09 липня 2013, 13:33

Забезпечення позову в податкових спорах

Питання практики

Опубліковано в №27-28 (369-370)

Забезпечення адміністративного позову в податкових спорах є доволі дієвим засобом

Вадим Сватовський «POLEX, АК» Старший юрист

Лише подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чи можна щось додатково зробити для того, щоб хоча б на час розгляду справи судом тимчасово відвести від себе «простягнуту руку» податківців? Так, можна забезпечити свій адміністративний позов. У цьому випадку суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб’єкта владних повноважень чи його окремих положень, які оскаржуються. Крім цього, адміністративний позов може бути забезпечено забороною суб’єкту владних повноважень вчиняти певні дії, наприклад, проводити податкову перевірку.

Чи є ще які­небудь варіанти для забезпечення адміністративного позову? На жаль, ні, оскільки пунктом 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» визначено, що згідно з ч. 3 та ч. 4 ст. 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: зупинення дії рішення суб’єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються, та заборони вчиняти певні дії. Тобто вищенаведений перелік підстав забезпечення адміністративного позову є вичерпним. Небагато, але й це є досить дієвим.

Адміністративний суд може застосувати заходи забезпечення позову не лише за клопотанням сторони, а й і за власною ініціативою. Але в будь­якому випадку для застосування таких заходів завжди повинні бути наявними певні обставини, а саме: очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача без вжиття таких заходів або докладання для їх відновлення значних зусиль та витрат; наявність очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень. І тут вже настає черга юристів позивача довести свою ефективність та обізнаність, обґрунтовано довести і переконати суд у наявності вказаних підстав та необхідності забезпечення позову. На практиці це вдається у багатьох випадках.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0