27 січня 2015, 13:00

Податкові нововведення 2015 року

Опубліковано в №3-4(449-450)

Олексій Пігасов
Олексій Пігасов «DEGA Partners law firm» керівник департаменту податкового консалтингу

Податок на прибуток


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Суттєві зміни внесені урядом щодо платників податку на прибуток з оборотом менше 20 млн грн. Такі платники податків можуть проводити розрахунок оподатковуваного прибутку за даними бухгалтерського обліку без застосування будь-яких обмежень і коригувань, передбачених Податковим кодексом. Крім того, такі платники податків не матимуть зобов'язань щодо сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Водночас фіскальні органи мають право перевіряти коректність ведення бухгалтерського обліку платників податків.

Законодавці передбачили цілу низку нововведень і для більш великих підприємств, річний дохід (за даними бухгалтерського обліку) яких перевищує 20 млн грн.

Закон передбачає обмеження щодо включення до розрахунку оподатковуваного прибутку процентів за борговими зобов'язаннями перед нерезидентами - пов'язаними особами, якщо такі зобов'язання перевищують власний капітал підприємства в більш ніж 3,5 рази. Сума нарахованих відсотків для оподаткування не має перевищувати половини сумарного значення фінансового результату підприємства, амортизаційних відрахувань за даними бухгалтерського обліку та фінансових витрат підприємства. Залишок нарахованих відсотків включається в розрахунок оподатковуваного прибутку в майбутніх періодах, зменшуючись щорічно на 5% до повного погашення. Задля цього сума боргових зобов'язань і власного капіталу розраховується як середнє арифметичне значення між показниками на початок і кінець звітного року.

Законодавці повертають активне використання терміна «звичайні ціни». З метою розрахунку оподатковуваного прибутку виключаються зі складу витрат платників податків 30% вартості придбаних товарів та послуг у неприбуткових організацій та нерезидентів, які представляють юрисдикції з основною ставкою оподаткування на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні. При цьому, у разі обґрунтування застосування звичайних цін, згідно з положеннями, що регулює трансфертне ціноутворення, платник податків може не використовувати вказані обмеження.

Зміни щодо нарахування роялті розширюють можливості застосування цього інструменту в частині оптимізаційного механізму. Тепер роялті можуть нараховуватися без застосування обмеження, що становить 4% чистого доходу платника податку за попередній рік, можуть нараховуватися і на користь офшорних компаній, необхідно лише довести, що застосовуються звичайні ціни. Доводити слід, застосовуючи принципи, які використовуються при обґрунтуванні вартості в рамках трансфертного ціноутворення.

Варто зауважити повернення преференцій в частині оподаткування інститутів спільного інвестування. З 1 січня 2015 року доходи даних установ знову звільняються від обов'язку сплати податку на прибуток. Суб'єкти господарської діяльності без обмеження мають право включати до складу своїх витрат процентні та інші витрати, пов'язані з залученнями від венчурних фондів (ІСІ).

Зокрема, суттєвим фактом є відсутність обмежень щодо обліку витрат, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. Видозмінений кодекс не має норм, які протягом всієї діяльності фіскальних органів в Україні використовувалися для нарахування штрафних санкцій платникам податків. Подивимося, чи вдасться зламати і колишні стереотипи у перевіряльників або кодекс, як і раніше, обросте додатковими роз'ясненнями, які не завжди відповідають прямим нормам закону.

Варто відзначити, що за результатами діяльності у 2015 році платники податку на прибуток звітуватимуть вже до 1 червня 2016-го. При цьому,до вказаної дати авансові внески з податку на прибуток сплачуватимуть на основі зобов'язань з цього податку, що виникли в результаті діяльності протягом 2014 року. Декларацію за 2014-й необхідно подавати за старими правилами.

Податок з доходів фізичних осіб

Варто відзначити збільшення ставки оподаткування доходів, сума яких перевищує 10 мінімальних заробітних плат; сума перевищення зазначеної межі оподатковується вже за ставкою 20%.

Пасивні доходи фізичних осіб пропонується оподатковувати також за ставкою 20%. Виняток становитимуть дивіденди, нараховані платниками податку на прибуток, які пропонується оподатковувати за ставкою 5%.

Впроваджується оподаткування пенсій громадян в сумі перевищення трьох мінімальних заробітних плат на початок звітного року.

Скасовується преференція на оподаткування коштів, отриманих як виграш у державну лотерею у сумі 50 мінімальних заробітних плат на початок року.

Так само варто відзначити внесені зміни до положень Податкового кодексу, які регламентують порядок утримання військового збору. Починаючи з 01.01.2015 р. об'єктом оподаткування цим податком є загальний місячний дохід, з якого утримується податок з доходів фізичних осіб.

Податок на додану вартість

Збільшується сума доходу від здійснення оподатковуваних операцій до 1 млнгрн, з досягненням якої підприємства зобов'язані реєструватися платниками ПДВ. Така вимога не поширюється на платників єдиного податку.

База оподаткування при реалізації товарів не може бути нижчою, ніж ціна їхнього придбання або собівартість (у разі продажу виробленої власними силами продукції). База для визначення зобов'язань при продажу необоротних активів не може бути нижчою від залишкової вартості такого активу за даними бухгалтерського обліку на початок звітного періоду, в якому проводиться така реалізація.

Платникам податків надається право подачі розрахунківкоригувань у разі допущення помилок у податкових накладних, не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості поставлених товарів (робіт, послуг).

Впроваджується застосування однакового підходу до визначення дати виникнення права на податковий кредит при імпорті товарів і послуг. Податковий кредит з ПДВ виникає виключно у разі реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних. Відкритим наразі є питання щодо визначення дати виникнення права на податковий кредит з імпортованих в грудні 2014 року послуг. 

Право на податковий кредит за податковою накладною, невчасно зареєстрованою в ЄРПН, зберігається протягом 180 календарних днів з моменту складання такої накладної.Отже, податкові накладні, не зареєстровані протягом 165 календарних днів з дати виписки, не можуть бути включені до складу податкового кредиту.

При цьому, постачальник товарів (робіт, послуг) зобов'язаний зареєструвати податкову накладну протягом 15 календарних днів з дати її виписки. У разі порушення термінів реєстрації податкових накладних в межах 15 календарних днів пропонується штрафувати платника податку в розмірі 10% суми ПДВ за такими накладними. Передбачається прогресивна шкала за такими санкціями: до 30 днів – 20%, до 60 днів – 30%, до 180 днів – 40%, понад 180 днів – 50%.

Перехідні положення припускають, що такі штрафні санкції будуть діяти тільки після 01.07.2015 р.Тож, попри на запровадження електронного адміністрування ПДВ, законодавці передбачають перехідний період до вказаної дати, протягом якого реєстрація виписаних податкових накладних та відповідне нарахування зобов'язань з ПДВ відбуватиметься без використання вже багатьом відомої формули.

Скарга на постачальника в разі відсутності факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН більше не є підставою для включення таких сум до податкового кредиту покупця. У будь-якому випадку необхідно проводити реєстрацію. Таке нововведення буде дієвим інструментом, посилюватиме увагу бухгалтерів до факту реєстрації податкових накладних та розширюватиме вплив принципу «солідарної відповідальності». З огляду на це, не зрозуміло, для чого законодавці залишають платникам податків право подавати скарги на контрагентів, які вчасно не зареєстрували податкову накладну в установленому порядку. Жодних позитивних результатів для покупців такі скарги не передбачають. 

Так само передбачається, що починаючи з 01.07.2015 р. платники податків отримають право реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування на суму задекларованих до сплати та погашених зобов'язань з ПДВ за останні 12 звітних місяців (4 кварталу), не зважаючи на поточний стан адмінрахунку з ПДВ. При цьому, така сума збільшення буде перераховуватися щокварталу в автоматичному режимі.

Змінено критерії, що дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування платникам податків, які не мають необоротних активів в достатніх сумах, проте відповідають іншим критеріям, за умови, що такі платники матимуть фінансову гарантію на суму заявленого бюджетного відшкодування, видану на один рік банківською установою з переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Варто відзначити, що від'ємне значення з ПДВ, сформоване платниками податків у періодах до 1 лютого 2015 року, може використовуватися ними для збільшення суми, на яку надається право реєструвати податкові накладні в ЄРПН і одночасно збільшує суму податкового кредиту. Такі суми від'ємного значення можуть бути перевірені фіскальними органами.

Крім того, платники ПДВ зможуть скористатися правом отримання відшкодування за старими правилами, пройшовши відповідну перевірку коректності сформованих сум.

Акцизний податок

До платників акцизного податку зарахували осіб – суб'єктівгосподарювання роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів. До підакцизних товарів в роздрібній мережі належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, використовувані як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Базою оподаткування є вартість (з ПДВ) реалізованих підакцизних товарів.

Для таких підакцизних товарів, що реалізуються в роздрібній мережі, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках вартості (з ПДВ), у розмірі до 5%.

Єдиний податок

Впроваджується чотири групи платників єдиного податку, збільшуються ліміти щодо отриманого доходу. Перша група – до300 тис. грн, Друга – до1,5 млнгрн, третя – до 20 млнгрн.

Варто відзначити, що при буквальному прочитанні змінених норм ПКУ до зазначених груп платників єдиного податку належать виключно фізичні особи. Сподіваємося, що законодавці виправлять цю помилку і до третьої групи будуть включені і юридичні особи.

Четверта група «єдинників»–окремий сегмент сільгоспвиробників з переважною (більше 75%) частиною доходу безпосередньо від реалізації виробленої сільгосппродукції. Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку цієї групи є площа сільгоспугідь. Варто відзначити збільшення ставок для сільськогосподарських товаровиробників.

Законодавці знизили ставки оподаткування для платників єдиного податку третьої групи. І тепер їх зобов'язання становлять 4% доходу при сплаті ПДВ у складі єдиного податку та 2% для платників ПДВ.

Нормотворці звільнили платників єдиного податку другої та третьої груп від використання реєстраторів розрахункових операцій у разі проведення торгівлі на ринках і з пересувних торгових точок. Платники єдиного податку першої групи, як і раніше, звільняються від обов'язку використовувати реєстратори розрахункових операцій(РРО(.Отже, платники єдиного податку, що не здійснюють реалізацію на ринках та з пересувних торгових точок, зобов’язані використовувати РРО.

Законодавці передбачили певну мотивацію для платників єдиного податку, яка передбачає відсутність проведення перевірок з питань використання РРО до 01.01.2017 р. Ця преференція торкнеться виключно тих підприємців, які самостійно, в період першого півріччя 2015 року, почнуть використовувати реєстратори розрахункових операцій у власній господарській діяльності, зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи.

Загальні аспекти оподаткування

Великих платників податків в обов'язковому порядку будуть переводити на облік в органи, що здійснюють супровід великих платників податків. Місцеві податкові органи втрачають можливість залишити таких платників податків за поточним місцем обліку.

Термін позовної давності для перевірки контрольованих операцій збільшений до 2555 календарних днів (7 років). Натомість для інших операцій строк позовної давності, як і раніше, становить 3 роки (1095 днів).

Юридичні та фізичні особи зобов'язані сплачувати новий податок, тепер транспортний. Об'єктом оподаткування є автомобілі, що експлуатуються до 5 років з об'ємом циліндрів двигуна понад 3000 куб. см для бензинових двигунів, понад 2500 куб. см – длядизельних двигунів. За кожен такий автомобіль ставка податку встановлена з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 тис. грн.

Зміни торкнулися й податку на нерухомість. Пропонується стягування податку в розмірі не більше 2% мінімальної заробітної плати на початок календарного року за кожен метр житлової та нежитлової нерухомості. При цьому, пільга зі сплати податку зменшена для квартир до 60 кв.м, для житлових будинків – до120 кв.м на особу, що є власником житла. Пільга поширюється виключно на житлову нерухомість.

Трансфертне ціноутворення

Законодавці змінили коло операцій, які з 01.01.2015 р. є контрольованими в рамках трансфертного ціноутворення.

Це операції платників податку на прибуток з доходом за попередній звітний період більше 20 млнгрн та їх пов'язаних осіб – нерезидентів, сума яких за рік перевищує 1 млн грн або 3% оподатковуваного доходу платника податків.

Так само контрольованими є операції, в яких нерезидент є комісіонером.

Законодавець вказує, що для цілей оподаткування податком на прибуток приймаються також господарські операції з нерезидентами, зареєстрованими в державах (на територіях), внесених до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Тож чимало підприємств, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність, за результатами 2015 року звітуватимуть перед фіскальними органами в рамках контролю трансфертного ціноутворення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати