04 березня 2014, 12:40

Медичний нейтралітет

Правозахисна засада в системі охорони здоров’я

Опубліковано в №09-10 (403-404)

Ірина Сенюта
Ірина Сенюта керуючий партнер адвокатського об‘єднання “МедЛекс”, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, завідувач кафедри медичного права ЛНМУ імені Данила Галицького

Непрості суспільно-політичні умови, «державні ургенції» загострюють чимало проблем різного спектру, зокрема в одній із найчутливіших сфер суспільного і державного життя – охороні здоров’я. Основні з-поміж них – захист прав людини, роль медика, умови надання медичної допомоги, які в таких умовах лунають по-особливому. Відбувається пошук концептуальних підходів до забезпечення прав людини у сфері охорони здоров’я, одним з яких є концепція медичного нейтралітету.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Усталеною для міжнародної спільноти і не встановленою на теренах України є фундаментальна концепція медичного нейтралітету. Під медичним нейтралітетом розуміють певну соціальну домовленість, яка зобов’язує суспільство захищати медичних працівників як у час війни, та і в мирний час і зобов’язує медичний персонал надавати медичну допомогу всім, незалежно від релігії, раси, етнічного походження, політичних уподобань чи інших ознак.

Медичний нейтралітет стосується принципу невтручання у процес надання медичної допомоги в мирний час, у період збройного конфлікту, громадських заворушень. Лікарі повинні мати можливість піклуватися про хворих без дискримінації за жодною з ознак, виконуючи положення Женевської конвенції. Міжнародної клятви лікаря (ВМА, 1948), зокрема щодо присвяти свого життя служінню в ім’я людини.

Концепція медичного нейтралітету сформульована на основі міжнародного гуманітарного права, міжнародного права прав людини (International Human Rights Law) і медичної етики. Для України цей концептуальний фокус породжений викликами сьогодення, є в міжнародній практиці у сфері прав людини й охорони здоров’я та потребує імплементації на національні терени, зокрема й у законодавчому аспекті.

Концепція медичного нейтралітету базується на двох принципах: перший вказує на те, що медичні працівники повинні виконувати свої обов’язки та надавати медичну допомогу усім жертвам конфлікту і війни без дискримінації з дотриманням прав людини; другий принцип передбачає, що аби медичні працівники могли виконувати такі обов’язки, їх потрібно захищати і поважати.

Функціями концепції медичного нейтралітету є:

1) захист медичного персоналу, пацієнтів, закладів охорони здоров’я і медичних транспортних засобів від нападів або від незаконного втручання;
2) вільний доступ до медичної допомоги, зокрема лікування; 3) гуманне ставлення до всього цивільного населення; 4) відсутність дискримінації при лікуванні хворих чи поранених; 5) дотримання прав пацієнтів, зокрема на збереження таємниці про стан здоров’я, на відмову від лікування.

Медичний нейтралітет порушується, коли медичні працівники, заклади охорони здоров’я чи пацієнти зазнають нападу чи коли медичним працівникам заборонено надавати медичну допомогу.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати