18 січня 2016, 15:55

Нова податкова реформа

Опубліковано в №1-2(499-500)

Анастасія Гурська
Анастасія Гурська «Клочков та Партнери, АО» партнер, адвокат

Вже традиційно перед Новим роком законотворці підносять платникам податків «подарунки» у формі зміни до податкового законодавства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


24.12.2015 р. було прийнято в першому читанні проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 р.», а 31.12.2015 р. повернуто за підписом від Президента України та офіційно опубліковано.

Які ж зміни введено до податкового законодавства з 01.01.2015 р.

1. Вдосконалення регулювання відносин щодо сплати акцизного збору.

Так, введено нові поняття «акцизний склад», «підакцизні товари», «акцизна накладна». Для регулювання питань сплати акцизного збору на підакцизні товари (алкогольні, тютюнові вироби, пальне) буде вестися Єдиний реєстр акцизних накладних, в якому фактично здійснюється облік усіх операцій з підакцизними товарами.

З 01.10.2016 р. платниками акцизного збору є і суб’єкти господарювання, які реалізують пальне.

2. Зміни, що стосуються платників ПДВ.

Виключено підставу для анулювання реєстрації платника податків у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Вводиться Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, в якому буде міститись інформація про заявника, суму бюджетного відшкодування, інформація про висновок податкового органу, дату узгодження бюджетного відшкодування чи дату податкового повідомлення-рішення по неузгодженому відшкодуванню.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування платникам податків буде здійснюватися у хронологічному порядку, залежно від дати внесення до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Окрім того, дані про бюджетне відшкодування є відкритими та публікуватимуться на офіційному сайті ДФС України.

Отримати ж відшкодування ПДВ суб’єкти господарювання зможуть лише після проходження камеральної перевірки та узгодження суми відшкодування з податковим органом.

Разом з цим, податкові органи матимуть право провести документальну перевірку платників ПДВ у випадку, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за операціями за періоди до 1.08.2015 р., що не підтверджені документальними перевірками або за операціями з придбання товарів/послуг у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування (у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства) за період до 1.01.2016 р.

Позитивним моментом є і те, що змінами передбачено строки щодо виплат бюджетного відшкодування з ПДВ. Так, податковий орган після закінчення перевірки протягом 5-ти робочих днів зобов’язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу, зачислити таку суму у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів.

Разом з тим, автоматичне відшкодування з ПДВ з 01.01.2016 р. більше не буде застосуватися.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15-ти календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань. Відтепер помилка у даних податкової накладної, яка не заважає ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, а також не призводять до заниження/завищення суми, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

 3. Податок на прибуток.

Починаючи з 1.01.2016 р. щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств не сплачуються. Це є цілком раціонально, оскільки процедура сплати авансових внесків є так званим додатковим тягарем для бізнесу, особливо в частині фінансового менеджменту діяльності компанії.

Податковим періодом для податку на прибуток тепер буде не рік, а квартал, півріччя, 3 квартали та рік, за винятком платників податку, які зареєстровані протягом звітного року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному році; виробників сільськогосподарської продукції; платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності за попередній річний звітний період не перевищує 20 млн грн.

Податковий борг платника податків може бути погашений тепер не лише завдяки надміру чи помилково сплаченим коштам до бюджету, але і за рахунок суми бюджетного відшкодування з ПДВ до Державного бюджету України.

4. Оподаткування доходів фізичних осіб.

Ставка податку на доходи фізичних осіб з 15% збільшена до 18%, незалежно від розміру річного доходу. Тобто, ставка в розмірі 20% більше не буде застосуватися.

Пенсіонери ж зобов’язані сплачувати податок у розмірі 15% від суми, яка перевищує 3 мінімальні заробітні плати (тобто, станом на січень 2016 р. такий податок сплачується з суми, що перевищує 4134,00 грн).

Податкова соціальна пільга, на яку платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, зменшена зі 100% до 50% прожиткового мінімуму. Така ж соціальна пільга застосовується і в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень.

5. Нововведення з питань відповідальності платників податків.

Введено відповідальність за здійснення операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку у розмірі 100% від вартості реалізованого пального.

Також запроваджується система штрафів за допущення продавцем товарів/послуг помилок у податкових накладних та при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних.

 Перший штраф за помилки у податкових накладних становить 170 грн та потім збільшується від 10% суми ПДВ до 100% суми ПДВ, в залежності від кількості днів прострочення виправлення помилки (від 15 до 181 дн.).

Штраф за порушення термінів реєстрації акцизних накладних становить від 2% суми акцизного податку до 50% суми акцизного податку, в залежності від кількості днів прострочення реєстрації акцизної накладних (від 15 до 120 дн.).

 6. Щодо оподаткування нерухомого та рухомого майна.

Так, змінами введено додаткові зобов’язанні щодо оплати для власників так званих «елітних» об’єктів нерухомості. Зокрема, за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи-платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м. (для квартири) та/або 500 кв. м. (для будинку), сума податку збільшується на 25 тис. грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку) до основного податку за нерухомість.

Змінено параметри, за якими визначаються зобов’язання власників легкових автомобілів зі сплати транспортного податку. Так, за 2015 р. транспортний податок у розмірі 25 тис. грн зобов’язані сплатити власники легкових автомобілів, які використовувалися до 5 років і які мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

У 2016 р. обов’язок зі сплати транспортного податку виникне лише у власників легкових автомобілів, з моменту випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середня ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати (тобто, понад 1 033 500 грн).

7. Щодо спрощеної системи оподаткування.

Зміни у спрощеній системі оподаткування стосуються лише III та IV групи. Так, III група платників податків отримає обмеження річного доходу в розмірі 5 млн грн, замість 20 млн грн і ставку податку, яка діяла до 01.01.2015 р., тобто замість 4% – 5% й замість 2% – 3%. У 1,8 разів збільшено єдиний податок для спрощенців-сільськогосподарських підприємств.

Додатково варто зазначити, що підвищено ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, за розміщення надзвичайно небезпечних відходів, за утворення радіоактивних відходів виробниками електричної енергії – експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій), за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками, розміри рентної плати за користування радіочастотним ресурсом, за спеціальне використання води, лісових ресурсів. Змінено порядок оподаткування транспортування природного газу.

В цілому, зміни до податкового законодавства направлені на збільшення надходжень до бюджету для його поповнення. Частково прийнятий закон ввібрав у себе зміни, які пропонувались законопроектом №3357 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової лібералізації (в частині змін з адміністрування акцизного збору та ПДВ).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати