31 травня 2023, 17:48

Попереджений – значить озброєний: новели Кримінального кодексу України

Йосип Бучинський
Йосип Бучинський голова АО «Яр.ВАЛ», віцепрезидент АППУ, голова Комітету з безпеки ведення бізнесу КТПП
Ігор Балацький
Ігор Балацький «Яр.ВАЛ» партнер, адвокат

«Незнання закону, як відомо, не звільняє від відповідальності, але знання закону, в тому числі та змін до нього, дає змогу іноді упередити багато неприємного і навіть доленосного»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. У зв’язку з цим Указом Президента на території України було введено воєнний стан. Все це потягло за собою зміни в законодавстві, зокрема і в Кримінальному кодексі України.

Цією статтею ми маємо на меті проінформувати вас про ті новели законодавства, які з’явились за цей час, уже діють та впливають на долі людей. Про це свідчить як практика правоохоронних органів, так і практика адвокатів нашого адвокатського об’єднання. Тому про ці законодавчі нововведення важливо, на наш погляд, знати кожній людині, кожному громадянину.

Щоб показати, наскільки ці зміни важливі, як приклад, наведемо кілька фактів зі свіжої судової практики:

20 березня 2023 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області виніс вирок, яким чоловіка засудили до 7 років позбавлення волі за крадіжку п’ятьох пачок цигарок у магазині.

8 травня 2023 року Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без змін вирок жінці, яку засуджено до 3 років позбавлення волі за виправдовування та визнання правомірною збройну агресію росії проти України.

9 травня 2023 року Шевченківським районним судом м. Києва чоловіка засуджено до 5 років позбавлення волі (зі звільненням від відбування покарання з випробувальним терміном 3 роки) за виправдовування та визнання правомірною війни проти України

Спільною особливістю усіх цих вироків є те, що в них громадян засудили по деяких із тих нових статей, які з’явилися у Кримінальному кодексі України внаслідок змін, які були внесені в цей кодекс у зв’язку і після розпочатого росією повномасштабного вторгнення на територію України.

Наша держава змушена захищатись, зокрема, шляхом таких законодавчих змін, а громадяни, яких засудили в наведених прикладах, не були обізнані про такі зміни. Незнання закону, як відомо, не звільняє від відповідальності, але знання закону, зокрема, змін до нього, дає змогу іноді упередити багато неприємного і навіть доленосного.

А тепер дещо детальніше про деякі з таких змін у чинне законодавство України, які вже «працюють» на повну, у зв’язку і на підставі яких у різних місцевостях України правоохоронці затримують людей, суди засуджують їх (інколи на багато років позбавлення волі). Ми часто читаємо про це в новинних стрічках, але частіше всього не звертаємо на це серйозної уваги. А даремно.

Бо, наприклад, одна з таких законодавчих новел, а саме нова ст. 436-2 КК України, визначила як кримінально-карні (злочинні) дії щодо виправдовування, визнання правомірною або заперечення війни росії проти України й передбачає відповідальність у вигляді, зокрема, позбавлення волі строком до 5 років. А якщо такі дії вчинені повторно або службовою особою – позбавлення волі на строк від 5 до 8 років. Тобто розмови на відповідну тему телефоном або в колі друзів, чи деінде, в яких людина виправдовує російську агресію, можуть бути розцінені правоохоронцями як злочин, який передбачений цією статтею Кримінального кодексу України. Тоді будуть можливими навіть і такі наслідки.

Цю статтю ввели у Кримінальний кодекс України тільки 16 березня 2022 року, але про те, що вона вже активно застосовується, свідчать останні два наведені вище нами приклади.

А ось щодо першого наведеного нами прикладу, то необхідно зауважити, що покарання у вигляді 7 років позбавлення волі за крадіжку 5 пачок цигарок стало можливим якраз як наслідок таких же змін, внесених 07 березня 2022 року до так званого розділу Кримінального кодексу України «Кримінальні правопорушення проти власності», а саме крадіжка (ст. 185 КК України), грабіж (ст. 186 КК України), розбій (ст. 187 КК України), вимагання (ст. 189 КК України), привласнення, розтрата (ст. 191 КК України). Суть змін полягає в тому, що якщо такі правопорушення вчинені під час дії воєнного або надзвичайного стану, то покарання за них суттєво збільшується. Для розуміння наведемо нижче порівняльну табличку:

 

Стаття ККУ

 

 

За відсутності воєнного стану,

мінімальне покарання

 

 

В умовах воєнного стану,

мінімальне покарання

ст. 185 "Крадіжка"

 

штраф

 

позбавлення волі

від 5 до 8 років

 

ст. 186 "Грабіж"

 

штраф

 

позбавлення волі

від 7 до 10 років

 

ст. 187 "Розбій"

 

обмеження волі

 

позбавлення волі

від 8 до 15 років

 

 

ст. 189 "Вимагання"

 

обмеження волі

 

позбавлення волі

від 7 до 12 років

 

 

ст. 191 "Привласнення

Розтрата"

 

штраф

 

позбавлення волі

від 5 до 8 років

З наведеної таблиці очевидно, що згадані зміни законодавства значно посилюють відповідальність за окремі злочини, які скоєні під час воєнного стану, тому громадянам варто бути обізнаними та розуміти тяжкість покарання за такі правопорушення.

Окремо хочемо акцентувати на особливостях кваліфікації дій за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК України), оскільки це стосується в першу чергу матеріально відповідальних службових осіб суб’єктів господарювання.

До введення воєнного стану в Україні такі дії, у випадку привласнення, розтрати майна на суму до 152 250 грн, передбачали покарання від штрафу до 4 років позбавлення волі, а у зв’язку із воєнним станом ті ж самі дії караються виключно позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

У цей же короткий період після повномасштабного вторгнення, а саме 15 березня 2022 року законодавцем також було введено нову статтю під назвою колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України). Відтепер злочином стали публічні заклики щодо підтримки агресора, підтримки його рішень чи дій, зайняття службових посад злочинної влади в органах самоврядування, судах, правоохоронних органах, закладах освіти, участь в референдумах, співпраця з агресором. За такі дії передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, а в деяких випадках від 12 до 15 років.

Мало того, якщо такі дії призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків, передбачається позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі.

Як вже зазначалось вище, наша держава змушена захищатись, зокрема, шляхом законодавчих змін, тому важливим стало і питання щодо несанкціонованого поширення громадянами інформації про розміщення чи переміщення наших військ. Частковим розв'язанням цієї проблеми стало введення 13 квітня 2022 року ст. 114-2 до Кримінального кодексу України. Тому звертаємо увагу громадян, які свідомо або ж несвідомо поширюють інформацію про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів, військової техніки ЗСУ. Для прикладу візьмемо нещодавні відео так званих «блогерів» про роботу нашого ППО в Києві. Так от, пам’ятайте, що за такі дії, у випадку доведення вини, можуть притягнути до відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.

Також від 3 квітня 2022 року кримінально-карними стали діяння і щодо продажу товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використанні благодійних пожертв, безоплатної допомоги (ст. 201-2 КК України). Такі дії тягнуть за собою кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 5 до 7 років.

Як всім нам відомо, що завдяки нашим Воїнам, які героїчно тримають російську навалу на передовій вже понад рік, ми з вами можемо ходити на роботу, наші діти – навчатися та й взагалі жити, думати про майбутнє. Кожен українець повинен усвідомлювати, що за його спокій хтось віддав своє життя на полі бою. Всі ми повинні поважати наших військових, тому 16 березня 2022 року Кримінальний кодекс України було доповнено ст. 435-1, яка передбачає кримінальну відповідальність у вигляді обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк за образу честі та гідності, погрозу вбивством чи погрозу знищенням майна військовослужбовця.

Цими ж змінами від 16 березня 2022 року значно посилено відповідальність за розпалювання регіональної, расової чи релігійної ворожнечі (ст. 161 КК України). Такі дії відтепер тягнуть за собою позбавлення волі строком від 5 до 8 років.

Підсумовуючи викладене, не можемо не згадати й про ст. 110-2 КК України (фінансування дій, вчинених із метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України). І хоча цю статтю було введено ще у 2014 році, однак, як показує наша практика, на сьогодні по ній дуже часто пред’являються претензії з боку правоохоронних органів до службових осіб суб’єктів господарювання, які ведуть або ж вели в минулому свій бізнес із представниками держави агресора. Відповідальність по цій статті передбачена виключно у вигляді позбавлення волі та може сягати 10 років. Але що точно і часто зустрічається в реальності – це арешти активів, рахунків підприємств тощо – у випадку лише підозр проведення господарської діяльності разом із представниками країни агресора.

Наостанок, друзі, хочемо вам побажати бути свідомими та відповідальними за свої дії. Як кажуть: «praemonitus, praemunitus» (попереджений – значить озброєний). У цьому випадку – озброєний знаннями.

Допомагайте підіймати нашу економіку працюючи в Україні, донатьте на ЗСУ, допомагайте людям, які в цей час цього потребують, і вірте в Перемогу України, яка наближається до нас із кожним днем.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати