На початку 2020 р. продовжується активна нормотворча діяльність у сфері будівництва та нерухомості. Серед основних змін, які зачіпають інтереси будь-якого бізнесу, що так чи інакше пов'язаний з нерухомістю, варто відзначити наступні нововведення.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
16.01.2020 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», яким були внесені зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в частині державної реєстрації змін характеристик нерухомого майна. З 16.01.2020 р. зміни характеристик об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці, вносяться під час проведення державної реєстрації права власності на такий об'єкт у результаті вчинення дій, спрямованих на набуття, зміну або припинення речових прав. Така новела законодавства породжує правову колізію, коли особа після реконструкції (зі збільшенням площі) нерухомого майна позбавлена можливості зареєструвати право на додані квадратні метри. Відтепер значна кількість реєстраторів відмовляє в реєстрації права власності на об'єкт після проведення його реконструкції до моменту його відчуження третім особам.
Ще одна зміна до процедури державної реєстрації прав на нерухоме майно була внесена постановою Кабінету Міністрів України №189 від 26.02.2020 р., якою викладено в новій редакції п. 61 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Постановою розширюється перелік документів, необхідних для реєстрації права власності на основі договору іпотеки, що містить іпотечне застереження.
01.02.2020 р. набув чинності новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна». Закон покликаний зробити прозорішою процедуру оренди майна та відсікти корупційний шлейф, що завжди переслідував цю процедуру. Серед ключових змін можна виділити такі: встановлено заборону на передачу державного та комунального майна в позичку або безоплатне користування; змінено мінімальний строк оренди (відтепер мінімальний строк оренди державного та комунального майна складає 5 років); для розрахунку стартової ставки на аукціонах використовуватиметься балансова вартість майна; право оренди на майно буде продаватися на електронному аукціоні в електронній торговій системі; розширено коло осіб, що мають право бути ініціатором оренди майна; продовження договорів оренди державного або комунального майна здійснюватиметься на аукціоні, окрім передбачених законом випадків.
12.02.2020 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо посилення захисту осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення при здійсненні містобудівної діяльності». Законом передбачено, що влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури може здійснюватися без документів, що надають право на виконання будівельних робіт, та за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. Законом фактично надається можливість влаштувати вхідні групи у приміщення під виглядом пандусів, при цьому не передбачається обов'язку власника приміщення з доведення необхідності пристосування приміщення для маломобільних груп населення.
Не оминули зміни навіть законодавство щодо можливості забудовників рекламувати свої житлові комплекси. Були внесені зміни в Закон України «Про рекламу». З 02.02.2020 р. забороняється реклама у таких випадках: без наявності у замовника будівництва права власності або користування земельною ділянкою; без наявності у замовника будівництва права на виконання будівельних робіт; без наявності у суб'єкта господарювання, що здійснює будівництво, ліцензії (у випадках, коли її наявність є обов'язковою відповідно до законодавства); якщо залучення коштів фізичних та юридичних осіб здійснюється без дотримання вимог ч. 3 ст. 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність».
Також варто відзначити, що наразі триває робота з оновлення законодавчої бази у сфері будівництва та нерухомості, тож найближчим часом ринок можуть чекати ще більш фундаментальні зміни, до яких бізнесу варто готуватися завчасно.