03 червня 2022, 12:34

Під час війни податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті – зупиняються! Але…

Артем Віценко
Артем Віценко «ADER HABER» адвокат

Але зрештою держава не залишила платників податків без свого контролю та дозволила під час війни проведення:

  1. Камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків, до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування;
  2. Камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи (тобто камеральних перевірок сільськогосподарських виробників);
  3. Фактичних перевірок.

Усі документальні перевірки – під забороною! 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


До початку війни проведення перевірок підприємств та фізичних осіб – підприємців податковою під час військового стану не було заборонено, відповідні обмеження введені пізніше.

Примітно, що обмеження в проведенні податкових перевірок передбачено, як загальне правило, без встановлення конкретної дати їх припинення (наприклад, припинення воєнного стану), тому поновлення повноважень податкової в проведенні всіх податкових перевірок буде спричинене новим внесенням змін до закону.  

Тож чи є встановлені обмеження суттєвими для платників податків?

За загальним правилом є три види податкових перевірок:

Камеральні. Проводяться у приміщенні податкової на підставі податкових декларацій  платника податків та даних електронних систем податкової.

Документальні. Предметом яких є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх податків, зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства. Можуть проводитися за місцезнаходженням платника податків, місцезнаходженням об’єкта оподаткування або в приміщенні податкової.   

Фактичні. Здійснюються за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника з питань дотримання законодавства щодо обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.

Отже, проведення фактичних перевірок під час війни не зазнало обмежень, проведення камеральних – обмежено одним предметом та одним платником податків, документальних  – заборонено.

Щодо кількості проведених документальних перевірок за попередні роки, то за даними податкової, в 2021 році було проведено майже 22 тисячі документальних перевірок, а за 2020 рік – 36,5 тисяч, тобто на період війни можемо прогнозувати суттєве зменшення податкових перевірок.  

Однак, незважаючи на поточні правила та обмеження в проведенні податкових перевірок, маємо пам’ятати:

по-перше – відсутні зальні правила діяльності податкової у випадку оголошення воєнного стану. Такі правила встановлюються ситуативно, виходячи з необхідних меж втручання держави у господарські відносини;

по-друге – зараз заборонено проведення документальних перевірок, але дозволено камеральні перевірки в окремих випадках, а також всі фактичні перевірки;

по-третє – необхідно слідкувати за змінами, оскільки позиція щодо обмеження податкових перевірок може змінитися швидко та кардинально.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати