Мені імпонувало висловлювання з приводу того, якщо людство справді бажало справедливості, воно вигадало би що завгодно, тільки не суд. Так було навіть ще донедавна. Проте з роками, набуваючи життєвого і професійного досвіду, я зрозумів, що саме судова влада, виділена в окрему гілку державної влади, загалом надає пересічному громадянину впевненість у реальній можливості захиститися від держави, яку репрезентують інколи не зовсім адекватні інші громадяни. І саме тому існування судового механізму вирішення спорів, кримінального захисту та переслідування, встановлення юридичних фактів, є тим обов’язковим елементом суспільства, де панує демократія, який можна назвати наріжним каменем повсякденного життя людства.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Застосування судових процедур здавна несе в собі надважливий елемент суспільного спілкування і комунікації – надання міжособистісним відносинам відтінку справедливості та правової гармонії із тими правилами співжиття, які визнані всіма учасниками суспільного розвитку. І саме очікування сторонами судового розгляду справедливого підходу до розгляду їхніх справ з боку суду формувало і формує надзвичайно високу ступінь довіри громадян до судової системи загалом та до окремих її представників зокрема.
Так склалося у розвинених країнах Західної та Центральної Європи, Північної Америки і частково Азії. Звичайно, кожне суспільство має свої вимоги як до змісту поняття «справедливість», так і до судового механізму, який цю справедливість втілює в життя своїми існуванням і рішеннями. Проте, незважаючи на низку різних поглядів на деякі соціальні явища, що існують сьогодні у світі і які зумовлені серйозними відмінностями в культурній, економічній та релігійній сферах життя суспільства цих країн, вважаємо, що базові складові розумного та морального функціонування суду практично всюди і завжди однакові. І одним із таких базових елементів суспільної поваги до суду, прийняття судових рішень суспільством загалом та окремими його представниками і реальної їх реалізації, є алгоритм формування суддівського корпусу. Саме про цей механізм варто порозмірковувати, адже це питання сьогодні набуло особливої актуальності.