18 лютого 2014, 17:40

Застосування антикорупційного законодавства США та Великобританії до українських компаній

Іноземний підхід до українських компаній

Опубліковано в №08 (402)

Сергій Оберкович
Сергій Оберкович «GOLAW, ЮФ» старший партнер, адвокат
Ірина Кальницька
Ірина Кальницька «GOLAW, ЮФ» старший юрист

Аналіз міжнародного досвіду боротьби з корупцією свідчить про те, що за сучасних умов корупція виходить за рамки національних кордонів і потребує глобального підходу. Прояви корупції створюють загрозу не лише національній безпеці більшості країн світу, а й підривають міжнародні інститути влади та економіки. Саме тому в останні роки боротьба з корупцією набула транснаціонального значення, а деякі національні закони країн мають екстериторіальну дію.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Одним із прикладів таких законів є Закон Великобританії «Про боротьбу з хабарництвом» (UK Bribery Act/UKBA), що набрав чинності 1 липня 2011 року та Закон США «Про корупцію за кордоном» (Foreign Corrupt Practices Act/FCPA), що діє ще з 1977 року.

Сфера застосування UKBA значно ширша за сферу застосування FCPA, у якому йдеться лише про підкуп іноземних посадових осіб, якими визнаються як власне іноземні посадові особи, так і працівники іноземних органів державної влади, публічні міжнародні організації або їх представники.

Саме у зв’язку з набранням чинності UKBA компаніям, у тому числі й українським, необхідно приділяти особливу увагу способам мінімізації корупційних ризиків.

Під дію UKBA підпадають всі компанії, зареєстровані у Великобританії, а також ті, які повністю або частково ведуть свій бізнес на території Великобританії. Що мається на увазі під «частковим веденням бізнесу», є питанням досить дискусійним. Більшість експертів стверджують, що наявність представництв, філій або інших відокремлених підрозділів на території Великобританії є достатнім для поширення юрисдикції UKBA на таку компанію.

Таким чином, якщо українська компанія здійснює свою діяльність хоча б частково на території Великобританії, то на неї розповсюджується дія положень UKBA, а отже й відповідальність за вчинення правопорушень, передбачених цим законом.

Дія американського FCPA розповсюджується на:

             американські компанії, чиї акції котируються на американських біржах, або компанії, які зобов’язані подавати звітність до Комісії США з цінних паперів (Securities and Exchange Commission);

             бізнес­організації незалежно від форми власності (партнерства, корпорації, компанії з обмеженою відповідальністю, приватні підприємства), які створені відповідно до законодавства США або здійснюють свою діяльність на території США;

             фізичних осіб, які визнаються посадовими особами, працівниками, представниками зазначених вище бізнес­організацій, а також фізичних осіб, які є резидентами США;

             неамериканські компанії, якщо їхні акції котируються на американській біржі або вони діють від імені американської компанії у зв’язку із вчиненням корупційного діяння.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати