06 липня 2021, 16:50

Проблема форвардних контрактів у механізмі фінансування будівництва

Поширене застосування форвардних контрактів на поставку об’єктів нерухомості в будівництві обумовлено правилом звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з випуску та наступного продажу форвардів як деривативних контрактів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до пп. 196.1.1. п. 196.1 ст. 196 Податкового кодексу України, не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з випуску та продажу деривативів.

01.07.2021 р. набрав чинності Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», який регулює відносини, що виникають під час укладання і виконання деривативних контрактів. Тепер до операцій з випуску та продажу форвардних контрактів на первинному ринку нерухомості (допоки) не можна застосовувати правило про звільнення їх від оподаткування ПДВ. Вирішення проблеми потребує ухвалення НКЦПФР необхідних регуляторних актів, до дня запровадження яких учасники ринку наражаються на істотні ризики донарахування податкових зобов’язань з ПДВ.

Причина полягає в абз. 1, 2 ст. ч. 1 ст. 32 Закону, згідно з якими базовий актив деривативного контракту (далі – базовий актив) – це емісійні цінні папери (у тому числі іноземних емітентів), інші фінансові інструменти, валютні цінності, продукція, роботи, послуги, що мають грошове вираження вартості.

Інше майно визначається базовим активом відповідно до нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і нормативно-правових актів Національного банку України щодо деривативів грошового ринку в межах компетенції, визначеної цим Законом.

Під терміном «продукція» мають на увазі рухомі об’єкти. До складу продукції, згідно з нормами податкового законодавства України, не належать об’єкти нерухомого майна, що й становили базові активи форвардних контрактів з поставки квартир, нежитлових приміщень або машино-місць.

Включення нерухомого майна до складу дозволених видів базового активу може гарантувати безпеку залучення коштів у будівництво через застосування форвардних контрактів зі звільненням операцій за ними від оподаткування ПДВ.

За даними офіційного сайту НКЦПФР, вирішення питання про схвалення проєкту рішення НКЦПФР «Про затвердження Порядку визначення майна, що може бути базовим активом інших деривативних контрактів, та показників, що визнаються базовими показниками інших деривативних контрактів» заплановано на жовтень 2021 р.

Дають надію на включення нерухомості до складу дозволених об’єктів базового активу зміни від 30.06.2021 р., запровадженні Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи» (реєстр. номер проєкту Закону 4367).

Йдеться про те, що відповідно до прийнятого законопроєкту, деривативи (деривативні контракти), укладені до дати набрання чинності Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», зберігають свою дію і знаходяться в цивільному обігу до дати їх виконання (дати їх припинення) згідно з умовами таких контрактів. Всі права та зобов’язання сторін таких деривативних контрактів вважаються чинними до моменту їх виконання (припинення) (доповнено п. 15-1 Прикінцеві та перехідні положення Закону «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки»).

Крім того, враховуючи, що об’єкти нерухомості є речами, визначеними індивідуальними ознаками, зважимо на включення індивідуалізованих речей, згідно з ухваленим законопроєктом, до складу дозволених об’єктів деривативних контрактів (внесено зміни п. 2 ч. 3 ст. 1 Закону «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки»).

Такі сигнали свідчать про предметний розгляд викладеної проблематики органами влади.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати