23 травня 2025, 17:26

Банки прискорили кредитування бізнесу та населення – результати І кварталу 2025 року

Пресслужба НБУ

У І кварталі 2025 року банки України активізували кредитування бізнесу та населення, що стало ключовим чинником зростання активів банківського сектору. Про це йдеться в Огляді банківського сектору, оприлюдненому Національним банком України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ДПС викрили фейкову розсилку щодо запиту документів"

Кредитування бізнесу

Чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 9,5% за квартал і на 28,4% у річному вимірі. Кредити жваво надавалися аграрному сектору, будівництву, машинобудуванню та оптовій торгівлі.

Частка несубсидійованих позик зросла: програма «5–7–9%» охоплює лише 31,2% від загального портфеля. Це свідчить про зростання попиту на ринкові кредити на фоні збереження вигідних умов кредитування поза державною програмою.

Капітальні інвестиції також стимулюють попит:

  • Кредити на понад 3 роки зросли на 8,5%;

  • Кредити на 1–3 роки – на 21,6% за квартал і понад 34% за рік;

  • Короткострокові кредити залишилися майже без змін.

Кредитування населення

Кредити фізособам зросли на 6,7% за квартал та на 35,9% за рік, здебільшого за рахунок незабезпечених споживчих позик. Іпотечне кредитування, натомість, сповільнилось через перебудову програми «єОселя».

Рівень проблемної заборгованості

Частка дефолтів за корпоративними гривневими кредитами знизилась до близько 3%, що краще за довоєнні показники. Частка NPL скоротилася до 28,6%, або 17,1% без урахування старих боргів держбанків і боргів ексвласників ПриватБанку.

Депозити і дохідність

Обсяг гривневих вкладів населення зріс на 0,5% за квартал і 12,5% за рік. Зросла частка строкових депозитів – до 34,3%. Рівень доларизації знизився до 31,1% завдяки зміцненню гривні.

Ставки за новими гривневими вкладами населення – 9,8%
Ставки за кредитами бізнесу – в середньому 15,5%, найнижчі — в іноземних банках (13,6%)

Прибутковість і капітал

Банківський сектор за І квартал отримав 40 млрд грн прибутку, з яких 65,7% забезпечили державні банки. Збитковими були лише 10 малих банків зі спільним мінусом 0,4 млрд грн. Основу прибутковості сформувала висока операційна ефективність.

Коефіцієнт достатності капіталу на 1 квітня становив близько 16%, зниження пояснюється підвищеним податком на прибуток у 2024 році. Один малий банк періодично порушував норматив достатності капіталу.

У червні розпочнеться стрес-тестування банків, після чого деякі установи мають розробити програми капіталізації до кінця року.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати