністру, а той – Кабінету Міністрів України. І ось уже декілька законопроектів, оприлюднених профільним Міністерством екології та природних ресурсів України, очікують на реєстрацію та розгляд у Верховній Раді України. Попри таку схвальну оперативність, відкритим залишається питання про те, чи дійсно запровадження змін, передбачених законопроектами, сприятиме приведенню законодавства у відповідність до принципів міжнародної торгівлі та відповідатиме очікуванням ЄС.