Юридична компанія «Правовий Альянс» практикує у сфері фармацевтичного права понад 15 років. За ці роки ми були свідками еволюції ринку юридичних послуг у цій галузі.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Якщо у 2007 р. було лише 2-3 компанії, які практикують у фармацевтичному праві, то після 2010 р. до боротьби за клієнта-фармацевтичну компанію долучилися майже 10 юридичних фірм. Наразі можна відзначити певні тренди юридичних послуг у сфері фармацевтичного і медичного права, які ми спостерігаємо з року в рік.
РИНОК ЗРОСТАЄ
Україна є привабливим регіоном для багатьох сусідів. Останні кілька років фармацевтичний ринок демонструє стійке зростання до 20% на рік у грошовому вираженні. Враховуючи, що національна валюта є достатньо стабільною, такі показники не можуть залишатися непоміченими серед нових гравців, які планують вийти на український ринок.
БЮДЖЕТИ ФАРМАЦЕВТИЧНИХ КОМПАНІЙ НА ЮРИДИЧНІ ПОСЛУГИ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ОБМЕЖЕНИМИ
Незважаючи на зростання фармацевтичного ринку, фармкомпанії намагаються економити на юридичних послугах. Багато з них шукають можливість закривати більшість питань силами інхаус-юристів. Звертаються в юридичні фірми тільки тоді, коли є реальна достатньо складна проблема, а також коли потрібно підстрахуватися, приймаючи серйозні рішення.
До цього часу спостерігається тенденція, коли фармкомпанії укладають договори про надання юридичних послуг одночасно з кількома юридичними радниками. У разі виникнення запиту на юридичні послуги організовується тендер між юридичними радниками. Часто тендери проводять навіть на дрібні та середні запити, що вкрай незручно, оскільки вимагається чимало часу на підготовку пропозиції.
ВЕЛИКІ ЮРИДИЧНІ КОМПАНІЇ ДЕМПІНГУЮТЬ
Кілька років тому в сектор юридичних послуг у сфері фармацевтичного права зайшли великі гравці. Наразі достатньо часто наша компанія, яка є високоспеціалізованим бутиком, бере участь у тендерах з компаніями з першої десятки. Цікаво, що один з тендерів ми програли вітчизняній юридичній компанії з першої п’ятірки, яка погодилася представляти інтереси групи компаній в антидемпінговому розслідуванні за символічну ціну. Аналогічна ситуація була з великою міжнародною компанією, яка запропонувала втричі нижчу ціну, ніж ми, в тендері на юридичні послуги щодо узгодження умов договору з дистриб’ютором в АМКУ. Розумію, що формально до них не може бути претензій, це їхня ціна. Однак гіркий присмак залишився.
З’ЯВИВСЯ РИНОК ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ У СФЕРІ МЕДИЧНОГО ПРАВА
Медична реформа призвела до того, що великі лікарні, які раніше мали статус бюджетних установ, реорганізувалися в комунальні некомерційні підприємства та отримали самостійність. Фактично вони починають працювати в умовах ринку та потребують кваліфікованої юридичної підтримки. До того ж з’являються сучасні приватні клініки. Ми прогнозуємо, що найближчим часом стануть дуже затребуваними юристи, які знаються на медичному праві та розуміють, як працює система.
ТРИВАЄ КАДРОВИЙ ГОЛОД
Оскільки фармацевтичне і медичне право є достатньо вузьким та специфічним напрямком, сьогодні на ринку дуже мало фахівців, які по-справжньому розуміються на цих питаннях. Єдиним рішенням залишається брати на роботу молодих і перспективних працівників та готувати їх для роботи в цій сфері. Якщо пожвавиться економіка та зросте кількість звернень старих і нових клієнтів, то в якийсь момент на ринку може не бути достатньої кількості кваліфікованих юристів, які зможуть виконувати таку роботу. Тоді ціна на вже готових фахівців буде дуже високою.