В Канаді вже кілька років доволі успішно діє електронний суд. В законодавстві чітко визначені категорії справ та суми спорів, стосовно яких можуть звертатися громадяни. В контексті сімейного права та українських реалій є кілька «плюсів» та «мінусів», на яких варто зупинитися більше детально.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Не так давно я брала участь у конференції, де виступала керуюча канадського суду. Вона розповіла, що з кожним роком у них збільшується кількість справ, які розглядаються через електронний суд. Туди може звернутися будь-яка людина навіть без допомоги адвоката. Канадська система електронного суду побудована таким чином, що всі звернення допомагає оформити чат-бот. Йдеться як про заповнення форм, так і про онлайн-консультації. Ще одна фішка — не важливо, якою мовою звертається людина. В програмі передбачена можливість перекладу. Всі рішення щодо справ автоматично надсилають заявникам.
В Україні електронний суд лише починає працювати в тестовому режимі, до того ж не в усіх судах країни. Тому наразі складно робити висновки про ефективність системи. Чи зможе електронний суд розвантажити судову систему та збільшити можливість доступу до судочинства громадян України? Мабуть, так. Офіційна перша статистика щодо роботи електронного суду з'явиться лише в січні-лютому 2019 р. Однак я сподіваюся, що наступні два роки стануть вирішальними для розвитку електронного суду в нашій країні. У 2019-2020 рр. варто очікувати збільшення активності громадян та розгляду справ через електронний суд.
Сьогодні у громадян України є можливість подати заяву до суду. Для цього їм потрібно створити (зареєструвати) власний електронний кабінет, а вже потім обрати той вид заяви, який пропонує система. Окрім того, заявник може подавати документи в електронному вигляді та оплачувати судовий збір. Такі прості рішення вже дозволяють економити час та ресурси. Однак для того щоб зареєструватися в системі «Електронний суд», потрібно мати якісний та швидкісний інтернет, але така можливість є не в усіх громадян України.
У сімейному праві діє лише одна категорія справ — позбавлення батьківських прав. Я рекомендую використовувати можливості електронного суду, оскільки розгляд справи в електронному суді проходить набагато спокійніше та більш стримано в емоційному плані для всіх сторін судового процесу. Достатньо подати заяву, заповнити шаблон, долучити документи. Можливість відеоконференції слухання справи в електронному суді — ще одна з переваг для більшості колишніх сімейних пар, які відстоюють своє право на дітей. Окрім того, справи про позбавлення батьківських прав за допомогою електронного суду можуть забезпечити право доступу до правосуддя навіть з-за кордону.
З одного боку, електронний суд спрощує порядок. Не потрібно їхати до суду, стояти в черзі до канцелярії, потім брати справу на ознайомлення. Доступ до матеріалів можливий у власному кабінеті системи електронного суду. Електронний суд, на жаль, поки не може гарантувати швидшого розгляду справи, оскільки інколи в реальному суді доводиться чекати, коли суддя буде вільним і тоді зможе призначити дату суду. Особливо це стосується людей, які живуть у віддалених районах або в районних центрах чи селах області. Часто буває так, що люди з дітьми долають десятки або сотні кілометрів та витрачають кілька годин часу, щоб дізнатися про перенесення справи або скасування засідання суду. В нашій країні триває судова реформа. Суддів елементарно не вистачає. Водночас це мінус для електронного суду — реальні суди завалені справами, є списки справ про завантаженість суддів та призначення справ.
Що стосується інших категорій справ у сфері сімейного права, складно сказати, чи варто їх розглядати через електронний суд. У мене наразі немає однозначної відповіді. Це стосується таких категорій справ як розлучення, призначення аліментів та поділ майна подружжя. З одного боку, це чутлива сфера сімейного права, оскільки більшість справ містять приватну інформацію. З іншого боку, можливо, лише розгляд справи через електронний суд дозволить знизити емоційне навантаження. Адже люди, які колись стали подружжям, найімовірніше, не планували розлучатися, ділити майно або обмежувати право одне одного на спілкування з дітьми. Завдяки тому, що електронний суд дозволяє проводити слухання онлайн, більшість конфліктів можна зняти через відсутність «прямого» контакту в суді. Кожна зі сторін може подавати документи онлайн через власний кабінет у системі «Електронний суд».
Такі категорії сімейного права як призначення аліментів, стягнення додаткових витрат і встановлення місця проживання дитини успішно можуть бути реалізовані через електронний суд. Можливо, ці категорії вже незабаром стануть предметом розгляду виключно електронного суду. Наразі переважна більшість заявників та адвокатів користується лише традиційним способом захисту інтересів у суді — це фізична присутність в суді, ознайомлення з матеріалами справи, участь у судових процесах. Активно застосовується відеоконференція, яка вже працює в різних судах (в судах м. Києва та судах обласного значення). Завдяки відеоконференціям реальний судовий процес став більш доступним. Інтернет «стирає» фізичні кордони та знімає географічні обмеження.
Варто нагадати, що з 01.01.2019 р. розпочнеться монополія адвоката на представлення громадян в суді. Тому електронний суд — це нова можливість для громадян отримати більш доступний сервіс. Електронний суд дозволяє здешевити судовий процес, заощадити час та зменшити фізичну присутність адвоката у процесі. Я маю на увазі приїзд до суду, подання документів та інші моменти, які зараз складають велику частку від загального обсягу роботи адвоката. Найімовірніше, що через кілька років у сфері сімейного права адвокати зі своїми довірителями зможуть набагато швидше та менш емоційно проходити судові процеси за допомогою електронного суду. Це не означає, що потрібно повністю відмовитися від реального судочинства. Проте мені дуже хочеться, щоб наш електронний суд мав таку ж позитивну динаміку як у Канаді та якісно захищав права українських громадян.