23 грудня 2016, 16:07

Paying Taxes 2017: як Україні покращити позиції

Опубліковано в №51 (549)

Податкове навантаження та витрати (як кадрові, так і фінансові) на дотримання податкового законодавства мають велике значення для бізнесу. Власне, певною мірою на підставі цих показників і формуються імідж тієї чи іншої країни, її інвестиційна привабливість з точки зору легкості ведення бізнесу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Нещодавно було оприлюднено результати рейтингу Paying Taxes 2017, у якому Україна посіла 84-е місце. За словами експертів, це не найкраща, але й не найгірша позиція. «Така позиція, 84-е місце – це стандартна середня позиція серед інших країн світу. Разом з тим, слід зауважити, що рейтинг проводився за даними 2015 р. І 84-а позиція з 190 країн – це з урахуванням нового критерію «Після подачі податкової звітності». Тобто Україна добилася прогресу, поліпшивши своє становище в рейтингу «Оподаткування» з передостанній позиції у 2012 р. до 84-ї за результатами 2015 р.», – наголошує партнер PwC Україна В'ячеслав Власов.

Зазначимо, що при визначенні податкового навантаження та витрат перші 3 індикатори (загальна ставка податку; час на підготовку, подачу звітності та сплату податку; кількість платежів) оцінюють податкове навантаження включно до подачі звітності. Індекс пост-подачі розраховувався вперше для рейтингу 2017 як агрегований індекс ефективності роботи податкових органів після подачі звітності.

Якщо розглядати ці показники у розрізі глобальних тенденцій, на прикладі середнього результату по світу, то в середньому компанії доведеться витратити 251 годину та здійснити 25 платежів для дотримання вимог податкового законодавства. Середня загальна ставка податку склала 40,6%. Усі три індикатора продовжили знижуватися: загальна ставка податку – на 0,1 процентний пункт, час дотримання вимог – на 8 годин, кількість платежів – на 0,8. Що ж стосується України, то податкові платежі складають 5 на рік. За часом – 346 години на рік. Загальна ставка податку – 52,2% прибутку.

Експерти зазначають, що для позитивних змін не обов’язково змінювати податкове законодавство. І Мінфін, і ДФС можуть дуже багато зробити, наприклад, для покращення податкового адміністрування.

Повертаючись до глобальних трендів, зазначимо, що до них можна віднести невелике скорочення загального податкового навантаження і кількості податкових декларацій/платежів; скорочення кількості часу, необхідного бізнесу для дотримання податкового законодавства, а також швидкий процес відшкодування ПДВ у розвинених економіках. В Україні цей процес триває 28,2 тижня, тоді як в середньому у світі – 21,6 тижня, у Центральній Азії та Східній Європі – 19,3.

Щодо податків і платежів на зарплати, то в Україні ця цифра складає 43,1% від прибутку, а в Європі і Центральній Азії – 18,2%. А в чому наша країні серед лідерів, так це у кількості часу, потрібного на уточнення звітності з податку на прибуток: якщо його середнє значення у світі 16,7 годин, в Центральній Азії та Східній Європі – 10,3 години, то в Україні – 3 години.

В цілому ж експерти відзначають, що рейтинг Paying Taxes з року в рік показує, що дотримання податкових правил займає у бізнесу значну кількість часу. Україна замикає рейтинг за цим показником серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Наші показники можна порівняти з гіршими показниками у країнах Європейського Союзу.

Поліпшити позицію України в зазначеному рейтингу, на переконання фахівців, можуть будь-які заходи, спрямовані на зниження кількості часу, необхідного для дотримання податкового законодавства. Наприклад, повернення до річної звітності з податку на прибуток; спрощення форм податкових декларацій; усунення вимог до здійснення комерційного документообігу в паперовому вигляді; відмова від податкових накладних; введення сплати ПДФО один раз на місяць, а не при кожній виплаті доходу; поліпшення якості програмного забезпечення для подання податкової звітності. За іншими показниками рейтингу Україна знаходиться у передовому тренді, відзначають експерти.

За прогнозом, потенційний вплив податкових нововведень 2016 р. на позицію України у рейтингу 2018 матимуть наступні результати. Зниження ставок ЄСВ призведе до зниження загальної ставки податку і сприятиме підвищенню позиції. Перехід на квартальну звітність з податку на прибуток збільшить час на податковий облік та кількість платежів, що знизить позицію. Застосування системи електронного адміністрування ПДВ (далі – «СЕА») протягом усього 2016 р. може призвести до збільшення витрат часу на податковий облік з ПДВ (через збільшення обсягів, що проходять через «СЕА». Водночас окремі нюанси функціонування цієї системи у 2016 р. було спрощено/роз’яснено, платники ПДВ більше звикли до «СЕА», а відповідне програмне забезпечення продовжує вдосконалюватись.

Page1

Довідка:

  • Рейтинг Paying Taxes (далі – Рейтинг) – щорічне дослідження мережі фірм PwC і групи Світового банку, яке проводиться починаючи з 2006 р. з метою оцінки простоту сплати податків у 190 країнах світу
  • Країни ранжуються за показником легкості сплати податків від 1 до 190 місця. Перше місце – найбільш високий. Висока позиція в Рейтингу означає, що податкове законодавство сприяє веденню бізнесу
  • Дослідження базується на оцінці нормативних актів, що регулюють діяльність малих та середніх підприємств протягом усього життєвого циклу, та їх застосування на практиці
  • Звіт на кожен наступний рік публікується восени поточного року за даними минулого року
  • Рейтинг є складовою рейтингу Doing Business, який оцінює легкість ведення бізнесу
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати