18 лютого 2020, 11:25

Законопроект №2734: посилення механізму захисту прав потерпілих і підозрюваних у кримінальному процесі

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

Наразі майже кожен практикуючий юрист може констатувати, що окремі положення КПК України сформульовані таким чином, що їх практичне застосування часто створює потенційну вразливість прав і свобод людини, гарантованих Конституцією України. На практиці дуже часто буває так, що слідчий та прокурор приймають процесуальні рішення та вчиняють дії, м‘яко кажучи, на власний розсуд. При цьому ч. 1 ст. 303 КПК України не дає повноцінний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені сторонами на досудовому провадженні - особливо, якщо справи політично ангажовані.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Саме на удосконалення правового регулювання кримінального процесу і спрямований комплексний законопроект №2734 «Про внесення змін до КПК України (щодо вдосконалення правового регулювання кримінального процесу)». Проект підготовлений у Підкомітеті з питань кримінального процесуального законодавства та оперативно-розшукової діяльності при Комітеті з питань правоохоронної діяльності. Я є одним із співавторів даної законодавчої ініціативи. Вже в середу законопроект буде поданий на розгляд до Комітету з питань правоохоронної діяльності. Прогнозовано законопроект може не особливо сподобатися представникам правоохоронних органів у частині новел до ст. 303 КПК України.

Отже, ключові зміни. Зокрема, у ст. 3 КПК України з’являється поняття обґрунтованої підозри (як відомо, наразі відсутнє визначення змісту «обґрунтована підозра» в КПК України зумовлює труднощі в правозастосуванні та покладає тягар тлумачення відповідного стандарту на суди).

Також законопроектом спрощується процедура обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання. Розширюються права потерпілого під час обрання запобіжного заходу підозрюваному, обвинуваченому.

Вносяться зміни до ст. 56 КПК України, а саме право потерпілого бути завчасно повідомленим про час та місце розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу підозрюваному, клопотання про арешт майна, застосування інших заходів кримінального провадження, приймати участь під час розгляду таких клопотань слідчим суддею.

Розширюється перелік невідкладних слідчих дій, які можна проводити до внесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Окремо слід звернути увагу на новели, які вносяться даним законопроектом до ч. 1 ст. 303 КПК України. Мої пропозиції стосуються розширення переліку рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені на досудовому провадженні, а саме оскарженню підлягатимуть:

10-1) постанова прокурора про обрання запобіжного заходу. (Ким: підозрюваним, його захисником чи законним представником);

12) рішення Генерального прокурора або особи, яка виконує його обов’язки, чи керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або обласної прокуратури про скасування постанови про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених у ст. 284 цього Кодексу (таким чином у разі якщо Генеральний прокурор захоче відкрити вже закрите років 5 тому провадження з політичних міркувань, можна буде оскаржити таке рішення);

13) рішення чи дії слідчого або прокурора під час досудового розслідування, які прийнято або вчинено у спосіб, який прямо не передбачений цим Кодексом (тобто у разі вчинення слідчим будь-якої дії чи рішення, не визначених КПК України, буде можливість їх оскарження).

Також пропонується доповнити положення ст. 304 КПК України в частині визначення місця подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, а саме в межах територіальної юрисдикції органу досудового розслідування або за місцезнаходженням відповідного органу прокуратури, яким здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням. Те ж саме правило пропонується застосовувати і під час судового розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора (ст. 306 КПК України).

«Чудовим подарунком» для посилення дисципліни прокурорів будуть внесені новації у ст. 324. Зокрема, у разі повторного неприбуття в судове засідання прокурора, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або продовження строку тримання під вартою, суд проводить судовий розгляд без участі прокурора.

У такому вищеописаному змісті запропоновані законопроектом зміни здатні посилити дієвість досудового розслідування, принцип змагальності сторін, і що надважливо -  посилити механізм захисту прав як потерпілих, так і підозрюваних (обвинувачених). Але яким законопроект залишиться після двох читань у Парламенті - велике запитання.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати