05 липня 2022, 12:40

За які порушення при роботі з РРО податківці можуть штрафувати під час війни

Андрій Валенко
Андрій Валенко «АМБЕР, ЮК» адвокат

Основним нормативно-правовим актом, яким визначені правові засади застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО), є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Цим же Законом встановлена і відповідальність за порушення під час роботи з РРО.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Широкомасштабна агресія російської федерації внесла свої «корективи» в наше життя, що зумовило необхідність в адаптуванні законодавства України, у тому числі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до умов воєнного стану.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07.03.2022, розділ II «Прикінцевих положень» Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було доповнено пунктом 12, яким встановлено, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються.

Тобто з 07.03.2022 суб’єкти господарювання були звільнені від відповідальності за будь-які порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у тому числі за порушення під час роботи з реєстраторами розрахункових операцій.

Однак вже 15.03.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», що набрав чинності 17.03.2022. У ньому передбачено винятки, за яких можуть застосовуватись санкції, передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Таким винятком стали суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із використанням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу підакцизних товарів.

До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; рідини, що використовуються в електронних сигаретах; пальне; автомобілі; електрична енергія.

Таким чином, з 17.03.2022 і до припинення або скасування воєнного стану на території України санкції за порушення порядку здійснення розрахункових операцій, в тому числі за порушення під час роботи з РРО, можуть застосовуватися до суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібний продаж підакцизних товарів.

Отже, під час війни суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібний продаж підакцизних товарів, можуть бути оштрафовані контролюючими органами за вчинення таких порушень:

– проведення розрахунків з використанням РРО на неповну суму вартості проданих товарів; проведення розрахунків без використання РРО; невидача фіскального чека покупцю – застосовується штраф у розмірі 100 відсотків вартості проданих у такий спосіб  товарів, якщо таке порушення вчинено вперше, а за кожне наступне порушення – 150 відсотків вартості проданих товарів;

– відсутність контрольної стрічки в РРО або внесення до неї спотворених даних – застосовується штраф у розмірі 510 грн;

– проведення розрахунків через РРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості – застосовується штраф у розмірі 5100 грн;

– використання РРО при здійсненні розрахунків, до якого були внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника, – застосовується штраф у розмірі 5100 грн;

– неподання до контролюючого органу звітності, пов’язаної із використанням РРО, – застосовується штраф у розмірі 510 грн;

– реалізація необлікованих підакцизних товарів – застосовується штраф у розмірі вартості таких товарів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати