14 травня 2013, 11:53

На прикладі «Інтерсплав проти України»

Опубліковано в №19-20 (361-362)

Тетяна Осійчук
Тетяна Осійчук «Юротат, ЮБ» Молодший юрист

Досить позитивним є той факт, що дедалі частіше практика Європейського суду з прав людини застосовується національним судами для вирішення судових спорів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З огляду на положення ч. 1. ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», такі рішення є самостійним джерелом права, а отже, своєрідним «правозахисним мечем» на шляху утвердження справедливого правосуддя.

Згідно зі статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

При розгляді Європейським судом з прав людини податкових спорів у мотивувальній частині рішення найчастіше застосовується ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав і основоположних свобод від 04.11.1950 року.

Цією статтею гарантується право на мирне володіння своїм майном. У ній, зокрема, визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У контексті податкових спорів позбавлення права отримати податкову вигоду (податковий кредит чи бюджетне відшкодування ПДВ) розглядається як позбавлення власності.

Розглянемо це питання з точки зору аналізу однієї з найбільш резонансних справ Рішення Європейського суду з прав людини «Інтерсплав проти України» (Заява № 803/02) від 09.01.2007 року.

Фактичні обставини справи стосуються відмови держави (в особі державного органу – податкової служби) підтвердити право особи на відшкодування коштів щодо податку на додану вартість, тобто позбавлення даної особи податкової вигоди, що, у свою чергу, призвело до порушення права вільного використання об’єкта права власності.

У цій справі платник податків здійснює діяльність з виробництва продукції з використанням переробленого металу, що купується в Україні, придбання якого оподатковується ПДВ за ставкою 20%. Велика частина продукції заявника експортується з України за нульовою ставкою ПДВ. Таким чином, заявник має право на відшкодування ПДВ від вартості брухту металу (керуючись ст. 200 Податкового кодексу України).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати