В лютому минулого року почав працювати Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів». Вже рік країна живе за новими правилами. Сьогодні у неплатника аліментів є ризики невиїзду за межі України (як на відпочинок, так і з будь-якою іншою метою). Зміни в законодавстві спрямовані на захист інтересів дітей та осіб, з якими проживає дитина.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Закон передбачає нові засоби примусового виконання рішень, що застосовуватимуться до боржника, який не сплачує аліменти, якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 4 місяці. До набрання чинності цим Законом боржників, які ухилялися від сплати аліментів, зобов'язували погасити заборгованість в судовому порядку.
Одночасно з набранням чинності Законом почав повноцінно функціонувати Реєстр неплатників аліментів, заборгованість з виплати аліментів яких становить понад 4 місяці. В цьому реєстрі містяться всі без винятку особи, які не виплачують аліменти, незалежно від їхнього статусу, посади або перебування на державній службі.
Єдиний реєстр боржників функціонує відповідно до Закону про посилення відповідальності за несплату аліментів, який також передбачає низку заходів, що обмежують права боржників: тимчасова заборона керування транспортними засобами, заборона полювання, обмеження права користування зброєю, тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.
Окрім того, Закон передбачає тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника, який не сплачує аліменти. Отже, на того з батьків, хто ухиляється від сплати аліментів, під час перетину державного кордону України може чекати неприємний сюрприз — обмеження у праві виїзду за межі України.
Як працює ця процедура?
Обмеження виїзду за кордон неплатника аліментів можливе лише у разі наявності відповідної постанови державного виконавця. Виконавча служба в електронному вигляді направляє до прикордонної служби відповідну постанову. Після того як надходить така постанова, особу боржника вносять в базу даних, а під час перетину кордону прикордонник діє згідно зі своїми повноваженнями.
Так само відбувається взаємодія виконавців та прикордонників у разі зняття обмежень: державний виконавець електронною поштою надсилає до прикордонної служби постанову про зняття обмежень у праві виїзду за межі України особи, яка була неплатником аліментів.
Прикордонники не можуть обмежити виїзд за кордон неплатника аліментів без постанови державного виконавця, тому важливою є взаємодія виконавців з відповідними органами, які мають повноваження на реалізацію обмежень та контроль за їх дотриманням.
Зазначені зміни стимулюють неплатників аліментів виконувати свої зобов'язання перед дітьми. Оскільки часто буває, що той з батьків, на кого покладено обов'язок зі сплати аліментів, приховує свої доходи та майно, не сплачує аліменти на утримання дитини, натомість їздить відпочивати за кордон. Згідно зі статистичними даними Міністра юстиції України, сьогоднішня динаміка погашення заборгованостей неплатниками аліментів є позитивною.
Отже, хочете за кордон — сплачуйте аліменти!