Відкритість судового розгляду відіграє чи не ключову роль у забезпеченні верховенства права в сфері судової практики і прийнятті судами справедливих рішень та є характерною рисою будьякого демократичного суспільства. Конституція України виходить з того, що громадськість має право знати про те, що відбувається в залі судових засідань і як в країні здійснюється правосуддя. Публічність судового провадження у справі дає громадянам можливість зрозуміти призначення своєї держави, її Конституції, побачити в судовій владі справжнього захисника їхніх прав і свобод. Утім, навколо проекту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення реальної відкритості правосуддя) № 2078, який ще в січні було надано для ознайомлення, досі не вщухають пристрасті. Днями Комітет з питань верховенства права та правосуддя рекомендував парламенту відхилити його. На думку членів Комітету, запропоноване законопроектом надання права особам, присутнім у залі судового засідання, використовувати засоби фото і кінозйомки, відеозапису без дозволу на це суду, який повинен оформлятися у вигляді судового рішення, призведе до негативних наслідків під час проведення судового засідання, оскільки підтвердження фактів згоди всіх учасників судового процесу повинно бути задокументованим.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відхилити!
Законопроектом № 2078, автором якого став народний депутат Анатолій Гриценко, пропонується надати особам, присутнім на відкритому судовому засіданні (включаючи представників засобів масової інформації), право без згоди на це суду чи осіб, які беруть участь у справі, проводити фотозйомку, відеозапис, трансляцію відкритого судового засідання по радіо і телебаченню, проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, шляхом внесення відповідних змін та доповнень до ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст. 6 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 44 Господарського процесуального кодексу України, ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 27 Кримінального процесуального кодексу України, ст. 249 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Однак члени Комітету зазначили, що відповідно до чинного законодавства розгляд справ у судах України відбувається відкрито. А саме, у відкритих засіданнях розглядаються як кримінальні, так і цивільні, господарські та адміністративні справи, крім випадків, установлених процесуальним законом. Крім того, гласність судового процесу є основною і необхідною умовою справедливого розгляду справи незалежним та безстороннім судом, а так само є забезпеченням можливостей для захисту прав і законних інтересів осіб, які беруть участь у судовому процесі.