18 листопада 2022, 9:58

Трьом російським солдатам пред'явлені звинувачення у воєнних злочинах

Ірина Домащенко


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Судовий розгляд з метою розслідування жорстокого поводження з жителями села та використання їх як живого щита.

ukraine-Yagidne-cellar-of-death-Iryna-Venediktova (1)

Російські солдати кілька тижнів утримували сотні мирних жителів у цьому підвалі в селі Ягідне Чернігівської області. Список померлих або вбитих вели на стіні. © Ірина Венедіктова, колишній генеральний прокурор України / Facebook

Читайте статтю в оригіналі на вебсайті IWPR за посиланням.

Троє російських військовослужбовців були звинувачені в порушенні законів і звичаїв війни під час окупації в березні 2022 року міста Ягідне в Чернігівській області, в тому числі в тому, що тижнями утримували сотні мирних жителів у підвалі.

Спеціальне досудове розслідування в Чернігівському районному суді пред'явило звинувачення Івану Ооржаку, Чаяну Чинану та Кежік-оолу Шактар-оолу - всім уродженцям Республіки Тува російської федерації - за їхні дії в селі.

Їхня повістка була опублікована в газеті «Урядовий кур'єр» Кабінету Міністрів України. «Ваша явка в суд як відповідача обов'язкова», - йшлося в ній.

Процедура заочного судового розгляду вимагає двох або більше викликів обвинуваченого до суду. Тільки після цього вони будуть вважатися належним чином повідомленими, і суд після клопотання обвинувачення про особливий заочний розгляд може приступити до розгляду справи по суті.

За даними Офісу Генерального прокурора,  українські правоохоронці встановили особу дев'яти російських військовослужбовців, причетних до злочинів, скоєних у Ягідному. Всі вони з однієї й тієї самої військової частини 55115, дислокованої в місті Кизил Республіки Тува. 

Серед них були 26-річний Ооржак, 35-річний Чинан і 28-річний Шактар-оола - військовослужбовці мінометних взводів 2-ї механізованої бригади цього підрозділу. 

3 березня російські війська окупували Ягідне, розташоване в 20 кілометрах від Чернігова, і вигнали місцевих жителів з їхніх будинків. Людей змушували роздягатися на вулиці на морозі, поки солдати шукали патріотичні татуювання та нижню білизну військового зразка. У жителів села були відібрані мобільні телефони, їх попередили, що якщо будь-які пристрої будуть заховані, кожен п'ятий буде страчений.

Прокурори підкреслили, що, на їхню думку, це було частиною злочинного наказу командування російських збройних сил і являло собою дії з прямим наміром жорстоко поводитися з цивільним населенням.

За даними слідства сержант Чинан увірвався в будинок на вулиці Вишневій у селі Ягідне ввечері 3 березня, в перший день окупації. Погрожуючи пострілом зі свого пістолета, він змусив жителів вийти з підвалу, після чого разом з іншими російськими солдатами наказав одному чоловікові лягти обличчям вниз на землю та почав його обшукувати. 

Під час обшуку в кишені чоловіка було виявлено мобільний телефон. російські солдати почали нападати на нього, штовхаючи та б'ючи його по голові, тулубу й ногам. Після побиття з чоловіка зняли верхній одяг і перевірили тіло на наявність татуювань, які могли б вказувати на його політичну приналежність.

Далі жертву відвезли додому, де він вказав місцезнаходження гвинтівки, якою володів. Після цього Чинан, за версією слідства, навмисне вдарив жертву в груди прикладом автомата.

Потім він під рушницею змусив людей повернутися до підвалу та зачинив двері. Через два дні, 5 березня, інші російські військовослужбовці наказали їм вийти з підвалу й відвезли до підвалу сільської школи. Все цивільне населення села було доставлено туди.

Згідно з офіційною інформацією понад 350 людей були загнані в підвал площею всього 197 квадратних метрів.  У школі був створений російський штаб, так що цивільні заручники фактично стали живим щитом. Загалом у підвалі було 77 дітей, наймолодшому з яких було 18 місяців. Найстаршому заручнику було 93 роки. 

Цивільні особи перебували в полоні майже місяць у тісноті, задусі, антисанітарних умовах і в повній темряві, практично без їжі та води.

У результаті, за даними співробітників правоохоронних органів, у період з 9 по 28 березня в підвалі загинули десять мирних жителів. Утримані вели реєстр смертей на стіні підвалу. 

«Перед тим, як померти, майже кожен другий втрачав розум. Знаходився наче в паралельній реальності», - розповіла одна з очевидців виданню Sudreporter в інтерв'ю 11 квітня. Могли, наприклад, вночі встати і спитати: «Ой, а хто тут в чергу в магазин?». Минало ще 2-3 дні і людина помирала. Біля мене дві бабусі і два дідусі померли».

Жінка розповіла, що спочатку трупи складали в кочегарку, а коли почало тепліти, то окупанти дозволили нести їх у погреб у сусідньому дворі. Коли назбиралося 5-6 тіл, то, за словами жінки, росіяни дали їх поховати. Але одразу виїхала військова техніка та обстріляла похоронну групу. Тому за першим разом змогли поховати двох, а інших тільки покласти в яму.  30 березня росіяни відступили, але заручники в підвалі зрозуміли це не одразу та провели в підвалі ще одну ніч.

За даними українських правоохоронців, під час окупації Ягідного російськими військовими були вбиті ще 17 жителів села. З 180 будинків у населеному пункті 148 були пошкоджені, а 16 повністю зруйновані. Очевидці повідомляли про широкомасштабні грабежі під час окупації, коли були вкрадені пральні машини, телевізори, мікрохвильові печі, електричні чайники та інші цінні речі.

У травні прокурори Чернігівської області приєдналися до експертів прокуратури Міжнародного кримінального суду (МКС), які відвідували село для фіксації воєнних злочинів.

Як повідомив український портал «Судова влада», у справі Ооржака, Чинана та Шактар-оолу заявлено 15 потерпілих.

Кожному з обвинувачених призначено адвоката.

Наразі слідчі та прокурори працюють над справами щодо інших російських військовослужбовців, які також підозрюються у скоєнні злочинів в Ягідному.

Цю публікацію підготовлено в рамках проєкту «Голоси України», який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і  справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії (FCDO).

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати