22 жовтня 2013, 16:18

Рішення Європейського суду з прав людини щодо коментарів на інтернет-­сайтах

На чию користь винесено рішення та як складеться практика його застосування в Україні

Опубліковано в №43 (385)

Рішення Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) від 10 жовтня цього року викликало неабияку популярність серед інтернет­видань, оскільки справа безпосередньо пов’язана з діяльністю інтернет-­ЗМІ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Заявником по справі виступила компанія – засновник інтернет­порталу Delfi, що займається публікацією новин та є одним з найбільших новинних порталів в Естонії.

З огляду на великий обсяг публікацій, кількість яких на день могла перевищувати три сотні, під ними розміщувалися й безліч коментарів. Зокрема, у кінці статті було забезпечено можливість як додавати власні, так і читати попередньо написані коментарі. Вони завантажувались автоматично та не модерувалися заявником, а зазначення електронної пошти коментатора не є обов’язковим.

Крім того, правила розміщення коментарів вказують на те, що коментатор несе відповідальність за коментар. Також передбачалася можливість будь­кого з читачів позначити будь­який коментар як образливий чи такий, що містить глузливий характер, за результатом чого адміністрація порталу відразу ж видаляла такі коментарі.

Точкою кипіння стали коментарі читачів порталу до статті «SLK зруйнувала заплановану льодову дорогу» від 24 січня 2006 року. SLK – компанія, що забезпечує громадський транспорт (пором) між материком та деякими островами, а льодові дороги на замерзлому морі між материковою частиною та окремими островами в зимовий час є дорогами загального користування в Естонії.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати