22 жовтня 2013, 17:51

Виконання рішень суду про звернення стягнення на предмет іпотеки

Прогалини в законодавстві

Опубліковано в №43 (385)

Дмитро Луценко Юрисконсульт АТ «Ощадбанк», м. Київ

2007–2008 роки стали для України періодом стрімкого розвитку сектору кредитування, що дало змогу швидко та безперешкодно отримувати кредити з метою придбання нерухомого та рухомого майна, а також на споживчі цілі. Лояльні умови кредитування, зокрема спрощений пакет документів, що підтверджували би платоспроможність потенційного клієнта та документи, які б засвідчували право власності на предмет застави, сприяли динамічному розвитку ринку кредитування. За даними дослідження, проведеного USAID «Розвиток фінансового сектору» (FINREX), 2007–2008 роки стали роками, за які було видано близько 1 672 849,3 млн грн, з приростом з 2007­го по 2008 роки в 610 869,7 млн грн, що становить приблизно 115%.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом розвиток кредитування створив позитивний економічний клімат в Україні та надав перспективи для розвитку держави в цілому. Однак економічна криза 2008 року призвела до зменшення платоспроможності боржників і спричинила стрімке зростання питомої ваги проблемних кредитів від загальної маси кредитів в Україні. На наш погляд, саме погіршення платоспроможності боржників стало вирішальним фактором для прояву всіх законодавчих прогалин у сфері банківської діяльності та договірних відносин у цілому. Як результат, більшість проблемних кредитів виявилися виданими з порушенням норм законодавства.

При вчиненні нотаріальної дії щодо посвідчення договору іпотеки, у забезпечення кредитного договору, нотаріус з дотриманням норм Цивільного кодексу України, Закону України «Про нотаріат», Закону України «Про іпотеку», Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян та безпритульних дітей», Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України повинен переконатися в достовірності наданих йому документів (копії паспорту, реєстраційного номера облікової картки платника податку, довідки форми № 3, правовстановлюючих документів на майно та оцінки цього майна), встановивши волю сторін, вчинити нотаріальну дію і посвідчити договір іпотеки. Зазначене положення законодавства призводить до широкого кола зловживань з боку недобросовісних позичальників, оскільки нотаріус не має змоги перевірити зміст наданих документів, а може лише встановити, чи відповідає їх форма вимогам законодавства (підписана уповноваженими особами, видана згідно з чинним законодавством, скріплена печаткою тощо).

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати