27 вересня 2021, 14:36

Рух без правил. Як в Україні регулюють пересування на електросамокатах

Опубліковано в №18 (748)

Єлизавета Меркулова
Єлизавета Меркулова юристка Legal House

Нещодавно на багатьох вулицях міста перестало бути безпечно: не озирнувшись зайвий раз, можна легко стати пацієнтом травматолога або провести декілька годин у стоматологічному кріслі. Скоро погодні умови змусять сховати електродвигуни, проте ненадовго: самокати повернуться з першим теплом разом з небезпекою для учасників дорожнього руху. Правил досі немає, а отже, немає й порушень, за які можна притягнути до відповідальності безтурботних користувачів. Проте навіть за відсутності визначеного юридичного статусу зрозуміти, як слід пересуватися самокатом, все ж потрібно. Зробити це можна за допомогою загальних положень Правил дорожнього руху.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Обережно: невідомий засіб

Проблематика випливає з невизначеного статусу самокатів, адже їх можна віднести відразу до декількох груп учасників дорожнього руху.

Самокат — це транспортний засіб, адже він призначений для перевезення людей та містить для цього спеціальне обладнання. Відповідно до Правил, цей технічний прилад належить до двоколісних транспортних засобів з електричним двигуном потужністю менше 4 кВт, адже найчастіше містить близько 300 Вт (0,3 кВт). Цей факт спричинює застосування до засобу терміну «мопед». Водночас самокат не є механічним транспортним засобом, оскільки у такому випадку потужність двигуна має бути більша за 3 кВт. Це унеможливлює застосування до руху зазначених засобів положень, які застосовуються для водіїв, та усуває вимогу щодо необхідності відкриття категорії А1 для самокатників.

Невизначеність погіршує ще й те, що до пішоходів прирівнюються також особи, які рухаються за допомогою мопедів, що зовсім не допомагає з визначенням їх статусу. При цьому юридично ототожнювати велосипед та самокат буде помилкою, адже перший приводиться в рух мускульною силою людини, а другий — за допомогою двигуна.

Таким чином, маємо транспортний засіб, на який не потрібне водійське посвідчення, та який прирівнюється до пішохода.

Найголовніше — безпека!

Правилами визначено, що особи, які ведуть мопеди, можуть рухатися по краю проїжджої частини, якщо рух тротуарами, пішохідними чи велосипедними доріжками або узбіччями створює перешкоди для інших учасників. Водночас лексичне значення слова «вести» передбачає як керування об’єктом, так і механічне спрямування його у певному напрямку, що зумовлює певне нерозуміння, чи можна пересуватися на самокаті тротуаром. Питання ускладнюється ще й тим, що тротуар — це елемент дороги, призначений для руху пішоходів, а як ми вже знаємо, до пішоходів прирівнюються мопеди.

При цьому найголовніше правило: рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, самокатники мають пересуватися в напрямку руху транспортних засобів. Тут варто нагадати, що в Україні встановлений правосторонній рух, тому не слід наражати себе на небезпеку, адже легко можна бути засліпленим іншим водієм чи стати пасажиром авто, розташувавшись на капоті.

Як вже зазначалося, Правила не дають можливості ототожнювати велосипед та самокат, проте здоровий глузд іноді вимагає це робити. Так, електричний засіб має бути обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду — білого кольору, по боках — оранжевого, позаду — червоного. При цьому в нічний час та в умовах поганої видимості має бути увімкнений ліхтар.

Безперечно також те, що самокатникам краще пересуватися велодоріжками (у разі їх наявності), про що іноді навіть не думають прихильники електричних двигунів.

Незважаючи на те, що обмеження швидкості наразі не встановлено, слід дотримуватись тієї швидкості, яка сприяє безпечному керуванню транспортним засобом. Що ж до паркування, то тут застосовується принцип, що дії учасників дорожнього руху не повинні створювати перешкоди для пересування інших осіб. Сподіваюся, що більшість читачів згадали нахабно залишені самокати на вузеньких тротуарах чи виїздах з дворів.

Також хотілося б зазначити, що учасники дорожнього руху мають бути взаємно ввічливі, тому слід подавляти бажання розігнати пішоходів за допомогою самокатного дзвоника. Зрештою, найголовніший принцип пересування: дії чи бездіяльність учасників дорожнього руху не повинні створювати небезпеку для руху та загрожувати життю або здоров’ю громадян. Саме тому користуємося положеннями безпеки та обов’язково поважаємо інших учасників дорожнього руху!

На основі викладеного сформулюємо пам’ятку для самокатників:

  • Рухайтесь краєм проїжджої частини, велодоріжкою чи в крайньому випадку тротуаром, дотримуючись правостороннього руху.
  • Не забувайте вмикати ліхтарики та використовуйте дзвоники лише у випадку необхідності.
  • Дотримуйтесь безпечної швидкості, особливо на території пішоходів.
  • Паркуйте транспортний засіб правильно — без створення перешкод іншим учасникам.
  • Переходьте дорогу по пішохідному переходу, а не влаштовуйте перегони зі смертю, адже не тільки ваше життя може буде загублене.
  • Тверезість — запорука безпеки для усіх учасників дорожнього руху!

Трішки про майбутнє

Наразі до другого читання готується законопроєкт № 3023, яким запроваджується адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього руху користувачами персонального легкого електротранспорту. Він відповідає зазначеним у статті тезам за одним винятком:самокатникам не дозволено пересуватися тротуарами та пішохідними доріжками. Рішення насправді досить виправдане, адже найголовніше — це безпека, якої не завжди дотримуються користувачі електротранспорту.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати