05 березня 2018, 17:34

Податок на нерухомість: хто та як заплатить у 2018 році

Опубліковано в №10 (612)

Єлізавета Малімон
Єлізавета Малімон «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» юрист

З початком нового року розпочинається новий податковий період щодо сплати податків та зборів в Україні, в тому числі податку на нерухоме майно. Вже з травня до червня місяця поточного року контролюючі органи масово надсилатимуть податкові повідомлення-рішення платникам податку. Щоб отримане повідомлення не стало несподіванкою, потрібно чітко розуміти основні аспекти оподаткування нерухомості у 2018 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Насамперед, варто зазначити, що платниками податку на нерухоме майно (окрім земельних ділянок) є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які володіють об’єктами нерухомості. Податковим кодексом України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об’єкта нерухомості, а податковим періодом вважається календарний рік.

Податок на нерухомість сплачується щорічно за минулий рік. Відповідно, у 2018 р. платники податку зобов’язані сплатити податок на нерухомість за 2017 р., який сплачується за місцем розташування об'єкта оподаткування.

Ставка податку коливається в діапазоні 0-1,5% від мінімальної заробітної плати на початок минулого року. Так, у 2018 р. розрахунок потрібно робити від ставки, яка діяла у 2017 р. та складала 3200 грн. Таким чином, враховуючи прив’язаність ставки податку до мінімальної заробітної плати, саме зростання МЗП призведе до збільшення податкових нарахувань у 2019 р.

У 2018 р. для фізичних осіб і надалі діють пільги щодо зменшення бази оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості у таких розмірах:

  • для квартир (незалежно від їх кількості) – на 60 кв. метрів;
  • для житлових будинків – на 120 кв. метрів;
  • для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного володіння квартирою та житловим будинком) – на 180 кв. метрів.

Податок на нерухомість сплачується за кожен квадратний метр, що перевищує норму. Наприклад, якщо у власності перебуває житловий будинок загальною площею 150 кв. метрів та квартира загальною площею 80 кв. метрів, то сплачувати потрібно лише за «зайві» 50 кв. метрів.

При цьому місцеві ради встановлюють додаткові пільги для об’єктів нерухомості, що сплачуються на відповідній території. За результатами надсилається інформація відповідному контролюючому органу до 25 грудня кожного року.
Здійснити розрахунок для сплати податку для фізичних осіб зобов’язані контролюючі органи за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, виходячи із загальної площі кожного об’єкта нерухомості та відповідної ставки податку. Що стосується юридичних осіб, вони самостійно обчислюють базу оподаткування та відображають її у річній податковій декларації.
Ставки податку для об'єктів нерухомості встановлюються у відсотках стосовно розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. метр бази оподаткування, та визначаються на підставі рішення сільських, селищних та міських рад.

Отже, для кожного окремого регіону України існують різні ставки щодо сплати податку. При цьому ставка податку за 1 кв. метр не може перевищувати 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати. Зокрема, рішенням Київської міської ради №242/5629 від 23.06.2011 р. для об’єктів житлової нерухомості встановлена ставка у розмірі 1%, а за період з 01.01.2017 р. до 31.12.2017 р. застосовується понижувальний коефіцієнт у розмірі 0,75%. Таким чином, у місті Києві у 2018 р. платіж за додатковий квадратний метр складає 24 грн. Крім того, власникам великого житла (що складає понад 300 кв. метрів для квартир і понад 500 кв. метрів для будинків) доведеться додатково заплатити 25 тис. грн.

З метою проведення звірки даних щодо розміру ставок, загальної площі об’єкта нерухомості та суми нарахованого податку, платники податку наділені правом звернення до контролюючого органу. У разі виявлення розбіжностей проводиться відповідні перерахунки.

У 2018 р. контролюючі органи до 1 липня зобов’язані надіслати платникам податку податкові повідомлення-рішення за місцем їхньої податкової адреси (місцем реєстрації), а для нерезидентів – за місцем розташування об’єкта нерухомості. Обов’язок щодо сплати податку виникає у фізичних осіб протягом 60 календарних днів з моменту вручення відповідного повідомлення.

Що стосується новоствореного (нововведеного) об'єкта нерухомості, податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

Варто звернути увагу, що 07.12.2017 р. Законом України №2245-VIII внесено зміни до Податкового кодексу України та доповнено п. 266.10 Податкового кодексу України пп. 266.10.2 та 266.10.3.

Встановлено, що у тому випадку, якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення-рішення у визначений строк, платники податку звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання (штрафи – 10% за затримку сплати до 30 календарних днів; 20% – за затримку сплати більше ніж 30 календарних днів).

Крім того, податкове зобов’язання може бути нараховано контролюючим органом за податкові періоди в межах строків, визначених п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України.

Підсумовуючи, радимо платникам податку, які мають у володінні об’єкти оподаткування, все ж таки завчасно звернутися до Центрів обслуговування платників податків ДПІ відповідного регіону та здійснити звірку розрахунків. Також нагадуємо про можливість оскарження відповідних податкових повідомлень в адміністративному та судовому порядку шляхом направлення позову до адміністративного суду.

1
0

Останні коментарі

Так, податки на нерухомість досить серйозна тему, тому варто добре розібратись, почитати відповідні матеріали: http://www.nextrealty.com.ua/blog/vse-chto-nuzhno-znat-o-nalogah-na-nedvizhimost-v-2018-godu вибір нерухомості для придбання також має враховувати і вартість податків в вашому регіоні, щоб не довелось вітрачати щорічно великі суми ще й на це...

Додати коментар

Відмінити Опублікувати