10 листопада 2021, 14:19

Провісники перевірок: чому карантин — не перешкода для податківців

Опубліковано в №21 (751)

Наталія Швець
Наталія Швець «Ario Law Firm» адвокат, радниця

Звикли, що карантин — привід перепочити від візитів податкової? Насправді це не так. «Сюрпризи» стають масовим явищем. Ми отримуємо все більше звернень від клієнтів про те, що до них завітали чи збираються завітати непрохані гості з перевірками. Зібравши скарги таких клієнтів, вирішили зробити узагальнену інструкцію з поясненнями, чому податківці мають право перевіряти, чи є можливість оскаржити результати такої перевірки та як не допустити її проведення. Хоча кожен випадок індивідуальний, і щоб період перевірки пройшов без зайвої турбулентності, все ж краще заручитися підтримкою свого юриста. Отже, по основних пунктах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Мають право

Наразі постанова Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» зняла заборону на проведення контролюючими органами під час карантину певних видів перевірок.

Зокрема, мова йде про:

• тимчасово зупинені документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були завершені;

• документальні перевірки, право на проведення яких надається лише у випадку, коли платнику податку (його представнику) не пізніше, ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки вручено (у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу) копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення з зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу);

• документальні позапланові перевірки через отриману контролюючим органом податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого, не врегульованого Податковим кодексом законодавства. У разі, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, до нього можуть завітати з перевіркою (п. 78.1.1 ст.78 ПКУ). Також податківці мають право завітати у разі, якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником, а саме у разі, якщо платник не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних, та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (п. 78.1.4 ст. 78 ПКУ).

Такі перевірки стосуються суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (з переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до постанови Верховної Ради України від 24 квітня 2020 р. №568-ІХ);

• документальні позапланові перевірки платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

• документальні позапланові перевірки:

  • якщо контролюючий орган вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб нижчого рівня виявив невідповідність висновків контролюючого органу нижчого рівня акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Наказ про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку ухвалюється контролюючим органом вищого рівня лише у разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку, розпочато дисциплінарне провадження, або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (пп. 78.1.12 ПКУ);
  • у разі отримання документально підтвердженої інформації та даних, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» та/або встановлення невідповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» у порядку, передбаченому пп. 39.5.1.1 п. 39.5 ст. 39 Кодексу (пп. 78.1.14 ПКУ); 
  • у разі неподання платником податків або подання з порушенням вимог п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, або у разі встановлення порушень під час моніторингу такого звіту чи документації відповідно до вимог п. 39.4 і 39.5 ст. 39 Кодексу (пп. 78.1.15 ПКУ);
  • у разі, якщо отримано звіт про контрольовані операції, надісланий платником податків відповідно до п. 39.4 ст. 39 ПКУ. У такому разі перевірка проводиться виключно з питань контролю трансфертного ціноутворення (пп. 78.1.16).

Не без «але»: лазівка для оскарження

Як ми знаємо, відповідно до п. 52-2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (Covid-19). Таким чином, як це досить часто у нас трапляється, Кабмін прийняв постанову №89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» всупереч нормам Податкового кодексу. Відповідно, у випадку застосування податковим органом цієї постанови з метою здійснення перевірок підприємство може поставити її під сумнів. Причому не лише результати такої перевірки, а й взагалі правомірність її проведення під час дії мораторію.

Що каже судова практика

Забігаючи наперед, скажу, що наразі судова практика оскарження наказів на проведення планових перевірок у період дії мораторію тільки формується, тому єдність у цьому питанні відсутня. Досі не сформована і практика Верховного Суду. Наведу декілька рішень судів.

У справі №520/3776/21 Харківський окружний адміністративний суд виніс рішення, скасувавши наказ на проведення перевірки. У рішенні суд послався на Конституцію України, зазначивши: «Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України».

Абсолютно протилежне рішення було ухвалено у справі №360/918/21. Луганський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що прийняття головним управлінням ДПС у Луганській області наказу «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» на підставі плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 р. узгоджується з вимогами ст. 77 Податкового кодексу України та п. 5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 р. №524. Відтак, наказ «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Сєвєродонецький хліб» прийнято в межах наданих повноважень та у відповідності до наведених норм Податкового кодексу України та підзаконних нормативно-правових актів.

У справі №420/2418/21 Одеський окружний адміністративний суд також підтримав головне управління ДПС в Одеській області, аргументувавши своє рішення тим, що постанова КМУ №89 від 03.02.2021 р. «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» не оскаржена у судовому порядку та не скасована. Зазначена постанова набрала чинності та підлягає виконанню відповідно до вимог ст. 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».

Недопуск до проведення перевірки: можливості

Перш за все зазначу, що наслідком недопуску до податкової перевірки може стати арешт майна або коштів на рахунках платника податків. Допуск посадових осіб до проведення виїзної перевірки здійснюється згідно зі ст. 81 ПК України, а сам «візит» — відповідно до ст. 79 Податкового кодексу.

Підставами для недопуску посадових осіб контролюючого органу може бути лише відсутність:

  • направлення на проведення такої перевірки;
  • копії наказу про проведення перевірки;
  • службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Висновок

Таким чином, з огляду на зазначене та відсутність єдності у судовій практиці наразі досить складно говорити про перспективи оскарження наказу про проведення планової перевірки і тим більше — про недопуск контролюючого органу до перевірки, навіть попри протиріччя у законодавстві.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати