Стаття 117 Кодексу адміністративного судочинства наділяє сторони правом звернутися до суду з клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно докласти значних зусиль і витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності рішення, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень. Забезпечення позову суд може застосувати і за власною ініціативою.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відповідно до частини 4 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути забезпечено шляхом заборони вчиняти певні дії.
З частини 1 статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України слідують обов’язкові умови, за наявності яких суд може застосувати забезпечення позову:
– очевидна небезпека заподіяння шкоди правам незаконними діями відповідача;
– неможливість захисту порушених прав або докази значних витрат позивача на відновлення порушених прав діями відповідача після вирішення справи по суті;
– очевидні ознаки протиправності рішення чи дій суб’єкта владних повноважень.
Цікавим з точки зору практичного застосування є забезпечення адміністративного позову у справах про оскарження результатів податкових перевірок. Звернемо увагу на те, що за результатами проведення податкової перевірки може бути складено в порядку статті 86 Податкового кодексу України акт або довідку, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками.
За концепцією КАСУ подання адміністративного позову або відкриття провадження в адміністративній справі саме по собі не зупиняє дії рішення суб’єкта владних повноважень. Зупинити дію цього рішення чи окремих його положень на час провадження в адміністративній справі може лише суд у порядку забезпечення адміністративного позову. Зупиняючи дію рішення суб’єкта владних повноважень, суд може вказати на необхідність повернення ситуації, яка існувала до прийняття рішення суб’єктом владних повноважень або до початку його виконання чи виконання окремих його положень.