05 грудня 2018, 12:15

Захист прав людини: ЄСПЛ vs. ВС

Опубліковано в №49 (651)

Олексій Прудкий
Олексій Прудкий «Arzinger» старший юрист
Христина Деркач
Христина Деркач «Arzinger» помічник юриста практики вирішення комерційних спорів

Зовсім скоро, 15.12.2018 р., Верховний Суд святкуватиме першу річницю свого створення. Безперечно, за рік діяльності Верховного Суду відбулося чимало змін як формальних (наприклад, щодо оформлення судових рішень), так і змістовних (наприклад, щодо застосування практики Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) та відходження від формалізму з наданням переваги захисту прав людини).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Застосовуючи практику ЄСПЛ, Верховний Суд все частіше почав використовувати критерії, до яких вдається ЄСПЛ, під час з’ясування, чи відбулося порушення прав людини з боку держави. Згідно з практикою ЄСПЛ, порушення державою визнається у випадку, коли буде встановлено, що дії держави не відповідали хоча б одному з чотирьох критеріїв:

  • застосування обмежень, передбачених законом;
  • наявність мети, визначеної Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція), для якої були застосовані ці обмеження (інтереси національної та громадської безпеки чи економічний добробут країни, запобігання заворушенням чи злочинам, захист здоров’я чи моралі або захист прав і свобод інших осіб);
  • необхідність обмеження в демократичному суспільстві;
  • співмірність (пропорційність) обмеження переслідуваній меті.

Найбільше дискусій викликає застосування Верховним Судом критерію співмірності (пропорційності).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати