Наказом МОЗ України № 110 від 14 лютого 2012 року було надано довгоочікувану відповідь на питання, якою має бути затверджена нормативним актом письмова форма «Інформована добровільна згода пацієнта на проведення діагностики, лікування та на проведення операції та знеболення». Серед суттєвих недоліків цієї форми слід відмітити традиційно повторювану помилку в документах такого типу – заформалізованість, отже, відсутність конкретизації інформації, щодо якої фактично досягнуто згоду. Очевидно, така запропонована форма інформованої добровільної згоди може бути прийнятною тільки з тією обов’язковою умовою, що додатком до неї стане документ «Інформація для пацієнта», в якому безпосередньо будуть викладені змістовні дані щодо конкретного пацієнта та конкретного втручання, що пропонується. Документ може також складатися за формою «Протоколу інформування», в якому відображатиметься хід розмови лікаря з пацієнтом із фіксуванням ключових елементів розмови.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У разі відмови пацієнта від запропонованого виду медичної допомоги виникають аналогічні труднощі як зі змістом документа, так і з процедурою його оформлення. Ситуація ще ускладнюється тією обставиною, що на сьогодні не затверджено обов’язкової форми відмови пацієнта від медичного втручання, у результаті чого медичні заклади та лікарі опинилися в ситуації, коли є нормативні вимоги законодавства, але немає визначених формальних процедур. Деякі спеціалісти вважають, що єдиної форми, у принципі, не може бути, оскільки клінічні ситуації суттєво відрізняються, а процес взаємодії лікаря й пацієнта неможливо вмістити в загальні форми, спільні для всіх ситуацій. Тому індивідуальний підхід до пацієнта зумовлює необхідність нестандартних підходів до складання відповідних документів. Але, незважаючи на унікальність кожної клінічної ситуації, все ж таки стандарт у юридичному оформленні, у принципі, можливий, так само, як існують стандарти та протоколи лікування, попри індивідуальність кожного пацієнта.