Jun column
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Щодня збільшується кількість вироків, спрямованих на засудження осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, що свідчить про утвердження принципу невідворотності покарання.
Водночас Кримінальний кодекс України (надалі — КК України) передбачає, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених.
Отже, враховуючи мету покарання, закон передбачає можливість дострокового звільнення від його відбування, зокрема і засуджених за корупційні злочини. Умови та практику реалізації такого права розглянемо надалі.
За яких умов засуджені можуть просити про дострокове звільнення?
Умов, які надають право на умовно-дострокове звільнення від покарання, всього дві:
(1) засуджений довів своє виправлення;
(2) часткове відбуття покарання. Чим тяжчий злочин — тим більший строк фактичного відбуття вимагається.
Як довести факт виправлення?
Зазначу, поняття «виправлення» не має кінцевого результату, для суду достатньо довести, що поведінка людини свідчить про переосмислення ставлення до вчиненого злочину.
Так, виправлення засудженого зазвичай підтверджується характеристикою від установи, де відбувається покарання.
У характеристиці корисно буде вказати інформацію про те, що:
- засуджений підтримує зв’язки з рідними, шляхом побачень;
- на профілактичному обліку установи не перебуває;
- бере участь у соціально-виховній роботі;
- кається про вчинений злочин.
Важливо під час відбування покарання залучатись до різних проєктів, які діють на території установи, активно брати участь у соціально-виховній роботі, щоб згодом таку інформацію можна було відобразити у характеристиці.
Як обрахувати строк, необхідний для дострокового звільнення?
Окрім характеристики, необхідно надати суду і документ, який підтверджує фактичний строк відбування покарання.
Ініціювати питання умовно-дострокового звільнення (надалі — УДЗ) засудженим за корупційні правопорушення можна в разі відбуття:
- не менше 2/3 строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий, умисний тяжкий чи необережний особливо тяжкий злочин;
- не менше 3/4 строку покарання, призначеного судом за умисний особливо тяжкий злочин.
Наприклад:
- якщо засуджено на 5 років (нетяжкий злочин) — відбути не менше 3 років та 4 місяців;
- якщо засуджено на 7 років (тяжкий злочин) — відбути не менше 4 років та 6 місяців.
- якщо засуджено на 11 років (особливо тяжкий) — відбути не менше 8 років та 2 місяців.
Обраховувати строк необхідно з дати, яка зазначена в резолютивній частині вироку.
Куди та ким може бути подане клопотання про УДЗ?
Клопотання подається до місцевого суду прокурором, засудженим, його захисником або установою виконання покарання, у межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання.
Тут важливо звернути увагу, що не до суду, який виніс вирок, а до суду в межах відбування покарання.
Якщо вирок виніс суд міста Києва, а засуджений відбуває покарання в місті Чернігові, то таке клопотання подається до місцевого суду Чернігова.
Це правило поширюється і на засуджених Вищим антикорупційним судом (далі — ВАКС). Вирок ухвалює ВАКС, а рішення про УДЗ — районний суд, в межах якого засуджений відбуває покарання.
Приклад дострокового звільнення за вироком ВАКС є Ухвала Богунського районного суду м. Житомира у справі №295/1146/23 та Ухвала Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська у справі № 204/4289/22 від 01.08.2022.
Який порядок та строк розгляду таких клопотань?
Суддя має розглянути таке клопотання протягом 10 днів. За наслідками розгляду клопотання суд постановляє ухвалу.
Цю ухвалу можна оскаржити протягом 7 днів, шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції. Касаційне оскарження таких ухвал Кримінальним процесуальним кодексом не передбачено.
Якщо суд апеляційної інстанції дійшов висновку відмовити у задоволенні апеляційної скарги засудженого, то у засудженого є право на повторну подачу такого клопотання.
Коли можна подати повторне клопотання про УДЗ?
Клопотання подається також до місцевого суду за місцем відбування покарання. З дотриманням таких строків:
- не раніше як через 6 місяців, з моменту винесення ухвали про відмову, (якщо нетяжкий злочин чи злочин, вчинений неповнолітньою особою);
- після спливу 1 року, з моменту винесення ухвали першої інстанції про відмову у задоволення клопотання (якщо вчинено тяжкий та особливо тяжкий злочин).
Як підтвердити підсудність?
До клопотання обов’язково необхідно додати копію вироку, за яким особа відбуває покарання та документ, який підтверджує виконання вироку в певній установі. Таким документом є довідка з місця відбування покарання.
Довідка має бути видана установою, в якій фактично відбуває покарання засуджений, станом на день звернення до суду.
Процес розгляду судах клопотань про УДЗ є трохи сповільненим. Ба більше, судді дуже прискіпливо оцінюють усі викладенні у клопотанні факти та найчастіше відмовляють у їх задоволенні.
На мою думку, якщо КК України передбачає покарання не як кару, а як виправлення осіб, то необхідно ефективніше працювати з засудженими на рівні органів пробації.
Тобто судам потрібно враховувати, що сам факт УДЗ не означає виправдання, оскільки засуджені матимуть обов’язки з’являтись до уповноваженого органу та низку інших.
Вважаємо, що найближчим часом практика застосування норм умовно-дострокового звільнення у корупційних справах буде активно напрацьовуватись.